Minu Ameerika 3 Kriis
7.5
4 hindajat

43. Minu Ameerika 3 Kriis
Epp Petrone

Kriminaalromaan viib lugeja segasesse ja ohtlikku aega, peategelasteks kaks Eestist pärit noort kartmatut ja jõulist meest, kes kannavad romaanis Sassi ja Monahi nime. Nad on osalised tollase laiaulatusliku kuritegeliku maailma masinavärgis ja nende haare on lai.


Lisas Sirle 08.12.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Epp kirjutab alati nii ägedalt, see tema perspektiiv ja kirjutamisoskus on ikka täiesti omast klassist. Ma pean just silmas selliseid lugusid, ma ei kujuta ette, et ta mingi kriminaalromaani kirjutaks :) aga sellised reisikirjad ja lasteraamatud ja muud pehmemad ja nunnumad zhanrid on küll temale loodud. See raamat on ka väga huvitav, miks keegi juba Minu Ameerika sarjast filmi tegemas ei ole!? :)”

08.12.2011 10:40 - Sirle
Sirle on seda arvustust muutnud: 08.12.2011 12:26
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Mootorrattapäevik
7.5
4 hindajat

44. Mootorrattapäevik
Ernesto Che Guevara

Ta on kohtunud Nikita Hruštšoviga, kätelnud Hiina liidri Mao Zedongiga, olnud Kuuba tööstusminister, revolutsionäär Kuubas, Kongos ja Boliivias. Ta on kirjutanud pika kirja Ameerika Ühendriikide presidendile, pidanud ÜRO Peaassambleel kõne kapitalismi hukatuslikust mõjust maailmale ja inimloomusele. Olles kommunistliku Kuuba minister, on ta sõlminud sidemeid peaaegu kõigi sotsialistlike riikide ja Kuuba vahel. Selle mehe nimi on Ernesto Che Guevara, kellest on saanud mässumeelsuse ja vabaduse sümbol ja kes on valitud eelmise sajandi maailma 100 mõjukaima inimese hulka. Aga kuidas sai temast mees, kellena ta ajalukku läks? Värskelt on ilmunud Ernesto Che Guevara „Mootorrattapäevik“, mis Che kujunemisloole valgust heidab. Noor arstitudeng Ernesto Guevara jättis oma miljonäritütrest armastatu ja alustas koos sõbra Alberto Granadoga 1952. aasta jaanuaris üheksa kuud kestnud matka läbi Lõuna-Ameerika. Nende soov oli näha põnevaid paiku, seigelda ja töötada mõned nädalad vabatahtlikuna Peruus San Pedro leeprahaigete koloonias. Aga sellest mootorrattamatkast sai pöördeline sündmus Ernesto elus. Tihti oli noormeeste magamistoa laeks vaid tähistaevas. Kui raha otsa sai, töötasid nad hinge sees hoidmiseks pakikandja, nõudepesija, laevalossija, müüja, arsti või isegi jalgpallitreenerina. Reisi mõju Che Guevara kujunemisele oli tohutu – Lõuna-Ameerikas sügavale juurdunud majanduslik ebavõrdsus viis Che järeldusele, et olukorda on võimalik muuta üksnes revolutsiooniga. See veendumus viis Che kokku Fidel Castroga. 14. juunil 1928 Argentinas Rosarios sündinud ja 9. oktoobril 1967 Boliivias tapetud Ernesto Rafael „Che“ Guevara de la Serna kompromissitu elu, tema energia, millega ta kõigest enda jaoks olulisest osa võttis, tema värvikad karused tekstid ja tegevus revolutsionäärina lõid temast legendi. Che hukkus Boliivias, kuhu ta oli tulnud revolutsiooni tooma. Che kuulus lause teda hukkama tulnud Boliivia sõdurile „Ma tean, et sa oled tulnud mind tapma. Tulista, argpüks, sa tapad ju ainult inimese!“ näitas, kui sügaval temas oli usk oma ideede lõplikku võitu. Raamat viib lugeja matkale koos kahe tulise Argentina noormehega, kes vana ühesilindrilise Nortoni tsikliga võtsid ette midagi sellist, millest paljud unistavad, kuid mida ellu viivad vähesed. See on raamat täis värve, emotsioone, tundeid ja mõtteid, mida on vahendanud Ernesto Che Guevara enese sulepea. Kuigi Eesti lugeja jaoks on sõnal „revolutsioon“ hoopis traagilisema värvinguga tähendus, on tulevase revolutsionääri Che kirjeldused tolleaegse Ladina-Ameerika elust-olust eestlaste jaoks põnev sissejuhatus selle kauge maailmajao juurde. Raamatu järgi on filmistuudio FilmFour DB Studio teinud 2004. aastal samanimelise ja maailmas ülimenukaks osutunud filmi. Raamat on rikkalikult reisi originaalfotodega illustreeritud.


Lisas Marge-Elin Roose 09.04.2012
Pane hinne:
Islandile. Teekond ja päralejõudmine
7.5
2 hindajat

45. Islandile. Teekond ja päralejõudmine
Risto Laur

Islandil, maalilises Akureyri linnas elava andeka eesti muusiku Risto Lauri mõtteid ja lugusid oma kaugelejäänud kodumaast Eestist ning uuest elust kargel Isandil. Risto muhe satiiriline huumor vürtsitatuna krõbedate sõnakujunditega pajatab nii muusikast kui muusikutest, oma õpilastest Akureyri muusikakoolist, inimeste omavahelise suhtluse lõbusatest iseärasustest, Islandi fantastilisest loodusest, lindudest ja kaladest ning vikerkaarest ja pilvedest, mis vahel langevad alla linna turuplatsile. Juttudele vahelduseks on Moldovast Islandile rännanud noore fotograafi Iurie Belegurschi pildid. Neid on vaimustunult vastu võtnud juba ka maailma ajakirjandus. Raamatu koostaja leidis nii Risto kui Iurie facebookist. Facebook on selle sajandi omapärane fenomen, ühendades erinevaid inimesi, kultuure, ideid ja võimaldades seda kõike ka jagada. Kõigiga. Ja anda oma eripärane nägu. See raamat tutvustab meile Islandi nägu. Ja seekordne Islandi nägu on loodud Eesti ja Moldova meeste vaimu ja pilgu kaudu.


Lisas sipsik 02.09.2013
Pane hinne:
Minu Amazonas
7.3
6 hindajat

46. Minu Amazonas
Ivo Tšetõrkin

Amazonase vihmametsa sügavustes ei elagi rikkumata indiaanlased, vaid evangelistidest usuhullud, kes näppavad palmiokstest ehitatud kiriku generaatori jaoks bensiini, kannavad vimma veel sügavamal metsas redutavate äärmuslike katoliiklaste vastu ja panevad oma külale nimeks New York. Seal pesitseb ka näljane vanaema, kes meie püütud härgkonnad salaja nahka pistab. Igapäevaelusse toovad kohalikud mõnusat suminat sellega, et joovad end vanade naiste kääritatud süljejoogist purju ja pärast kardavad, et valged mehed tulid neilt nägusid küljest ära lõikama. Ühesõnaga, seal ikka juhtub. Ning loomulikult ümb­ritseb kogu seda sigrimigrit müstiline loodus, mis haarab endasse ja ei lase enam lahti. Olen end ninast sabani sidunud selle ägeda ja elu täis maailmaga – nüüd viin sinna seiklema ka teisi. Käesolev jutustus aga aitab ehk pigem vaimusilmas Amazonasesse rännata. Siin kaante vahel on mõned lood, mis on aset leidnud seitsme aasta jooksul, mil olen Peruu ja Kolumbia Amazonases elanud ja seigelnud. Ivo Tšetõrkin


Lisas heidy 29.09.2013
Pane hinne:
Jalutaja teejuht - Haapsalu
7.3
3 hindajat

47. Jalutaja teejuht - Haapsalu
Karin Paulus

Üheksas „Jalutaja teejuht“ kutsub avastama hämmastavalt hõrku ning piltpostkaartlikult ilusat Haapsalut. Parimaks arhitektuuri- kui ka disainikriitikuks tituleeritud Karin Paulus tutvustab linna läbi ehitiste ning inimeste. Vaadeldakse, kuidas Saare-Lääne piiskopkonna keskusest kujunes nutikate tohtrite ja ettevõtjate toel Venemaa eliidi armastatud kuurort, ning milliseid vahvaid üritusi korraldatakse linnas praegu. Suisa kolmesaja sihtmärgi sekka mahub nii Haapsalu klassika nagu kuursaal, Tšaikovski tegemised kui ka ülimalt hästi säilinud raudteearhitektuur, epohhi loov Evald Okase muuseum ning muinasjutuline Iloni Imedemaa. Raamat viib huvilise ka mitmekesise linnustikuga endisaegsetele saarekestele; Vasikaholmile ja Paralepasse ujuma. Ära on toodud sümpaatsemad kohvikud ja galeriid, aga ka majutuspaigad. Rahvusvaheliselt tunnustatud mudaravile on aga võrdväärselt tervislikuks alternatiiviks retk raudteetammiga piirnevatel matkaradadel, mille äärde jäävad näiteks Peeter I seotud rändrahn ning kenad majakad. Või hoopis minna kajakiga lahele aerutama või promenaadile kala püüdma? Vaheldust pakub ka Läänemaa kaubandusmekaks kujunenud Uuemõisa, kus paikneb piirkonna suurmaaomanikuks olnud võimsa mõisa häärber, milles tegutses hiljem kultuurilooliselt oluline õpetajate seminar. Või tasub hoopis otsida meelerahu Harmooniast? Loodame, et raamat pakub uudistamist nii puhkajale kui ka kohalikule.


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
Brasiilia - kired ja kontrastid
7.3
10 hindajat

48. Brasiilia - kired ja kontrastid
Liis Kängsepp

Brasiilia on väga kirglik maa, seda usume me kõik. Teame sambat, karnevale, valgeid randu ja bossanoovarütme ning igatseme seda kõike ise kogeda. Aga Brasiilia ei olegi ainult jalgpall, Rio karneval ja lustakad inimesed, vaid kätkeb veel palju üllatavaid kontraste. Raamatu autor Liis Kängsepp uuribki seda eelarvamuste-ettekujutuste jäämäe veealust osa, mis rändureile esmapilgul varjatuks võib jääda, aga mis teeb turisti-Brasiiliast päris-Brasiilia. Lisaks olulisematele vaatamisväärsustele leiame raamatust hulgaliselt tähelepanekuid brasiillaste igapäevaelu kohta, millesse ju iga tõsisema huviga turistki tahaks pilku heita. Sest Brasiiliat pole võimalik mõista, kui ei tea, mis on favela, candomblé, churrasco, capoeira või caipirinha.


Lisas Vize 17.01.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (3)

“Väga kasulik, vaimukas ja põnev raamat. Kirjanik seletas minu jaoks lahti mitmed kummalised asjad, mida ma ise Brasiilias tähele olen pannud, aga mille kohta keskmine brasiillane ise midagi öelda ei oska.

Autor kirjeldus iseloomustab Brasiiliat väga hästi. Isegi kui inimesele, kes seda maad külastanud ei ole, võivad mõned kommentaarid tunduda kummalised või kaheldavad, siis tegelikult on nende taga palju rohkem.

Minu jaoks oli palju äratundmisrõõmu ja samas sain ka mõtteid uute Brasiilia reisisihtide kohta. Arvan, et raamat võiks olla Brasiiliasse esimest korda reisijatele kohustuslik lektüür. Kas või selleks, et vähendada nende vaeste pettunud gringode ja gringade hulka, kes ootavad tänavakarnevalilt kaunist vaatemängu või satuvad kohmetusse, kui üle laua istuv brasiillane võtab noa vasakusse ja kahvli paremasse kätte.

Kergelt võib norida vaid selle kallal, et paar korda tundub nagu kirjanik teeks Rio elanike põhjal natuke liiga suuri järeldusi kõigi brasiillaste kohta. Näiteks punase tule alt pimedas läbi sõitmine ei ole Sao Paulo elanike jaoks sugugi nii väga aktsepteeritav.

Nautisin raamatut väga ja täitsa kurb, et see juba läbi sai. Ei saa nõustuda, et raamat oleks olnud liiga pinnapealne. Tahaks näha, kuidas keegi näiteks Euroopat suudaks 170-lehelises raamatus põhjalikult läbi analüüsida. See maa on nimelt suurem kui Euroopa.

Tunda on, et autor tõesti naudib Brasiiliat, olles võib-olla kohati isegi liiga leebe selle arengumaa negatiivsemate külgede suhtes. Aga seda ei saa muidugi pahaks panna, sest Brasiilias on nii mõndagi võluvat.

Soovitan raamatut südamest!”

17.05.2011 13:22 - R
Hinnang arvustusele:
  +2   -0