Millist peegelkaamerat osta?
Millist peegelkaamerat valida ja osta?
Peegelkaamera eelistamiseks kompaktkaamera ees on mitmeid põhjuseid, kuid põhilised on kaks neist: pildikvaliteet ja võimalusterohkus. Millest see tuleneb?
Suurem pildisensor
Digitaalsetes peegelkaamerates on üldjuhul suuremad sensorid kui kompaktkaamerates. Kuna suuremat sensorit toota on kalli, tekibki siit juba esimene hinnaerinevus "seebikarpidega". Mida suurem sensor siis annab? Isegi kui megapikslite poolest oleks kaamerad justkui võrdsed, siis füüsiliselt on digipeegelkaamerate sensori pikslid suuremad. Nii on suurem see ala, mis suudab valgust püüda, ning seega saavad nad hakkama ka hämaramates oludes. Tulemuseks vähem pildimüra. Sama stseeni digikaameraga pildistades saab kasutada suuremat ISO-väärtust kui kompaktkaamerate puhul, samas kui pildimüra on ikkagi vähem.
Suurem sensor annab võimaluse püüda pildile ka suurem dünaamiline ulatus, mis tähendab, et valge ja musta vahele mahub rohkem toone, ilma et fotoaparaat stseenis olevaid varjundeid kaotama hakkaks ning neid n-ö ümardaks valgeks või mustaks. Nii on näiteks varjudes rohkem detailsust, ning taevas või muud heledad objektid pildil ei ole liiga ülevalgustatud.
Suur sensor nõuab ka suuremat objektiivi ja kaamerakeret, sest objektiiv peab valgust projitseerima palju suuremale sensorialale.
Vahetatavad objektiivid
See, et pead kasutama suuremaid objektiive, ei ole aga sugugi halb asi. Esiteks on suured objektiivid valgusjõulisemad ning rohkem valguse puudus on enamusjuhtudel selleks faktoriks, miks pildid üldse tehniliselt ebaõnnestuvad. Seega, suur objektiiv on hea asi. Digitaalsetel peegelkaameratel on aga veel üks suurepärane omadus -- need objektiivid on ka vahetatavad! On sisuliselt võimatu teha objektiivi, mis on ühtmoodi hea igas situatsioonis, olgu selleks pisikese mardika, portree, metsloomade, maastiku või taevatähtede pildistamine. Igaüks neist nõuab omamoodi lähenemist ning universaalse objektiivi puhul tuleb kvaliteedis järeleandmisi tegema hakata.
Vahetatavate objektiivide kasutamisel saad kasutada ka suuremaid avaväärtusi, mis võimaldavad väiksemat teravussügavust ning paremat fotokvaliteeti hämaramates valgusoludes.
Muud eelised
Muudest peegelkaamera eelistest tuleks ära märkida suurem kiirus nii automaatsel fokusseerimisel, sarivõttel kui ka lihtsalt pildistamisel, sest puudub katikuviivis -- niipea kui päästikut vajutad, pilt ka tehakse. Samuti on peegelkaamera eeliseks optiline pildiotsija, mis võimaldab sealt näha otse objektiivist tulevat pilti, mis on detailsem kui LCD-ekraanil olev ning võrreldes kompaktkaameratega täpsem, sest viimastel näed optilisest pildiotsijast (mida on üldse vähestel digiseebikatel) objektiivi kõrval asuvast avast avanevat pilti.
Oled peegelkaamera kasuks otsustanud? Aga milline neist siis valida?
Igal kaamerabrändil on oma väga head kaamerad, nii et öelda, et Nikon on parem kui Canon, Sony või miski muu, on alusetu. Igal suuremal kaameratootjal on erinevates klassides võrreldavad mudelid saadaval.
Peegelkaamera ostmisel pead aga silmas pidama, et investeeriksid endale sobivaimasse ökosüsteemi. Kompaktkaamerat ostes saad täpselt selle, mille ostad, ning hiljem teistsugust soovides ostad lihtsalt uue ning miks mitte teise tootja oma. Peegelkaameraga lood endale aga fototehnika baasi, sest edaspidi saad fotode tulemust oluliselt mõjutada läbi selle, missugust lisavarustust oma peegelkaamerale juurde ostad. Välgud, akutallad ja objektiivid, eriti aga viimased, on erinevad ning kindlasti on erinev tootjate hind. Seepärast tasub lisavarustust sageli vaadata järelturult, ostes kasutatud tehnikat. Maailmakogemus ütleb, et kõige rohkem leiab järelturult Canoni objektiive, järgmiseks Nikoni omi. Kuna need on ka Eestis populaarseimad kaubamärgid, on üsna kindla peale minek nende brändide kasuks otsustada. Lihtsalt neil on suurem järelturg, mis võimaldab hiljem Sul oma tehnikat edasi müüa või teiste kasutatud osta.
Selline ökosüsteemi valik teha on oluline, sest kui sul kord juba on olemas ühe kaubamärgi objektiivid, filtrid, välgud, mälukaardid jms, siis on küllaltki tõenäoline, et järgmiseks uuendadki ainult kaamera kere, ning jälle sama tootja (parema) mudeli vastu -- kõik muu lisavarustus toimib edasi ka uue kaameraga.
Kui kallis kaamera osta?
Kuigi üldistes raamides võib reegel, et kallim tehnika on parem, kehtida, siis ometi kipuvad mõned kaameratootjad päris palju lihtsalt brändi eest küsima. Ning kindlasti ei tee häid pilte puhtalt hea kaamera, vaid eelkõige ikkagi Sina. Tippkaamera ei garanteeri sugugi häid fotosid ning kehvem kaamera hea optikaga võimaldab paremaid pilte kui hea kaamera kehva optikaga.
Seega osta sellise hinnaga kaamera, mida saad endale kergesti lubada, et sinna juurde veel häid objektiive osta.
Megapikslid-megapikslid
Enamus peegelkaameraid pakub sensorit suurusega 24×16 mm (APS-C), mis ei ole teab mis suur ja tähendab, et kui sellisel kaameral liiga palju megapiksleid on pakkuda, tähendab see vaid suuremat pildimüra. Umbes 16 MP on sellisele kaamerale täiesti piisav, aga võib vabalt olla ka vähem. Täiskaaderkaamerates, tippmudelites, on 36×24 mm sensor, aga seda jahtida ei ole tavaliselt mõtet. Kui just raha käes ei sügele.
LiveView
Kui soovid, et ei peaks pildistades alati optilisest pildiotsijast (sellest väiksest august) pilti komponeerima, vaid soovid seda teha nii, nagu kompaktkaamerate omanikud teevad, ehk suurelt LCD-ekraanilt, siis otsi omadust nimega LiveView. Vahel võib see tõesti kasulikuks ja mugavaks osutuda. Uuri ka, kas LCD-paneel on kallutatav erinevate nurkade alla, võimalusel võiks see nii olla.
Video salvestamise võimalus
See võiks tänapäevasel dSLR (digitaalsel peegelkaameral) küll olemas olla. Enamasti on tegemist FullHD videosalvestusega ning korralik fotooptika võimaldab kaunist ning filmilikku pilti.
Keresisene mootor
Digitaalsetel peegelkaameratel on autofookuse mootor kas keresisene või objektiivide sisene. Tasub vaadata mudel, millel on keresisene autofookuse mootor, sest see tähendab soodsamaid objektiive tulevikus -- ei pea iga kord mootori eest lisaraha maksma.
Optiline stabilisaator
Optiline pildistabilisaator on küll enam-vähem igas peegelkaameras olemas, aga pööra tähelepanu sellele, kas tegemist on keresisese stabilisaatoriga või objektiivisisese stabilisaatoriga. Canoni "IS" ja Nikoni "VR" objektiivid kuuluvad just viimasesse kategooriasse, samas kui Sony ja Pentaxi peegelkaameratel on optiline pildistabilisaator juba kaamerakeresse sisse ehitatud ning seega toimib pildi stabiliseerimine mistahes objektiividega. Objektiivisisene stabilisaator tähendab, et näed stabiliseeritud pilti juba pildiotsijas, samas on sellised objektiivid jälle kallimad. Tee valik teadlikult.
Enne ostmist proovi!
Enne ostmist proovi kindlasti käes erinevaid kaameramudeleid. Mõni võib Sulle tunduda liiga raske või hoopis kerge. Nupud võivad olla Sinu jaoks halvasti paigutatud või menüüdes Sinu poolt sageli tarvitatavad funktsioonid liiga mitme nupuvajutuse taha peidetud. Peegelkaamera ei ole soodne ost ning tõenäoliselt elad temaga koos vähemalt mõned aastad, seega peab teil omavahel hea klapp tekkima :)
Märkasid viga või soovid täiendada? Kommenteeri või saada meile kiri!
25.12.2012 06:59 Nimetu
milline peegel kaamera siiski osta 600-980 euro ringis mis on ni hämaras kui tavalises valguses pildid head ootan infot kriss54@hot.eeKuum teema
Viimati lisatud
-
6.58 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
6.011 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Kinginimekiri-jõulusoovide-täitmine
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida kuivatit? Milline pesukuivati osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Mida kinkida jõuludeks?
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Parim kohv Tallinnas
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Nutikell
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?