- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
151.
Rio 2096: A Story of Love and Fury (2013)
Luiz Bolognesi
1500 avastati Brasiilia portugali maadeavastajate poolt – kohalikele asunikele tähendas see aga, et maadeavastamisele järgnesid koloniseerimine, orjus, poliitilised rahutused ja diktaatorlus. Kuid trotsides võõraid võime, leidus rahva seas üks, kellele oli antud missioon oma inimeste eest seista. Väljavalitu, kelle osaks langesid kõrgemalt poolt omistatud inimpiire ületavad võimed, asus võitlema oma rahva vabaduse eest. Surematu sõdalase edasiviivaks innustajaks saab kaunis Janina, kellega tormiline neid saatus kord liidab, kord lahutab. Film loob seiklusrohke narratiivi sellest, missuguseid katsumusi on pidanud läbi elama üks põline Lõuna-Ameerika rahvas, ning liidab sinna peategelase isikliku tasandi - igavese armastuse, mis hoiab kustumatu leegina üleval sõjamehe vankumatut vaprust. Rio 2096: A Story of Love and Fury on brasiilia animeeritud täispikk draama, mis on ühelt poolt sci-fi nägemus tulevikust, kuid teisalt tagasivaade Brasiilia ajaloosündmustele, mis saavad kokku visuaalseks tervikuks – õnnestunud kombinatsioon mütoloogiast, fantaasiast ja armastusest. Film võitis maailmakuulsal Annecy filmifestivalil 2013 täispikkade filmide kategoorias esikoha.
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
152.
Rolli & The Golden Key (2013)
Taavi Vartia
Noorukieas sai Rölli hakkama millegi rumalaga, ta andis oma kodu, Rölliküla väravavõtme salakavalale tsirkusedirektorile, kes lubas Röllil vastutasuks tsirkuses esineda. Kuri direktor pani aga Rölliküla lukku ja kõik teised röllid pidid oma kodudest välja kolima. Õnnetu Rölli kahetseb oma tegu kuni kõrge vanaduseni, kui äkki ühel päeval kukub taevast alla Juniper, väike kadakajuurikatüdruk, kes aitab Röllil Rölliküla jälle lukust lahti saada.
Lisas OliverL 15.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
153.
Rosie (2013)
Marcel Gisler
„Armastus pole midagi enamat kui petlik fatamorgaana,” leiab leebelt vaimuka filmi „Rosie” alguses küüniline homoseksuaalist romaanikirjanik Lorenz. See blaseerunud üheöösuhete harrastaja kogeb peagi, et ehe emotsionaalne side pole suhte puhul sugugi võimatu ning et armuasjad on palju etteaimamatumad kui tema üha fataalsemaks muutuvad raamatud. Kui Lorenz koos oma samuti konfliktse õega kirjandusmetropolist Berliinist kodusesse Šveitsi provintsi naaseb, satub ta vastamisi oma haiglase ema Rosie’ga, võimuka matriarhiga, kes ei loobu mingi tühise infarkti tõttu oma pärastlõunasest sigaretist ega veinist. Rosie, Sibylle Brunneri pilkupüüdvas esituses, kehastab maalähedast, alkoholist ja raevukast sõltumatusest toituvat elujõudu. Ta sekkub mõnuga oma poja kiratsevasse armusuhtesse kirjanikust 20 aastat noorema austaja Marioga. Kui Rosie tervis kehvemaks jääb, tuleb Lorenzil ja tema õel teha tema hooldamise osas raskeid otsuseid ning tuua kapist välja paar peidetud luukeret. Marcel Gisleri teos, mis kandideeris tänavu kuuele Šveitsi filmiauhinnale, on tõeline publikumagnet. Võluvate osatäitjate, võrratute Alpi-vaadete ja klassikalise muusika killukestega ehitud film sõlmib osavalt lahti mõnegi pere- ja armusideme.
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
154.
Rush (2013)
Ron Howard
Tundus, et 2001. a ilmavalgust näinud ja õnnetuseks ka kinoekraanidele jõudnud „Driven” Sylvester Stallone’iga peaosas oli suutnud edukalt lämmatada kõik püüdlused tuua filmisõprade ette ka üks tõeliselt mitmekihiline ja tõetruu linateos, mille tegevustik leiab aset võidusõidumaailmas. Aga aeg parandab kõik haavad. Selleks tuli seni Hollywoodis ühe menufilmi teise järel vorpinud lavastajal Ron Howardil lahkuda mugavustsoonist ning enne kaamerate surisema hakkamist tegeleda millegagi, millega tal polnud vaja tegeleda viimased 30 aastat – filmi tegemiseks raha koguda. Tagasivaates tuleb tänada filmijumalaid, et Hollywoodi stuudiote otsustajad pidasid vormel 1 ajaloo kõige legendaarsemast rivaliteedist filmi väntamist riskantseks ideeks ning Howardi ees rahakotirauad sulgesid. Tulemuseks Hollywoodi mõistes ülinäruse summa eest (40 miljonit dollarit) valminud film, mida vaadates aga on tunne, et eelarvereal oleks pidanud ilutsema vähemasti kolmekohaline arv miljoneid. Kui rahast puudu jääb, tuleb tugineda leidlikkusele ning talendile. Viimast filmis jagub. Esiteks lõi kahekordne Oscari-võitja Howard taas käed kahekordsest Oscari-kandidaadist stsenaristi Peter Morganiga („Kuninganna”, „Frost/Nixon”), teiseks saadi nõusse Danny Boyle’i „Rentslimiljonäri” pildilise poole eest vastutanud Oscari-võitja Anthony Dod Mantle. Meeste ülesanne polnud lihtne – 1976. a vormel 1 hooaeg on sündmustiku ja lõpplahenduse poolest just selline, mille ausalt ja ilustamata kirja panemine toob endaga kaasa klišeedetektiivide põlglikud mühatused. Ainult et see kõik tõesti täpselt nii juhtuski ... Timo Diener
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
155.
Sacro GRA (2013)
Gianfranco Rosi
Oma alles neljanda täispika filmiga kinnitab Itaalia-Ameerika režissöör Gianfranco Rosi enda staatust ühe tänapäeva kõige huvitavama dokumentalistina. „Sacro GRA”, mis võitis tänavuse Veneetsia filmifestivali Kuldse Lõvi, on tema seni kõige kaastundlikum töö – impressionistlik mosaiik elust Itaalia suurlinna äärealadel. Film jälgib käputäit tegelasi, kes elavad või töötavad Rooma liiklussõlmel Grande Raccordo Anularel ehk GRA-l. Rosi filmis pole narratiivi. Tema meetod on vaid näidata juhtuvat, põimides viie põhitegelase lood kokku GRA liiklusstseenide ning paari lühirolliga. Üks tegelastest on ehtne maa sool angerjakalamees, kes on üllatavalt hästi haritud ning elab kiirtee viadukti varjus paatmajas. Teine, Roberto, raseeritud pealaega jutukas parameedik, keda võiks kohata jalgpallimatšil Rooma tulihingeliste pooldajate hulgas, aga on tegelikult väga tundeline ja üksik. Katoliiklik vabaõhumissa – koos pilvede vahelt paistva päikesega, mida võib tõlgendada kui jumala märguannet – on üles võetud nii, et kogu ekraan täitub särava valgusega; samas teinekord mõjub Rosi valitud juhuslike kohtade ootamatu ilu. Kohtade, mis pole sihtkohad, vaid punktid teel, mis liigub siit läbi mõne teise koha siia tagasi. Lee Marshall, Screen International
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
156.
Sanctuary (2013)
Fredrik Edfeldt
Rootsi lavastajast Fredrik Edfeldist me veel kuuleme. Pärast tema esimese filmi „Tüdruk” (2009) festivaliedu muuhulgas ka Berliinis ja Karlovy Varys, on ta tagasi oma teise täispika filmiga „Salapaik” selleks, et huviorbiiti jääda.
Isa, kes on tapnud mehe ning kohe minemas vangi, võtab oma noore tütre, teades, et viimane saadetaks muidu hooldekodusse, ning põgeneb temaga metsa. Tema tütar on talle kõik ja tema tütrele on jällegi isa kogu ta maailma tugipunkt. Olenemata sellest, et neil on kannul politsei, saavad isa ja tütar veeta oma viimase suve koos vabaduses. Isa-tütre suhe saab metsikus looduses täiesti uue mastaabi, enne kui tuleb see, mis alati tuleb – suvi saab läbi.
Üks Rootsi andekamaid meesnäitlejaid ja meile juba tuttav Jakob Cedergren („Submarino”, „Kurbus ja rõõm") mängib isa rolli ning tütre rollis on ehe Clara Christiansson. Film, mis portreerib looduse ilu ja jõudu, selle vabadust ning läbi isa-tütre loo andestamist, on üks väga ilus vaatamine.
Maria Reinup
Lisas OliverL 15.11.2013