Euroopa ja Aasia metsad

19. Euroopa ja Aasia metsad
Kalle Karoles, Hendrik Relve

Metsandus, nagu muudki valdkonnad tänapäeva maailmas, on globaliseerumas. Ka Eesti metsades ja metsanduses toimuv on rohkem kui varasematel aegadel mõjutatud sellest, mis toimub Euroopas, aga ka mujal maailmas. Neil teemadel pole aga eesti keeles seni ilmunud ühtegi ülevaatliku raamatut. Käesolev väljaanne alustab tühiku täitmist. Siinses raamatus on vaatluse all on Euraasia mandri metsad ja metsandus. Edaspidi tahame jätkata teiste maakera piirkondadega. Raamatu esimene pool kõneleb Euroopast, maailmajaost, kuhu kuulub ka Eesti. Päris huvitav on jälgida, millises valguses paistab kodumaine metsandus, paigutatuna Euroopa taustale. Lühidalt kokku võttes kuulume koos Soome, Rootsi ja teiste lähinaabritega Euroopa põhjala metsarikkasse piirkonda, kus metsandusel on ühiskonna jaoks suhteliselt suur tähtsus. Raamatu teine pool on pühendatud Aasia metsadele. Osa sealseid regioone, nagu Kesk- ja Lääne-Aasia on oma looduslike tingimuste tõttu olnud alati suhteliselt metsavaesed. Seevastu näiteks Kagu-Aasias laiuvad praeguseni ulatuslikel aladel mitmekesised lähistroopilised ja troopilised metsad. Nii Euroopa kui ka Aasia poole käsitlus on ühesuguse ülesehitusega. Alustatakse olulisemate ökoloogiliste piirkondade ülevaatega, kirjeldatakse looduslikke olusid, metsi ja nimetatakse peamisi metsapuude liike. Seejärel võetakse vaatluse alla kummagi maailmajao riikide metsandus. Tihti tehakse seda üldistatuna, tuues välja ajaloolisi ja regionaalseid erijooni. Euroopa ja Aasia poole käsitlus lõppeb isiklike muljete jagamisega retkedelt sealsetesse metadesse.


Lisas Marge-Elin Roose 06.12.2012
Pane hinne:
Excel 2007-2010 valemid ja funktsioonid. Käsiraamat + CD
6.0
1 hindaja

20. Excel 2007-2010 valemid ja funktsioonid. Käsiraamat + CD
Riina Reinumägi

Käsiraamat keskendub valemite ja funktsioonide kasutamisele ning ei käsitle Exceli töökeskkonna üldist kirjeldust ega kõiki kasutusvõimalusi. Exceli muude kasutusvõimaluste kohta on ilmunud eraldi käsiraamat. Käesolev raamat sisaldab 95 praktilist näidet Exceli valemite ja funktsioonide kohta. Kasutatud näidisfailid leiate raamatuga kaasas olevalt CD-lt. Näiteid leidub loendamise, protsentarvutuse, tingimusfunktsioonide, ümardamise, finantsfunktsioonide, kuupäeva ja kellaaja funktsioonide, otsimis-, viitamis- ja vastavusseseadmise funktsioonide, teksti korrastamise ja andmebaasifunktsioonide ning matemaatiliste ja lihtsamate statistiliste funktsioonide kohta. Eraldi peatükina on käsitletud kasutaja poolt loodud funktsioonide kasutamist, uute funktsioonide loomist ning VBA programmeerimiskeele kasutamist. Käsiraamat sobib nii eesti- kui ingliskeelse Exceli kasutajale. Kõik näidetes kasutatud valemid ning enamik funktsioone on kasutatavad ka Exceli vanemates versioonides.


Lisas Marge-Elin Roose 08.11.2012
Pane hinne:
Filmiesteetika

21. Filmiesteetika
Jacques Aumont, Alain Bergala, Michel Marie, Marc Vernet

„Filmiesteetika“ on alates oma ilmumisest kujunenud üheks filmiuuringute klassikaliseks viitetekstiks. Selle eesmärgiks on anda sisutihe ülevaade filmi kui audio-visuaalse meediumi paljudest aspektidest: film kui keel ja kirjutus, film ja jutustus, realismiproblemaatika, montaažiteooriad, filmi ja vaataja suhe, samastumisproblemaatika. „Filmiesteetika“ on interdistsiplinaarse lähenemisviisiga teos, käsitledes filmi läbi kunstiajaloo, kirjandusteooria, semiootika ja psühhoanalüüsi prisma.


Lisas Marge-Elin Roose 30.10.2012
Pane hinne:
Füüsika ajalugu
10
1 hindaja

22. Füüsika ajalugu
Ivar Piir

“Füüsika ajalugu” annab küllalt detailse ülevaate füüsikalist maailma kirjeldavate teadmiste kujunemisest läbi aegade, kiirpilk on heidetud ka füüsikast inspireeritud tehnika arengule. Raamat algab vaatega füüsika eelajalukku vanades idamaades, Kreeka-Rooma antiikkultuuris ning keskaegses Araabias ja Euroopas. Füüsika kui teadus sündis renessansi-järgsel ajal eelkõige Itaalias ja Madalmaades. Uue teaduse viis täiuslikkuseni Newton Inglismaal. Järgnesid klassikalise füüsika sajandid, mil arendati välja suured suhteliselt iseseisvad osad (nt. mehaanika, termodünaamika, optika ja elektromagnetism). 19. ja 20. saj. vahetusel selgus ootamatult, et uued katsed nõuavad “uut füüsikat”, sündisid kvantmehaanika ning eri- ja üldrelatiivsusteooria. 20. saj. saavutusteks olid aatomi-, tuuma- ja elementaarosakeste füüsika, nende krooniks 1970ndail esitatud alusosakeste standardmudel. Raamat lõpeb tõdemusega, et 2013. a. õnnestus leida esimesed vihjed standardmudeli viimase puuduva osakese – Higgsi bosoni – olemasolu kohta. Raamat on ilmunud eestikeelsete kõrgkooliõpikute väljaandmise programmi raames.


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
Haiguste ennetamisest perearstile
9.0
1 hindaja

23. Haiguste ennetamisest perearstile
Ruth Kalda, Jaak Maaroos, Heidi-Ingrid Maaroos

Raamat kõneleb olulisemate haigusseisundite tõenduspõhisest ennetamisest ning autoriteks on Tartu Ülikoolis peremeditsiini eriala õpetavad ja erialaga lähedalt seotud õppejõud, kes oma igapäevatöös ka patsiente ravivad. Raamat pakub hetkel parimat olemasolevat teavet olulisemate haiguste ennetamiseks. Kirjutatud on see mõeldes eeskätt perearstidele, kuid siit leiavad kasulikku lugemist ka vanemate kursuste üliõpilased, üldarstid ja ennetuse vastu suuremat huvi tundvad teiste erialade arstid.


Lisas Marge-Elin Roose 06.11.2012
Pane hinne:
Harju-Madise murrak + CD

24. Harju-Madise murrak + CD
Evi Juhkam

Raamat „Harju-Madise murrak“ on valminud aastail 1958–1988 kogutud materjali põhjal (kuuldelised kirjapanekud ja lindistused). Ajalooliselt, etnoloogiliselt ja keeleliselt on tegemist väga huvitava alaga: siin on kesk-, lääne-, ja rannikumurde kokkupuutepunkt. Paljud keelekontaktid – (eesti)rootsi, saksa, vene, soome – on toonud siinsesse murrakusse mitmeid häälikulisi erijooni ja muutusi grammatikasüsteemi, samuti mitmesuguseid sõnalaene jm. Raamat sisaldab ligi 500 lk murdejutte, milles on etnograafi lisi kirjeldusi endisaegsest talu elust ja tööst, rahvameditsiinist ning toitudest. Kuid on ka rahvausundilisi muistendeid ning uskumusi. Lisatud on keeleline ülevaade ja sõnastik.


Lisas Marge-Elin Roose 19.09.2012
Pane hinne: