- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
187.
The Future (2013)
Alicia Scherson
Itaalias, kus sotsiaalsüsteem on suuresti perekonnale üles ehitatud, juhtub kollase Fiatiga õnnetus, mis jätab õe ja venna vanematest ilma. Lapsed, kelle lähisugulased elavad kaugel Tšiilis, jäävad perekonna hooleta ning nende tulevik ei tundu just väga helge.
Et Bianca on täisealine ja Tomas peaaegu ka, siis annab sotsiaaltöötaja neile võimaluse omapäi hakkama saada. Nende piskuks sissetulekuks saab nn orvupension, millest jagub vaid toiduks. Mõlemal noorel jääb kool tagaplaanile. Bianca asub tööle juuksurisalongi. Tomas püüab end tõestada jõusaalis. Bianca jaoks tundub selga vajunud koorem lämmatav ja ta näib sellele alla vanduvat. Siis toob Tomas koju kaks sõpra jõusaalist. Peagi tulevad nood lagedale kriminaalse plaaniga, mis peaks noortele helge tuleviku kindlustama.
Filmi peaosa, Biancat, väga hästi mängiv Manuela Martelli meenutab veidi Noomi Rapace’i. Temas on sarnane sisemine tugevus. On näha, et ilusa pealispinna all on palju huvitavat peidus. Sama võib öelda filmi kohta: kui otsida, leiab sealt palju rohkem, kui esmapilgul paistab. Edenedes keerab väga realistliku baasiga lugu peale järjest irreaalsemaid keerde. „Ma mõtlesin tulevikust nii palju, et see oli saanud osaks olevikust. Kõige veidramaks osaks,” ütleb Bianca kaadritagune hääl ühes (sise)monoloogis. Sarnaselt suhtub reaalsus filmireaalsusesse: vihjeid tegelikule olukorrale ja maailmas/Euroopas toimuvale võib välja lugeda mitmelt poolt.
Meeldejääva rolli mister Universumina teeb filmis ka hollandi näitleja Rutger Hauer.
Kaisa Karu
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
188.
The Gambler (2013)
Ignas Jonynas
Mida teeb staažikas kiirabitöötaja, kes on mängukire tõttu sattunud võlgadesse ja tasuks oma pikaaegse töö eest saab vaid aukirja, sotsiaalministeeriumi logoga tassi ja kümme energiabatooni sponsoritelt? Leedu lavastaja Ignas Jonynase filmis „Mängur” hakkab ta mängima suuremate panuste peale, luues nii oma töökaaslaseid kui ka patsiente hõlmava kihlveovõrgustiku. Parameedik Vincentas alustab mängu, mida pole võimalik võita, mängu, kus pole kohta tunnetel ega inimlikkusel.
Jonynase debüüt on halastamatu sotsiaalkriitiline kommentaar eluliselt oluliste ametite alarahastamisele ja lihtlabasele ahnusele, millele tuuakse tihti ohvriks inimväärikus. Jonynas ei jäta lootust, ühiskond, mida ta portreteerib, on läbinisti mäda, selles pole kohta usaldusel, halastusel ega armastusel.
Vaataja ees on „balti äng” selle parimas vormis. Kohtuvad „Sügisball” ja „13 Tzameti”: mõtlemapanev sisu ja mõjuv kunstiline vorm. Kui seni on Leedu film jätnud mingil põhjusel ükskõikseks, siis „Mängur” peaks need eelarvamused murdma. Ignas Jonynas on uus nimi Leedu filmis, mille peab meelde jätma.
Tõnu Karjatse
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
189.
The Geographer Drank His Globe Away (2013)
Alexandr Veledinskiy
Aleksei Ivanovi samanimelise jutustuse põhjal valminud filmi A ja O on meeldejääv, rohkelt samastumisvõimalusi pakkuv karakter, n-ö tänapäeva kangelane. Viktor Služkin, kellele puhub hinge sisse vene kino staar Konstantin Habenski, on endine ülikooli õppejõud, kes pere ülalpidamiseks hakkas geograafiaõpetajaks. See pole dramaatiline lugu tänapäeva Venemaa sotsiaalsest ebaõiglusest – Vitja on harukordne kooslus luuserist, intelligendist, joodikust ja naisi võluvast romantikust. Ta on suure empaatiavõimega siiras inimene, ühiskonnaga mittehaakuv valge vares. Ta satub pidevalt armukolmnurkadesse, elab koos oma endise tudengiga ning taoline suhe oma õpilasega ei jää talle viimaseks. Koolis on tal ühest küljest Permi 9. klassi rüblikute ees kohtlase joodiku maine, teisalt loob ta otsekohesusega nendega hoopis mõjuvama suhte. Õpilaste pealekäimisel viib ta nad kevadisele parvematkale kärestikulisele Siberi jõele. Kohe alguses joob ta ennast täis, järgnevad dramaatilised sündmused keset metsikut taigat, mis kompavad tema inimväärikuse ja iseendaks olemise piire. Vitja – segu vürst Mõškinist ja „Õnne 13” Ülost – jääb oma vahetu inimlikkusega vaataja jaoks kütkestavaks mõistatuseks. Käesoleva aasta üks menukamaid tragikomöödiaid pälvis Vene Filmide Festivalil Kinotavr grand prix.
Filipp Kruusvall
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
190.
The German Doctor (2013)
Lucía Puenzo
Kas olete kunagi mõelnud, mis sai natsi-Saksamaa koonduslaagrite juhtidest, enne kui paljud neist tabati ja kohtu alla anti? Psühholoogiline draama „Saksa arst” on haarav lugu sellest, kuidas kurikuulus Saksa SS-ohvitser ja natsi koonduslaagrite arst Auschwitzis, „Surmaingel” Josef Mengele Argentinas 1960ndatel paos olles endise kutsumuse juurde üritab jääda.
Geneetika- ja inimkatsete meister, tärkab temas huvi lihtsa perekonna vastu, kellega juhuse tahtel kohtub. Peres on kolm last ja oodata on juurdekasvu. Ühiselt võetakse ette teekond: Mengele otsib uut varjupaika, perekond aga tahab alustada uut elu külalistemaja pidades. Mengele palub luba saada nende külalistemaja esimeseks külaliseks. Keegi peale Iisraeli luureagentuuri Mossadi agentide ei tea galantse mehe, lahke arsti ja abistaja tõelist identiteeti. Eichmann on tabatud, jaht teisele kurjategijale jätkub ja Mengele teab seda.
Aga 12aastane varapuberteet, peretütar Lilith kiindub Mengelesse. Tal on ka probleem – enneaegselt sündinud lapsena on ta väikest kasvu ja teda narritakse. Mengele lubab hormoonidega aidata ja panna Lilithi kasvama. Lapseootel pereema Eva usaldab Mengelet, sest sündivate kaksikute ellujäämine sõltub samuti arstist. Kõik justkui sujuks, aga kas Mengele siiski aitab perekonda?
Suurepärase stsenaariumi ja hea näitlejatööga „Saksa arst” on film, mis jääb meelde. Autorile pakub tema enda sõnul huvi, miks Lõuna- Ameerika riigid natse nii sõbralikult vastu võtsid ja mitmed faktid, kombineeritud fiktsiooniga, vastavad päris sündmustele.
Hille Hanso
Lisas OliverL 15.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
191.
The Golden Dream (2013)
Diego Quemada-Díez
Ühe alahinnatuima mängufilmidebüüdi tegi Cannes’is sel aastal eelkõige suurepärase operaatorina maailma filmitööstuses kanda kinnitanud Diego Quemada-Díez oma linateosega „Kuldne puur”, millega ta otsustas astuda kohe poliitilisele konnasilmale – lahendamata migratsiooniküsimusele Mehhiko ja USA piiril. Sarnaselt eestlastega köidab põhjapoolse piiri taha jääv arenenud naaberriik oma kõikehõlmava heaolu ja parema elujärjega ka mehhiklasi.
Linateos keskendubki sihikindlatele teismelistele, kes otsustavad kodumaalt põgeneda ja leida oma närusele elule tröösti USAs. Ühes sadade teiste emigrantidega sõidetakse kaubarongi tsisternide ja konteinerite otsas läbi kogu Mehhiko, seda saadavad pidevad migratsioonipolitsei ja inimkaubitsejate haarangud ning vägivald, mida keegi neist eales oodatagi ei osanud. Päris kindlasti ei osanud keegi neist oodata, et see kõik lõpeb nii, nagu lõpeb.
See omamoodi roadmovie-stiilis film on raputav, ülimalt kaasakiskuv ja mõtlemapanev lugu sõprusest ja armastusest, vaprusest ja kaotusvalust, aga ka riskidest ja rüütellikkusest.
Timo Treit
Lisas OliverL 15.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
192.
The Grand Seduction (2013)
Don McKellar
Jean-François Pouliot’ 2003. aastal valminud film „La grande séduction” („Siiras meelitus”) teenis lavastaja koduprovintsis Québecis tohutut kassatulu, vaimustas Cannes’is kriitikuid ja võitis Sundance’i festivalil publikuauhinna. Nüüd, kümme aastat hiljem, naaseb see klassikaline lugu ekraanile ingliskeelse uusversioonina, mille käsikirja kohandasid originaalstsenaariumi autor Ken Scott („Tõutäkk”) ja Michael Dowse („F Word – Ropp sõna”). Asendades Québeci kaluriküla veidra võlu Newfoundlandi väikese rannakogukonna karmi iluga, jälgib „Siiras meelitus” seda, kui kaugele võib provintsirahvas minna selleks, et võluda ära suurlinnast tulnud külaline. Nagu paljud teisedki, keda mõjutas kalatööstuse kokkuvarisemine, on kunagise jõuka asunduse elanikud sunnitud otsima tööd suurlinnast või, mis veelgi hullem, anuma valitsuselt toimetulekutoetust. Nende tulevik näib võtvat heledamaid toone, kui üks plastitööstur teeb ettepaneku linnakesse tootmistsehh rajada. Paraku selgub, et selleks sõlmitava lepingu järgi tuleb kogukonna vajaduste rahuldamiseks võtta tööle pidevalt kohal viibiv arst. „Filmi leebelt riukalikud viited tänapäeval olulisele sotsiaalsele teemale on vaheldumisi teravad ja pööraselt vaimukad ning filmis pääsevad nad mõjule tänu Iiri tippnäitleja Brendan Gleesoni ja Kanada kuulsuse Gordon Pinsenti võrratutele rollilahendustele. Trinity Bays üles võetud film toob imekaunilt esile Newfoundlandi rannikuala värvikust ning rõõmustab kindlasti ka kibedaima küüniku hinge.” – Toronto filmifestival
Lisas OliverL 16.11.2013