Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
Telefonide valik on väga lai, mis tähendab, et kindlasti leiad nende hulgast endale sobiva, kuid ettevalmistuseta poodi minnes ja esimest ära ostes võid kergesti ka ämbrisse astuda. Milline telefon siis osta? Sellist telefoni, mis sobiks absoluutselt kõigile inimestele ühtviisi hästi, ei ole meie toimetus ega kuuldavasti ka keegi teine näinud, kuid nii mõnedki telefonid jõuavad sellele uskumatult lähedale.
Telefoni valides peaksid mõtlema, milleks hakkad telefoni kasutama – kas lisaks tavapärasele kõnedele ja SMS-ide saatmisele vajad meelelahutust, mänge, filme või vajad telefoni hoopis eelkõige töömeilide lugemiseks-kirjutamiseks? Samuti mõtle, mis tingimustes sa telefoni kasutama hakkad. Kui vajad telefoni suhtlemiseks töötades karmimates tingimustes, peab telefon olema eeskätt vastupidav, näiteks tolmu- ja veekindel ning taluma põrutusi, isegi kukkumist. Põrutuskindlate telefonide disain on üsna robustne ja nad on väga selgelt mõeldud pigem oma funktsiooni täitma ja mitte meelelahutuskeskuse eest olema, ka valik ei ole väga lai.
Kui soovid, et telefonis oleks kaks telefoninumbrit, näiteks tööaja ja eraelu jaoks eraldi, tee oma valik kaht SIM-kaarti toetavate telefonide seast.
Lisaks kõigele muule võiks ju telefon sulle ka meeldida. Esiteks esteetiliselt, välimuselt, teiseks peab see sulle mugavalt kätte istuma ning mahtuma taskusse või käekotti, kus seda kandma plaanid hakata.
Telefonide suurused on eelkõige vastavalt ekraani suurusele ja klaviatuuri olemasolule üsna erinevad. Ka telefoni raskus võib sind üllatada, teinekord ei oska aimatagi, et mõni suure ekraaniga mudel on imekerge, või et teine mudel, kuigi mõõtudelt väiksem, on väga raske. Telefone valmistatakse nii metallist kui plastist, sellest ka kaaluerinevused.
Enamasti soovitakse, et telefonist saaks ka muusikat kuulata, sellega pilte teha ja jagada ning internetis surfata. Siis tuleks vaadata nutitelefonide poole, mis on küll tavalistest endiselt kallimad, kuid nende hind langeb kiiresti.
Mis on nutitelefon?
Nutitelefon on sisuliselt pisike arvuti, mis mahub sinu taskusse. See on küll mobiiltelefoni kujuga, kuid selle kõrge eraldusvõimega ekraan, võimas protsessor ja võimalus sinna lihtsasti uusi programme paigaldada teevad sellest midagi märksa enamat kui vaid telefoni. Nutitelefonide tehnilised parameetrid on sageli üsna sarnased, suurimaks erinevuseks nende vahel on kasutatav operatsioonisüsteem. Selleks võib olla nii Apple'i iOS, Google'i Android või Microsofti Windows Phone.
Android vs Apple iOS vs Windows Phone
Apple iOS
Apple on tuntud oma hästi läbimõeldud, ehk lihtsalt kasutatava ja kauni disainiga seadmete ning tarkvara poolest. See paistab välja ka nende iPhone telefonidest. Arendajate sõnul on iOS platformile lihtsam programme arendada, samuti oli iPhone esimene telefon, millega tuli kaasa rakendustepood, mis lihtsalt uusi programmikesi ehk rakendusi (app'e) võimaldas osta, alla laadida ja installeerida. Paljud rakendused ja mängud valmivad esimesena just iOS seadmetele ja ilmuvad kõigepealt müügile App Stores. Samuti on iPhone'idele eksklusiivselt saadaval päris mitmed rakendusid, mida teistelt platvormidelt ei leiagi. See on kindlasti üks lisaargument iOS'i kasuks, ehkki paljud neist programmidest ei pruugi just suurt mõtet omada ja paljud rakendused on tasulised.
Plussideks on veel see, et telefoni ei ole installeeritud rämpsvara, uuendused saabuvad regulaarselt ja turvaaugu avastamisel kiiresti ning Apple seadmetele on olemas ka kolmandatelt osapooltelt tohutu ökosüsteem, millega need ühenduvad - kaantest-ümbristest kõlarite ja dokkideni.
Miinuspoolele jääb see, et kui Sulle iPhone välimus ei meeldi, siis muid alternatiive ei ole, ehk teised tootjad oma seadmetele iOS'i installeerida ei saa. Samuti on uus iPhone üsna kallis ja Apple hoiab kogu süsteemi väga suletuna, soovides sisuliselt, et kõik oma telefoni rakendused ja meedia nende käest ostaksid. Mis samas võimaldab kõrgemat turvalisust -- kaitset viiruste jm rünnakute eest.
Google Android
Esimene suur pluss Android telefonide puhul on see, et telefonide valik on väga lai. Androidiga telefone toodab ka Google ise, aga peamiselt Samsung, LG, Sony, HTC ja veel paljud teised tootjad, igaühel on tootevalikus palju eri suuruse ja omadustega mudeleid. Teiseks Androidi telefoni eeliseks on võimalus seadistada kõik oma käe järgi. Kogu ekraanitagune maailm on lihtsasti mugandatav vastavalt sinu soovidele - kui mingi asi ei meeldi, siis saab selle asemele Google Play poest tõmmata mitu alternatiivi.
Android operatsioonisüsteemiga telefone leiad väga erineva hinnaga -- need algavad juba päris madalalt, mis on ka Androidi turuosakaalu üks olulisi põhjuseid. Tippklassi telefonide hinnad aga on seatud ligilähedaseks iPhone hinnale.
Vastavalt hinnale võid Android telefoni leida nii ülikiire kui üliaeglase protsessoriga, nii madala kui ülikõrge ekraaniresolutsiooniga ja see mõjutab kasutuskogemust tuntavalt.
Erinevalt Apple App Storest võib Google Play poest leida väga palju tasuta tarkvara, küll aga tuleb enamasti sel puhul taluda programmi ajal kuskil ekraani servas vahetuvaid reklaame, (umbes nagu veebilehtedel on vahel kuskil ääres Google Ads reklaamid). Keda see häirib, saab osta sama programmi reklaamivaba ja tasulise versiooni. Muide tasuliste programmide puhul rakendub Android Marketis 15-minutiline raha-tagasi-garantiiaeg, s.t. kui ostetud tarkvara ei meeldi või tee lubatud asju, siis saad oma raha tagasi.
Microsoft Windows Phone
Eelmisest kahest noorem telefonide operatsioonisüsteem, mille olid suured ambitsioonid. Hea uudis on see, et vastupidiselt paljude kartusele, on tegemist väga kena, hästi läbi mõeldud ja stabiilse operatsioonisüsteemiga. Rakendustepoe valik on küll iOS'i ja Androidiga võrreldes väike, kuid mitmed olulisemad rakendused ja mängud on olemas. Windows telefone toodavad mitmed tootjad, nii et sobiva mudeli leidmine peaks olema täiesti võimalik. Samas on Microsoft reglementeerinud telefonide minimaalsed riistvaranõuded, mis on päris kõrged ja lubavad olla kindel, et mis tahes Windowsi telefoni ostes oleks kasutuskogemus siiski hea nii telefoni kiiruse, ekraani resolutsiooni kui fotokaamera osas. Windows Phone turuosa on üsna tilluke, aga sellest ei maksa järeldusi teha nende telefonide kvaliteedi osas.
Miinuspoolele tuleks lugeda mõnede funktsioonide puudumise, mis lubatakse küll lisada peatsete uuenduste käigus ning konkurentidest väiksema rakenduste valikuga rakendustepoe. Samuti nagu iPhone puhul on tegemist väga piiratud süsteemiga, kasutajal ei ole võimalik oma telefoni isikupärasemaks muuta. Windowsi telefonide loogika on siiski erinev nii iOS kui Android telefonidest ja mõjub paljudele keerulisemana.
Kõige olulisem on aga see, et kõik need operatsioonisüsteemid (ja veel teisedki kui aega jagub) ise poes ära prooviksid ning sama käib konkreetsete telefonimudelite kohta. Sama versiooninumbriga Android on erinevates telefonides väga erineva kasutuskogemusega, seda põhjustab peamiselt ekraan ja protsessori kiirus. Seejuures vahel võib juhtuda, et parema üldmulje jätab hoopis tehniliselt veidi tagasihoidlikumate andmetega mudel.
Märkasid viga või soovid täiendada? Kommenteeri või saada meile kiri!
Kuum teema
Viimati lisatud
-
6.58 hindajat
Padise Kastell
Lisas sonicPRO25.07.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
6.011 hindajat
POMO Restorante
Lisas sonicPRO17.02.2020PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud. -
103 hindajat
Vaba ja metsik. Julgusest elada oma reeglite järgi.
Merit RajuLisas bergeenia 29.01.2020
Nõuanded ja soovitused
- Arvustus.com TV
- Kinginimekiri
- Kinginimekiri-jõulusoovide-täitmine
- Nohu ja köha vastu aitab inhalaator, nebulisaator
- Kuidas valida rehve? Millised rehvid osta?
- Millist e-lugerit osta?
- Kuidas valida telerit? Millist telekat osta?
- Kuidas valida monitori?
- Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?
- Kuidas valida sülearvutit?
- Kuidas valida tahvelarvutit?
- Kuidas valida printerit?
- Kuidas valida digikaamerat?
- Kuidas valida objektiivi?
- Kuidas valida kõrvaklappe?
- Millist peegelkaamerat osta?
- Millist pesumasinat osta?
- Kuidas valida kuivatit? Milline pesukuivati osta?
- Kuidas valida robottolmuimejat? Millist robottolmuimejat osta?
- Millist autot osta? Autovaliku lihtsustaja aitab!
- Elektriline hambahari
- Mida kinkida jõuludeks?
- Kasulikud Androidi rakendused
- Kasulikud Eesti Androidi rakendused
- Eesti TV ja Android - kuidas Androidiga Eesti telekanaleid vaadata
- Kuidas mängida Ingressi? Mänguõpetus ja nipid
- iPhone ja iPad rakendused
- Eesti iPhone appid, iPad rakendused
- Parim kohv Tallinnas
- Apple TV kasutamine
- Millist madratsit osta?
- Milline väline kõvaketas osta?
- Mida osta beebile?
- Parimad Mac programmid
- Kuidas valida dokumendihaldust?
- Nutikell
- Milline kohvimasin osta?
- Kuidas valida kitarrikeeli?
Sisuturundus
- Kas mobiilne internet jätab desktop arvutite kasutamise ajalukku?
- Milline televiisor sobib Sinu koju?
- Milline Apple arvuti valida – kas Macbook Pro või Air?
- Miks on oluline kanda tööriideid ja kuidas neid hooldada?
- Kuidas kujundada vannituba kaunilt?
- Nutikad nõuanded, kuidas valida ja hooldada kodumasinaid
- Millist tüüpi pesumasin täidab sinu pere vajadused?