- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
79.
The Old Man (2012)
Ermek Tursunov
Huvitav mõte tuua Ernest Hemingway 1951. a avaldatud ühe kuulsama ja auhinnatuma novelli „Vanamees ja meri” tegevus ja inimsuhted nüüdisaegsesse Kasahstani, kus mere asemel on stepp. Aga eks ole steppi ju ennegi merega võrreldud. Film ürgsest võitlusest loodusega, et ellu jääda, aga ka aususest, autundest, sellest, kuidas teha head, ilma et keegi ootaks vaevatasu, pöördumatust aja kulgemisest ja rändhingede mõjust praeguse mina kujunemises.
Filmis on tabatud vaatamata täiesti uuele keskkonnale ja ajastule ometigi hemingwaylik filosoofiline sügavus piibellikus mõõtmes. Erbolat Toguzakov ja Orõnbek Moldahan teevad suurepärased rollid üks Vanamehena, teine poisikesena. Kindlasti ei unune suurepärased kaadrid ürgsest stepist ja Vanamehe lausa hingematvalt hea mäng.
Tiina Lokk
Lisas OliverL 15.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
80.
My Sweet Pepper Land (2013)
Hiner Saleem
Endine sõdur Balam tahab jõustruktuuridest väljuda ja naasta koju. Ent kui ema asub pojale agaralt naist otsima, tärkab mehes vastupandamatu soov tööle naasta. Nii saadetakse ta politseinikuks Türgi piiri äärsesse pommiauku, et seal sõjapealike ja smugeldajate hulgas seadust populariseerida. Külakeses kohtab ta kooliõpetajannast Govendi, kes ei taha mahtuda rolli, mida ühiskond talle naisena ette on näinud. Kummalgi on oma võitlus, ent kuna vastaseks on vanad kombed ja harjumused, saavad neist tahtmatult võitluskaaslased. Cannes’i festivalil Un certain regard valikus linastunud kurdi juurtega kineasti Hiner Saleemi viimane film on mõnus kombinatsioon toorest huumorist, poliitilisest allegooriast, armastusloost, eksootilistest maastikest, mängulisest kinematograafiast ja heast muusikast, mis teevad sellest meeldejääva filmielamuse. Saleem suudab olla ühiskonnakriitiline, ent samas lootustandev, ühtaegu paigutada tegevustiku Kurdistani konfliktidest räsitud argimaailma ning luua sellesse õilisamate väärtustega mikrokormose, kus heal õnnestub vahel võidutseda kurja üle, mõjumata seejuures naiivselt või irooniliselt. Just Saleemi mäng spagetivesterni filmikeele ja Metsiku Lääne maailma projitseerimine Kurdistani olelusvõitlusele on need, mis muudavad linateose filmigurmeeks. Ehkki elamuse saamiseks piisaks ka Golshifteh Farahani maagilistest hang-trummi soolodest. Katre Pärn
Lisas OliverL 15.11.2013