- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
Elysium (2013)
Neill Blomkamp
Oscari-võitjad Matt Damon ja Jodie Foster mängivad peaosi filmi 9. RAJOON ("District 9") režissööri Neill Blomkampi uues ulmepõnevikus ELÜÜSIUM. On aasta 2159. Inimkond on jagunenud kaheks - rikasteks, kes elavad täisväärtuslikku elu Elysiumi-nimelises kosmosejaamas, ja vaesteks, kes asustavad ülerahvastatud ning laastatud Maad. Maa elanikud üritavad meeleheitlikult pääseda kuritegevuse ja vaesuse küüsist ning vajavad hädasti ainult Elysiumis leiduvat arstiabi. Seal üleval leidub aga neid, kes ei peatu millegi ees, et lasta käiku immigratsioonivastased seadused ja kaitsta oma luksuslikku elustiili. Ainus, kes suudab kahe maailma vahelist ebavõrdsust kallutada, on Max (Matt Damon) - tavaline mees, kes peab tingimata Elysiumisse jõudma. Kuna Maxi elu ripub juuksekarva otsas, võtab ta vastu ohtliku ülesande, mis sunnib teda vastu astuma Elysiumi juhtfiguur Delacourtile (Jodie Foster) ja tema erivägedele. Kaalul on rohkem kui Maxi enda elu - Elysiumisse jõudes suudaks ta päästa ka miljonid elud Maal. Eestikeelne peakiri: Elüüsium Lisas sipsik 31.07.2013
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Arvustused
“Omajagu ebaloogilisust (aga ulme puhul on vist ilma selleta üsna raske ka läbi saada), muidu päris ok film. Tujutõstev kogemust just ei olnud ja natuke oli kahju, et see ilus Elyseum, kus ma ise ka hea meelega elaks, niimoodi otsast lagunema hakkas..”
“Enne kinno minekut filmi valides lugesin filmi tutvustust, kus tegevuse rõhk tundus olevat just vaesuse ja kuritegevuse käest pääsemisel. Et vastikud rikkad on ehitanud kosmosesse paradiisi ja tavainimesi sinna ei luba. Lihtsustatult umbes nagu mingi tõkkepuu ja kõrgete müüridega elamurajoon. Või siis rikas ülemeremaa, kuhu paadiga koduse viletsuse eest pageda.
Filmi alguses jäigi selline mulje. Maapealsed kaltsakad püüdsid kõigest väest paradiisi pääseda, selles aitas neid kohalik häkker-kurikael varastatud kosmosesõidukitega, muidugi suure papi eest. Paradiis aga ei näinud võimalust õnnetuid põgenikke oma ühiskonda integreerida, ruumi niigi vähe pluss kultuurilised eripärad, ja hävitab sõidukid koos reisijatega. Kui kellelgi ka õnnestub maanduda, püütakse jooksikud kinni ja saadetakse Maa peale tagasi. Mis tundub ka mõnes mõttes mõistlik, sest paradiisirõnga pind on tõesti piiratud ja see ei ole ette nähtud kogu Maa elanike ümberkolimiseks. Lisaks ei oleks töölisklassil seal midagi peale hakata, kuna kogu elu paradiisis koosneb vaid basseini ääres peesitamisest ja hiljem koos teiste rikkuritega heategevusõhtusöömisest. Selline see rikaste elu juba kord on.
Kuid ühe sellise sissetungi käigus avaldub tegelik põhjus, miks maakad Elüüsiumile püüavad tungida. Rikkuritel on kodudes moodne meditsiiniseade, mis kuidagi kõik tervisehädad ära ravib, olgu tegemist siis vananemise, verevähi või näituseks granaadi poolt purukskistud peaga. Jah.
Miks siis rikkurid ei taha vaestega jagada oma basseini ja tenniseväljakut ja imelist tervendamisseadet? Mõnes mõttes arusaadav, kas sina tahaks, et sinu koduväravast tulevad mingid kaltsakad ja hüppavad sinu basseini? Oleks siis veel mingid ilusad tüdrukud. Lasku ise endale bassein ehitada ja siis sulistagu seal, eks!
No selge, elu ja tervis on tähtsamad - eks film püüabki rõhuda sellele, et rikkuritel ei võtaks tükki küljest, kui nad neid tervendamisseadmeid ka Maa vaestele jagaks. Kuid kas haiguste puudumine muudaks elu slummistunud ja pätte täis Maal paremaks?
Eriefektid on küll head, õhusõidukid ja robotid liiguvad üsna usutavalt. Igasugu juhtmed-ajju trikid ja ekraanil kerivast programmikoodist sekundiga iva leidmine rikuvad aegamööda kogunenud usutavuse jällegi ära.
Kokkuvõtteks - vaadata võib. Sisu poolest veidi puudulik, kuid visuaalselt muljetavaldav.”