Mööbel+ruum
10
3 hindajat

1. Mööbel+ruum
Toivo Raidmets, Karin Paulus

Aastaraamat-almanahh käsitleb sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakonna tegemisi aastatel 2009–2011 ning on järjelt juba neljas. Teos annab kena ülevaate põnevamatest projektidest (uue kunsti keskus, maakool, linnamööbel) ja õnnestunumatest töödest alates toolidest ning lõpetades maalidega. Põhjalikumalt on tutvustatud magistritöid, mille seas on näiteks Reet Sepa Nõukogude-aegse tüüplasteaia rekonstrueerimisprojekt ja Liisa Põime Eesti Pekingi saatkonna mööbel. Lennukate tudengiprojektide kõrval antakse ülevaade õppejõudude huvipakkuvamatest uudisteostest ja loomingut kannustavatest ideedest. „Teeme oma tööd rahuliku meele ja selge peaga – kõik, mis on materjalipärane, on tavaliselt ka ilus,“ leiab professor Toivo Raidmets tegemisi kokku võttes. Kena kujunduse ning eesti- ja ingliskeelse paralleeltekstiga raamat sobib nii erialaga tutvuse sobitamiseks, andeka sisearhitekti leidmiseks kui ka kingituseks. Koostanud Toivo Raidmets, Karin Paulus Toimetanud Karin Paulus, Kadri Tonto Kujundanud III kursuse üliõpilased, juhendajad Ranno Ait, Heino Prunsvelt eesti ja inglise keeles Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakond


Lisas Marge-Elin Roose 11.10.2012
Pane hinne:
Jõulud jutustavad
10
1 hindaja

2. Jõulud jutustavad
Triin Vaaro

Jõuluehteid, mänguasju ja postkaarte Tartu Mänguasjamuuseumist Tartu Mänguasjamuuseumis leidub suur hulk kuuseehteid, jõulu- ja näärivanakujulisi figuure, jõulu- ja uusaastapostkaarte, vanu fotosid ning südamlikke meenutusi. Paljud pole raatsinud oma kuuseehteid ja lapsena jõulukingiks saadud mänguasju ära visata, vaid toonud need muuseumisse säilitamiseks ja teistele näitamiseks. Sama lugu on ka postkaartide ja fotodega, mida on alles hoitud, aeg-ajalt vaatamiseks välja võetud ja lõpuks koos teiste asjadega muuseumile üle antud. Nüüd on valik kõigist neist saanud imekauniks taasavastamise ja nooremate avastamise raamatuks. Lisaks huvitavatele esemetele kirjutab mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro ka sellest, mis on üldse jõulud, millal ja kuidas neid tähistama hakati. Samuti jõulude pidamisest Eestis ja maailmas, jõulupuu kaunistamisest, maiustustest jpm. Iga pildi juures on seletus, kuidas üks või teine jõuluehe või -mänguasi on valmistatud ja kuidas see lõpuks on muuseumisse jõudnud.


Lisas Marge-Elin Roose 01.11.2012
Pane hinne:
Kuressaare kunstis ja legendides. Kuressaare in art and legends
10
2 hindajat

3. Kuressaare kunstis ja legendides. Kuressaare in art and legends
Lii Pihl, Reet Truuväärt, Anne Untera

Kunstiraamat “Kuressaare kunstis ja legendides” koondab kaante vahele parima kunstiloomingu ja tuntumad linnalegendid Kuressaarest ning on pühendatud linna 450. juubelile. Eesti raamatumaastikul esmakordselt on uues raamatus koos erinevatel aegadel kunstnike piltsli alt sündinud ja ühest linnast inspireeritud taiesed ning rahvalikud lood siinsest linnakesest. Kuressaares loovad legende loss ja inimesed. Nii ongi värskes trükises mitmeid lugusid Kuressaare piiskopilinnuses toimunud salapärastest ja traagilistest juhtumistest, aga ka naljakatest seikadest tuntud saarlaste elus. Rahvaluulearhiivist, vanadest käsikirjadest ja ajalehtedest ning inimestelt kirjapandu põhjal on Kuressaarest praeguseks üles kirjutatud 64 rahva seas levinud linnalegendi, neist valiti raamatusse 43 tuumakamat. Selle raamatuga alustatud Kuressaare linnalegendide kogumine võiks olla ergutavaks taganttõukeks sarnase linnafolkloori kogumisele Eestis laiemalt. “Kuressaare kunstis ja legendises” on siiski eelkõige kunstialbum – 84 kujutatud taiest annavad hea ülevaate, kuidas kunstnikud on Kuressaaret eri aegadel kujutanud ja kui inspireerivalt on meie linn neile mõjunud. Siin leidub Konrad Mägi, Adamson-Ericu, Jüri Arraku, Ilmar Torni, Ilon Wiklandi jpt kunstnike male ja graafikat. Valikusõelale jäänud 52 taiest on valdavalt Eesti ja baltisaksa kunstnikelt, kuid Kuressaaret on jäädvustanud ka Läti, Vene, Ungari ja Taani rahva esindajad. Eriliselt tähenduslik on linnale Andrei Jegorovi looming 1920-30. aastatel ja tema tuntud Kuressaare kesklinna vaade – 1925. aastal valminud päikseline maal “Kuressaare raekoda”, mis on valitud ka raamatu esikaanele. Seda tööd on eksponeeritud väljaspool Eestit Roomas ja Pariis kui küpse eestliku realismi ühte näidet. Lisaks graafikale ja maalidele on raamatus ülevaateartikkel Kuressaare kujutamisest baltisaksa ja eesti kunstis kunstiajaloolase Anne Untera sulest. Sellele järgneb põhjalik nimekiri Kuressaaret kujutatavatest graafilistest lehtedest ja maalidest, kokku 261 taiest nii Eestist kui välismaalt. “Kuressaare kunstis ja legendides” koostasid Lii Pihl ja Reet Truuväärt, kunstiajaloolise ülevaate autor on Anne Untera ja kujunduse autor Angelika Schneider. 184 leheküljelise juubeliraamatu väljaandja on Kuressaare linnavalitsus. Raamatat rahastasid Kuressaare linnavalitsus, kultuurkapital ja programm “Saarte pärimuslik kultuur”


Lisas cantabile 29.07.2013
Pane hinne:
Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost
10
2 hindajat

4. Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost
Linda Kaljundi, Tiina-Mall Kreem, Juhan Kreem, Ain Mäesalu, Inna Põltsam-Jürjo

Väljaanne kaasneb Kadrioru kunstimuuseumi näitusega „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” (07.09.2013–09.03.2014). Raamat tutvustab kunstnik Maydelli kui Baltimaade ajaloo üht esimest käsitlejat ja „pildistajat”, kohaliku ajaloopildi traditsiooni sündi ja kaasaegse ajalooteadvuse tagamaid. Friedrich Ludwig von Maydelli (1795–1846) „Viiskümmend pilti Venemaa saksa Läänemere-provintside ajaloost” („Fünfzig Bilder aus der Geschichte der Deutschen Ostsee-Provinzen Rußlands”) on Eesti ja Läti varasema ajaloo esimene läbitöötamine kunstis. Algselt viieosalisena kavandatud albumist jõudis ilmuda kaks vihikut (1839, 1842), mõlemas kümme pilti ja saatetekst. Maydelli albumist paremat allikat 19. sajandi esimese poole Eesti ja Läti – omaaegsete Vene tsaaririigi Läänemere-provintside – kunsti ja ajaloo, kunstnike ja ajalookirjutajate suhte uurimiseks ei leia. Oma albumiga pani Maydell aluse kohalikule ajaloopildi traditsioonile. Nii vormiliselt (trükitud pildialbum) kui ka selles väljenduvate ideede poolest (romantiline historitsism ja rahvuslus) on album ilmeksimatult 19. sajandi looming. Ajastuomane on ka Maydelli püüdlus kujutada minevikku ühelt poolt võimalikult detailitruult ja teiselt poolt allutada seda võimalikult suurtele poliitilistele üldistustele. Ehkki Maydell oli baltisaksa ajalookäsitluse üks esimesi loojaid ja tema albumis on ajalugu esitatud baltisakslaste vaatenurgast, pakub kunstniku loomingu edasine saatus häid näiteid eesti ja baltisaksa ajaloo tihedast läbipõimumisest. Raamatus avaldatakse esmakordselt ühiste kaante vahel Maydelli albumi kõik pildid ja neile kunstniku enda kirjutatud saateteksti kommenteeritud eestikeelne tõlge. Sellele lisandub mahukas sissejuhatus, milles tutvustatakse Maydelli elu ja loomingut, selle seoseid 19. sajandi ajalookultuuriga ning mõju hilisematele kunstnikele ja kohalikule kultuurimälule.


Lisas sipsik 11.02.2014
Pane hinne:
Popkunst forever
9.8
6 hindajat

5. Popkunst forever
Sirje Helme

Raamat käsitleb eesti popkunsti 1960. ja 1970. aastate vahetusel. Oma kunstnikuteed alles alustavate noorte looming, mis langes sellese lühikesse ajaperioodi, muutis kogu eesti kunsti paradigmat. Autor vaatleb popkunsti fenomeni mitte üksnes omaaegse tuntud rühmituse SOUP ’69 tegevusest lähtudes, vaid leiab popi alguse märke nii rühmitustesse ANK 64 kui ka Visarid kuulunud noorte loomingus. Raamatus on rõhutatud tollasest sotsiaalsest ning ideoloogilisest keskkonnast tingitud popkunsti kohalikku eripära. Popi visuaalne keel liikus kujutavast kunstist kiiresti tarbesfääridesse, omapärane lõik sellest on animafilm. Popkunst tuli, et jääda, ning see on jälgitav järgmiste aastakümnete jooksul kõikides kunstiliikides, nii vabades kunstides kui kujunduskunstis, moes, sisekujunduses jm.


Lisas loru 25.01.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Huvitav üle- ja sissevaade hullude Eesti kunstnike hullu maailma.”

25.01.2011 15:59 - loru
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Väikene Wiiralti-raamat
9.7
3 hindajat

6. Väikene Wiiralti-raamat
Jüri Hain

Jüri Hain Raamatuga on lisana kaasas neli Eduard Wiiralti haruldast graafikatrükist. „Tuntud ja tundmatu on uus ja ainulaadne raamatusari, mis käsitleb Eesti kultuuriloo legendaarseid inimesi, kelle elu ja looming on kujundanud meie tunde- ja mõttemaailma. Selle sarja raamatutes avastame suurkujude elu ja loomingu seni tundmatuid, sageli üllatamapanevaid tahke – veel avaldamata värsiridu, esitamata helindeid, vähe tuntud või lausa tundmatuid taieseid ja põnevaid kavandeid ning loometee kummalisi keerdkäike. „Väikene Wiiralti-raamat avab lugejale kogu maailmas tuntud Eesti graafiku Eduard Wiiralti seni tundmatu poole. Raamatu on koostanud kunstiteadlane Jüri Hain. Wiiralti loomingu kohta on aegade jooksul avaldatud erinevaid käsitlusi, ent enamasti on neis vaadeldud kunstniku tuntumaid töid. „Väikene Wiiralti-raamat tutvustab lähemalt Wiiralti seni avalikkusele tundmatuid töid, mida on kokku 55. „Väikese Wiiralti-raamatu kolmteist artiklit avavad lugejale kunstniku elu ja loominguga seotud vähem tuntud seiku, mis mõjuvad tänasele lugejale kahtlemata üllatavana. Samast sarjast veel ilmunud: Raimond Valgre legend Tuntud ja tundmatu. Valgre, Wiiralt, Under Marie Underi luule Raimond Valgre legend CD


Lisas Marge-Elin Roose 10.04.2012
Pane hinne: