Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
Mis on Ingress?
Ütleme ausalt - Ingress on hobi. Kallis hobi, kui võtta seda liiga tõsiselt. Tasuta hobi, kui mängida tagasihoidlikult.
Ingress on GPS-põhine orienteerumismäng, kus kaardil asuvate punktide vallutamise nimel võistlevad kaks vastasmeeskonda. Mõne jaoks on see sõbralik mäng, teisele aga sõda, kus tuleb võidelda viimase meheni. Vaenlane võib olla kaval. Ja vaenlane ei maga. Võitlus käib territooriumi üle ning see territoorium ei ole mingi väljamõeldud kaart, vaid sinu enda koduõu, sinu kool, sinu linn, sinu riik, sinu planeet.
Territooriumi saab valitseda piiride abil ja need pead sa ise tõmbama. Piiri saad tõmmata kahe vallutatud punkti vahele ning kui ühendad omavahel 3 punkti, kuulubki nende vahele jääv kolmnurkne ala sulle. Järjest uute punktidega linkide võrgustikku luues saad oma territooriumi laiendada.
Linkide ja väljade loomisega saad kergesti ka vastaste plaanid sassi lüüa ja just see koos reaalsete inimestega teiste reaalsete inimeste vastu mängimine Ingressi huvitavaks teebki.
'GPS-põhine' tähendab seda, et tuleb ennast mugavalt diivanilt püsti ajada ja GPS levialasse ehk siis õue minna. Kas jalgsi või autoga või jalgrattaga, pole vahet, aga nooleklahvide abil selles mängus liikuda ei saa. Vajalik on nutitelefon või tahvel, mäng töötab tänase seisuga nii Androidi kui iOS platvormil; Windows Phone kahjuks hetkel ei ole. Ingressi skänner installi siit: Androidiga telefonile ja tahvlile või iPhone'le ja iPadile.
Värskes õhus liikumine on tervislik ja mäng sunnib sind käima kohtades, kuhu sa eales muidu ei satuks. Kuid lisaks tervislikule ja salendavale ning silmaringi laiendavale küljele on Ingressil ka tugev sotsiaalne pool. Mängus on 2 konkureerivat võistkonda, kellest ühega pead sa mängu alustades liituma. Olles oma valiku teinud, oled koheselt teise võistkonna jaoks ohtlik vastane. Samas enda võistkond võtab sind vastu kui vana sõpra - miski ei liida ju inimesi paremini kui ühine vaenlane.
Punkte hõivatud territooriumi eest arvestatakse 5-tunnise vahega (checkpoint), nii et aktiivne mäng käib kogu päev ja iga päev. Ja öö.
Alljärgnev on vaid üldine eestikeelne kokkuvõte; väga põhjaliku mängujuhendi inglise keeles leiad siit: portals: how do they work (an Ingress FAQ)
Kui oled alles mängima hakanud, loe ka seda: Soovitused uutele mängijatele
Mis on Portaal?
Portaal on värav, mille kaudu saab Ingressi mängimiseks vajalikku energiat (XM) ja varustust. Portaal on tavaolekus neutraalne ning seda saab mängija enda valdusse võtta, lisades sellele resonaatorid. Omanikuga portaal muutub vastava võistkonna värvi - roheliseks või siniseks. Teise meeskonna valduses oleva portaali ülevõtmiseks tuleb vastase paigaldatud resonaatorid maha lõhkuda ning paigaldada enda omad. Portaali kaitseks saab paigaldada kilpe (Shield) ja relvastust (Turret, Force Amp), mis muudavad selle hävitamise raskemaks, kuid mitte võimatuks. On olemas ka nö. viirused, millega vaenlase portaal koos kogu olemasoleva kaitsevarustusega enda omaks muuta. Või ka vastupidi. Õnneks või kahjuks on viirused haruldased.
Portaalid peaksid reeglina asuma põhiliselt skulptuuride ja mälestusmärkide juures, aga kuna portaale saavad lisada kõik mängijad ise, siis tegelikult leiab neid igasugustest kohtadest, mis teinekord ka vaatamisväärsuse mõõtu välja ei anna.
Suuremates linnades on juba palju portaale, maal vähem. Kui sinu kodu lähedal portaale ei ole, siis kõnni lihtsalt lahtiste silmadega ringi ja lisa need ise. Selleks hoia näppu telefoni ekraanil kuni menüü ilmumiseni ja libista siis valikule "NEW PORTAL". Edasi saad oma uuest portaalist teha pildi ja lisada nime.
Kui ausambaid ei leia, siis portaaliks sobib hästi ka kool, raamatukogu, park või muu avalik ja külastatav koht, aga tihti ka lihtsalt torniga maja või muidu eristuv või ajaloolise taustaga hoone, graffiti-sein või muu silmatorkav asi. Mingi koha portaaliks sobivuse üle otsustavad mängu tegijad ja ega ei olegi täpselt teada, mille alusel valik tehakse. Väga tihti lükatakse taotlus tagasi, kuid sellest ei tasu solvuda, vaid tuleb uuesti proovida, sest kui tegemist on ikka huvitava objektiga, siis teisel või kolmandal katsel võib lisamine õnnestuda. Võibolla oli ülevaatajal lihtsalt paha tuju või läks kärbes silma.
Aga vihjeks niipalju, et igasugused mälestusmärgid, kirikud ja raamatukogud meeldivad neile väga.
Enda elu teed mugavaks, kui lisad portaalid oma tavapärase liikumistee äärde, siis ei pea häkkimiseks eraldi kuhugi minema, vaid saad oma igapäevase liikumise käigus varustust täiendada.
Mängija saab mitmesugust varustust portaale häkkides. Häkkimiseks tuleb minna portaali juurde - lähemale kui 40 meetrit ja vajutada nuppu "HACK".
Varustust annavad nii neutraalsed, omad kui ka vaenlase portaalid. Igat portaali saab häkkida 4 korda järjest, kuid peale igat häkki peab 5 minutit ootama (Cooldown period). Iga häkkimine kulutab veidi energiat (XM), aga energiat leidub piisavalt portaali ümber ja ära kulutades tekib see paari tunni pärast tagasi. Vaenlase portaali häkkimine võtab energiat kõige rohkem, aga annab selle eest ka 100 AP (Action Points) preemiat. Mida rohkem AP, seda kõrgem on mängija tase ning samuti saab kasutada kõrgema taseme varustust. L1-L2 relvad omavad tegelikult nii vähe jõudu, et nendega reaalset hävitustööd teha on sisuliselt võimatu. Seepärast tuleks esimesed tasemed läbida linkides ja seda teiste mängijatega koostöös. Sellest aga hiljem lähemalt.
Portaalile saab peale panna häkkimist kiirendavaid ja häkkimiskordade arvu suurendavaid lisasid. Nendest täpsemalt ka allpool.
Ingressi varustus
Portaalil on 8 kohta resonaatorite jaoks, mis on jaotatud ilmakaarte järgi ning linkimiseks peavad kõik 8 täidetud olema. Resonaatorite paigutamise (DEPLOY) eest teenib mängija samuti AP punkte.
Heaks tooniks peetakse, et resonaatorid oleks paigutatud üksteisest võimalikult kaugele - resonaatoreid lisades tuleks olla portaalist umbes 40 meetri kaugusel, nii et portaal jääb napilt sinu asukohta ümbritseva ringi piirile. See võib tunduda veidi tüütu, sest selleks peab paigal seisma ja GPS asukoht ei püsi alati väga paigal, aga nii on vaenlasel portaali lõhkumine palju raskem. Kohe saad teada, miks.
Relv vastase resonaatorite lõhkumiseks on Xmp Burster, mis toimib nagu pomm - hävitusjõud on maksimaalne selles kohas, kus mängija seisab ning kaugemal väheneb kiiresti. Sellepärast tuleb vastase resonaatoreid hävitades seista võimalikult nende lähedale - nii saab väiksema arvu pommidega hävitada rohkem resonaatoreid. Kui kõrvuti on mitu portaali, siis hävitamisel tuleb samuti seista sellisesse kohta, kus resonaatoreid on kõige tihedamalt. Ja vastupidi - lähestikku asuvate portaalide puhul tasuks ka endal jälgida, et erinevate portaalide resonaatorid üksteisele liiga lähedale ei satuks. Kui portaal asub mõne maja vm objekti kõrval, kuhu vaenlane ei saa sisse/peale minna, võib ühe resonaatori paigutada just sinna. Selleks tuleb valida õige ilmakaar ja portaalist parajale kaugusele minna. See on muidugi juba kõrgem pilotaaž ja tihtipeale ei tasu vaeva, kuna kõrgemate tasemete relvad on juba oluliselt võimsamad ja laiema ulatusega. Siiski ei tohiks vaenlase elu liiga lihtsaks teha.
Xmp Bursteri võimsust on võimalik ka ise suurendada - hoides all Fire nuppu jälgi neid valgeid järjest kokkutõmbuvaid ringe ja vabasta nupp hetkel, kui ring on peaaegu keskele kokku jõudnud. Parimal juhul võid tekitada nii 20% tavalisest rohkem hävingut, aga ka 15-19% on hea tulemus, kui ei taha riskida. Kui hilined nupu lahti laskmisega, saad ainult 1% boonust.
Ultra Strike on Bursterist võimsam relv, aga tema mõjuala on hästi väike. Efektiivseks kasutamiseks tuleb seista täpselt vaenlase resonaatori peal, sest juba paar meetrit eemal enam jõudu pole. Ultra Strike abil on üsna lihtne ka vaenlase portaali kilpe lõhkuda, selleks tuleb seista täpselt portaali peal.
Võti (Portal Key) on põhiliselt vajalik portaalide omavaheliseks ühendamiseks ehk linkimiseks. Selleks pead olema ühe portaali läheduses ja sul peab olema teise portaali võti. Võtme saamiseks pead esmalt seda teist portaali häkkima, aga võid saada võtmeid ka teiste mängijate käest. NB! Võti tarvitatakse linkimise käigus ära, nii et hea on omada mitut võtit. Oma võtmeid näed vajutades OPS > Portal Keys
Kui sul õnnestub häkkida Capsule-nimeline konteiner, saad võtmed sinna sisse hoiustada ja ei pea vahepeal maha panemagi.
Kui kaks portaali on lingitud, võid edasi liikuda lähima kolmanda portaali juurde ning linkida selle eelmistega. Vioola, nagu ütlevad meie sõbrad prantslased - ongi Field tehtud ja kõvasti AP teenitud. Väljade tegemine ehk fieldimine on kõige tulusam AP teenimise võimalus. Sellele järgneb vastase tehtud portaalide, linkide ja väljade hävitamine, mis annab 60% nende tegemise eest saadud AP-st.
Resonaatori paigaldamine: 125 AP - hävitamine: 75 AP
Lingi loomine: 313 AP - hävitamine: 187 AP
Välja tekitamine: 1250 AP - hävitamine: 750 AP
Linkida saad selliseid portaale, millel on kõik 8 resonaatorit küljes. Pead ka jälgima, et kavandatav link ei läheks üle mõne olemasoleva lingi - lingid ristuda ei tohi.
Ükshaaval ei ole väga mõtet linke ja välju teha - kui üks väli loodud, saad selle külge järgmisi ehitada juba vaid 2 lingiga, sest kolmnurga üks külg on juba olemas. Enne linkima hakkamist häki endale piisavalt palju kõikide selles piirkonnas olevate portaalide võtmeid. Kui võtmeid jääb puudu, pead hiljem spetsiaalselt selle pärast liikuma ja kuna iga häkk ei pruugi võtit anda, siis ka liigselt ootama. Lingi ainult omavahel lähestikku asuvaid portaale ning püüa linkida nii, et saad luua maksimaalse hulga välju.
Nii säästad aega. Ja raha.
Hea, kui sul peale linkimist ja fieldimist jääb võtmeid kätte - neid portaale, mille võtmed sul on olemas, saad kaugelt laadida (Recharge). Nimelt kaotab iga resonaator ööpäevas 30% oma energiatasemest ja kui keegi vahepeal ei lae, oled paari päeva pärast resonaatorist ilma. Lisaks on võimalik laadida ka parajasti vaenlase rünnaku all olevat portaali. Harva õnnestub sel viisil portaal hävingust päästa, aga miks mitte teha vaenlase tööd tülikamaks ja aeganõudvamaks, eriti veel kui laadimiseks kasutatav XM on täiesti tasuta käes.
Lisaks XM ribal näha olevale energiale võid häkkides leida ka kaasaskantavat energiat Power Cube näol. XM sisaldus vastab kuubiku tasemele (L1=1000 XM, L2=2000XM jne) ja oma kogutud kuubikuid näed vajutades OPS > Power Cubes.
Portaalile saab peale panna erinevaid lisasid ja neid on 3 erineva tugevusega - võimsamad on ka haruldasemad. Portal Shield kaitseb portaali vaenlase rünnaku eest. Multi Hack mitmekordistab lubatud häkkimiskordade arvu. Heat Sink vähendab häkkimiste vahelist ootamisaega.
Turret on portaalile lisatav relv seda häkkima või hävitama tulnud vaenlase vastu ning Force Amp võimendab portaali nö. vastulöögi tugevust.
Link Amp suurendab portaalist väljuva lingi lubatud pikkust.
Loe edasi: Soovitused uutele mängijatele
24.11.2015 23:21 Priit
Uute portaalide lisamine on lõppenud, isegi vastavat nuppu ei ole enam...19.08.2016 18:55 Nimetu
Kas tähendab, et iga uue Linki tegemiseks peab olema uus võti? ST, kui teen P1 (võti)---P2(võti) (võti) -----P3 (võti) (võti)----P1 (jälle võti)?selgitage vanainimesele ;)
25.08.2016 23:22 Nimetu
Jah iga linkimise aoks on vaja selle portaali võtit, kuhu link läheb.Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.49 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
5.414 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Kinginimekiri-jõulusoovide-täitmine
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida kuivatit? Milline pesukuivati osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Mida kinkida jõuludeks?
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Parim kohv Tallinnas
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Nutikell
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?