Acta Semiotica Estica IX
9.8
4 hindajat

1. Acta Semiotica Estica IX
Andreas Ventsel, Peeter Selg, Mari-Liis Madisson, Ott Puumeister

Tegemist on erinumbriga “Poliitilisuse semiootika”, kus fookusesse on asetatud poliitiliste protsesside erinevate aspektide uurimine. Nii koondab kogumik artikleid identiteetide konstrueerimise, poliitilisele kommunikatsiooni, mitmesugustele võimumehhanismide ning (aja)kirjanduse ideoloogilisuse problemaatikast. Poliitilisust kui protsessi mõistetakse siinses kontekstis permanentse antagonismina ühiskondlikus läbikäimises, mida ei saa kunagi täielikult või lõplikult lahendada. Mõiste poliitilisus osutaks seega teatud ühiskondlike suhete liigendamise protsessile ja loogikale, mille kaudu seda antagonismi püütakse ajutiselt lahendada. Semiootika vaatepunktist võib poliitilisust mõista kui võimusuhte väljendust erinevates semiootilistes süsteemides ja nende süsteemide vahel. Kuna sotsiaalsed tingimused ja semiootiline kontekst muutuvad pidevalt, siis on iga kord/korrastatus mingite teiste korrastatuse konfiguratsioonide välistatus ning seetõttu on võim alati igas tähistamisprotsessis kohal. Poliitilisuse semiootika kui distsipliini eesmärgiks olekski niisuguselt protsessuaalselt määratletud võimusuhete tuvastamine erinevates tähistamispraktikates ja nende tähistamisloogikate analüüs. Just niisuguste ühiskondlike korrastatuste analüüsimisega ja mõtestamistega käesoleva ajakirja numbri autorid tegelevadki. Kõnealust numbrit rikastab asjaolu, et artiklite autorid on erineva distsiplinaarse taustaga, mitmesugustes tähistamispraktikates avalduvate võimusuhete analüüsile on lähenetud nii semiootika, politoloogia, sotsioloogia kui ka kirjandusfilosoofia perspektiivist. Kahtlemata on kõnekas ka tõik, et lisaks eesti autoritele Ott Puumeisterile, Jaak Tombergile, Rein Ruutsoole, Peeter Selgile, Mari-Liis Madissonile, Andreas Ventselile, Juhan Saharovile, Anu Haamerile, Igor Gräzinile ja Silvi Saluperele on oma panuse andnud ka soome sotsioloog Risto Heiskala ning itaalia päritolu semiootik Remo Gramigna. Koostajad-toimetajad Andreas Ventsel, Peeter Selg, Mari-Liis Madisson, Ott Puumeister Kaane kujundanud Rauno Thomas Moss


Lisas Marge-Elin Roose 29.11.2012
Pane hinne:
Andmise mõte

2. Andmise mõte
Stefan Klein

Isetute päralt on maailm – see on Stefan Kleini uue, meie mõtteid ja tegusid muutva raamatu hämmastav kvintessents. Sest uusimad uurimused ei näita kõige ausamaid inimesi mingil juhul kõige rumalamatena. Vastupidiselt meie argiuskumustele käib egoistide käsi nimelt ainult lühiajaliselt paremini. Pikemas perspektiivis on edukad need inimesed, kes pingutavad teiste heaolu nimel. Sest mitte ainult konkurents, vaid ka koostöö on evolutsiooni liikuma panevaks jõuks. Arusaamine heast ja kurjast on meile kaasa sündinud. Stefan Klein teeb kütkestava läbilõike aju-uurimise ja geneetika, majandusteaduste ning sotsiaalpsühholoogia aktuaalsetest tulemustest. Ta näitab, millised seadused otsustavad meie elus edu ning ebaedu üle. Ja ta kirjeldab, miks inimlik kooselu ning teiste parem käekäik kuuluvad meie sügavaimate vajaduste hulka. Teiste eest hoolitsemine kaitseb meid mitte üksnes üksinduse ja depressiooni eest. Pigem teeb isetus meid õnnelikumaks ja edukamaks – ning nagu on tõestatud, tagab meile koguni pikema elu. Stefan Klein, sündinud 1965 Münchenis, on edukaim saksakeelne teaduskirjanik. Ta on õppinud Münchenis, Grenoble’is ja Freiburgis analüütilist filosoofiat ning füüsikat, teinud teadustööd teoreetilise biofüüsika vallas. Ta pühendus kirjutamisele, sest „tahtis äratada inimestes vaimustust reaalsuse suhtes, mis on põnevam kui mis tahes kriminull”. Tema raamat „Die Glücksformel“ (e.k „Õnne saladus”, 2004) püsis üle aasta Saksa bestsellerite hulgas ja tegi autori tuntuks kogu maailmas. Järgnevatel aastatel ilmusid palju kiita saanud bestsellerid „Alles Zufall” („Kas kõik on juhus?”, e.k 2007), „Zeit” („Aeg”, e.k 2009) ja „Da Vincis Vermächtnis oder Wie Leonardo die Welt neu erfand” („Da Vinci pärand ehk Kuidas Leonardo maailma uuesti leiutas”). Kleini teoseid on korduvalt esile tõstetud ja tõlgitud 25 keelde. Stefan Klein elab vabakutselise kirjanikuna Berliinis.


Lisas Marge-Elin Roose 08.10.2012
Pane hinne:
Antikristus
7.5
4 hindajat

3. Antikristus
Friedrich Nietzsche

„Antikristus” on Nietzsche üks tuntumaid ja enim vaidlusi põhjustanud teoseid, kirjutatud 1888. a septembris. Nietzsche laskub poleemilisse, ägedasse võitlusse kristluse moraaliga. Sellesse on koondatud tema kristluse vastu suunatud kriitika, mis oli esinenud ka Nietzsche varasemates teostes, ent nüüd kasutab ta sarkastilist tooni, väljendades vastikust selle suhtes, kuidas orjamoraal on ära rikkunud Vana-Rooma õilsad ja eluterved väärtused. Nietzsche rünnak on suunatud mitte ainult teoloogia ja ametliku kiriku vastu, vaid ka kristlusest tulenevate põhimõtete ja moraalinormide vastu, mis on levinud kaugele väljapoole kiriku piire, moodustades Lääne ühiskonna väärtustesüsteemi tuuma.


Lisas Zeus 24.09.2013
Pane hinne:
Filosoofia
4.5
2 hindajat

4. Filosoofia
Esa Saarinen

Kandku see raamat endas kõige kangemat lõhkeainet, kõige kuumemat läidet ja kõige hingestatumat ütlemist! Olen püüdnud luua vaimse töö käsiraamatu, kus filosoofia näitaks end lugejale samasugusena nagu näitab end mulle endale - vaimusädemeid pilduva ja vabastavat jõudu andva tee-kaaslasena. Soovin, et see ei jääks pelgalt õpikuks, ära-õppimisvahendiks, vaid juhiks ja julgustaks avastama uusi vaatenurki ning tekitaks lugeja mõtlemises murrangu. Igaüks võib leida oma filosoofia! Kirjutan usus inimese võimalustesse arendada oma mõtlemist, töötada oma elu aluste kallal ja viljelda oma isiksuse ainulaadsust. Filosoofia on mõtlemiskunst, läbinägev jõud. Võimalus, tõotus ja siht peitub meis enestes. Filosoofia kannab endas kutset mõtelda ise, mõtelda oma peaga


Lisas Marge-Elin Roose 16.04.2012
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Teos annab pigem ülevaate autori hinnangutest ja arvamustest. Stilistiliselt on see küll suunatud algajale huvilisele, aga algajale on see raaamat küll sobimatu, sest sealt võib külge saada vildakaid arusaamu.”

17.04.2012 23:12 - Alice
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Globaalpohmelus
9.6
13 hindajat

5. Globaalpohmelus
Kaupo Vipp

Raamat üritab täita infolünka, mis on Eestis tekkinud Naftatipu ehk Peak Oil´i nimelise globaalse fenomeni osas. Esitatud lood seavad kahtluse alla laiatarbekultuuri, massimeedia ja neoliberaalse majanduskäsitluse poolt jutlustatava tööstustsivilisatsiooni eduloo. Paljude refereeritud teadustööde abil saab lugeja ülevaate inimkonna üha süvenevate murede arenguloogikast. Samuti sellest, mida oodata käesoleva globaalse naftatipukriisi koostisosade – energia-, toidu-, majanduse-, rahanduse-, võlgade-, sotsiaalpoliitika-, geopoliitika- jt kriiside edasistelt arengutelt. Tööstusühiskonna poolt odavaile energiasisendeile ja pidevale majanduskasvule rajatud hedonismipillerkaar on tänaseks pöördumatult ümber ning tsivilisatsiooni on haaranud globaalne heaolupohmelus. Olukord on meie kontrolli alt väljunud. Loodus kannab inimliigi nüüd omatahtsi jätkusuutlikkuse rüppe tagasi, kuid on küsitav, paljud meist sellise tagasikandmise üle elada suudavad. Üha paisuvat globaalkriisi lihtsalt olematuks vaikida ei saa ja jätkuv pea liiva alla peitmine on vastutustundetu, isegi kui seda teha paanika vältimise ettekäändel. Paanika saab haarata ainult neid, keda hädad ettevalmistuseta tabavad. Kuid maailma viimased arengud näitavad, et on aeg hüljata lootus, nagu mõtleks, tegutseks ja valmistuks keegi kuskil meie eest. Kui meil kunagi üldse on vaja olnud oma peaga mõelda, siis on see hetk nüüd käes. Me peame märkama ja mõistma käivitunud protsesside mehhanisme ning seaduspärasid, et suuta ise eelseisvat globaalset kollapsit pehmendada – vähemalt üksikisikute ning kogukondade tasemel. Raamatus leidub ka rida viiteid infole, mis võiks aidata meil oma tulevikku veidigi üleelatavamaks muuta.


Lisas Marge-Elin Roose 27.09.2012
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (3)

“Majandusteaduse blues ja tragöödia surm kõhukorinast

http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=16934:majandusteaduse-blues-ja-tragoeoedia-surm-kohukorinast&catid=9:sotsiaalia&Itemid=13&issue=3425”

25.01.2013 09:50 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Hävitavad emotsioonid
6.3
3 hindajat

6. Hävitavad emotsioonid
Dalai-laama, Daniel Goleman

* Miks panevad pealtnäha ratsionaalsed ja intelligentsed inimesed toime julmi ning vägivaldseid tegusid? * Millised on hävitava käitumise peapõhjused? * Kuidas me saame selliseid impulsse ärgitavaid emotsioone talitseda? * Kas suudame õppida enese ja teistega rahus elama? Kujutlege, et istute dalai-laama eravastuvõtutoas koos väikese grupi esmaklassiliste teadlaste ja filosoofidega. Juhtivate mõttehiiglaste elava ja kütkestava jutuajamise käigus lahatakse ammuseid, kuid taas päevakorda tõusnud küsimusi. Rahvusvahelise bestselleri Emotsionaalne intelligentsus“ autor Daniel Goleman lisab siin raamatus sellele mõttevahetusele valgustavaid kommentaare ja tutvustab sellest ajaloolisest kohtumisest inspireeritud murranguliste uuringute tulemusi. Budistliku filosoofia kohaselt põhjustavad isikliku õnne puudumist ja kõiki inimestevahelisi konflikte Kolm Mürki: iha, viha ja väärkujutlused. Samas pakub nimetatud filosoofia hämmastavalt keerulisi psühholoogilisi vastumürke, mille tõhusust kinnitab ka nüüdisaegne neuroteadus. Uued kõrgtehnoloogilised seadmed võimaldavad teadlastel piiluda ajukeskustesse, mis rahustavad sisemisi raevu- ja vihapurskeid, ning lisaks sellele näidata, et teadlikkust treenivad meetodid, näiteks mediteerimine, tugevdavad emotsionaalset stabiilsust ning võimendavad meie positiivseid meeleolusid. Auväärsed nõukogu liikmed teavitavad meid teaduse hiljutistest avastustest ning arutlevad muudel põnevatel teemadel: Mis rolli mängivad hävitavad emotsioonid inimevolutsioonis? Kas need on inimkehasse programmeeritud? On’s niisugused emotsioonid üleüldised või määrab kultuur meie tundeelu? Kuidas arendada kaasaelamisvõimet? Saame teada, et negatiivsuse piiramine tugevdab ka immuunsüsteemi. Raamat sisaldab soovitust luua koolipõhine sotsiaalse ja emotsionaalse õppimise programm, mis aitaks tõsta laste eneseteadvust, talitseda nende viha ja aidata arendada kaastunnet. Neid provotseerivaid ideid esitavad mitmesugused säravad isiksused, arutelule lisavad värvi dalai-laama ilmekad küsimused ja tema üllatuslikult hea huumorimeel. Lihtsad vastused küll puuduvad, kuid Meele ja Elu Instituudi dialoog annab lõppkokkuvõttes võimaluse võrdlemisi lootusrikka plaani loomiseks. Kindel on, et see arutelu rajab aluse haridustöötajate, religioossete ja poliitiliste juhtide ning lapsevanemate mõttevahetustele, toetades ühtaegu kõiki neid, kes otsivad rahu nii eneses kui maailmas. DANIEL GOLEMAN, Ph.D., on ülemaailmsete bestsellerite Emotional Intelligence („Emotsionaalne intelligentsus“) ja Working with Emotional Intelligence („Töö emotsionaalse intelligentsusega“) autor, raamatu Primal Leadership („Loomulik juhtimine“) kaasautor ning kahekordne Pulitzeri auhinna kandidaat New York Timesis avaldatud aju ja käitumisteadust käsitleva ajakirjandusliku uurimistöö eest. Käesoleval ajal on ta Rutgersi ülikooli juures asuva Emotsionaalse Intelligentsi Konsortsiumi kaasesimees ning Ameerika Teaduse Edendamise Assotsiatsiooni liige.


Lisas Marge-Elin Roose 04.09.2012
Pane hinne: