Noore romaanikirjaniku pihtimused
9.3
3 hindajat

13. Noore romaanikirjaniku pihtimused
Umberto Eco

Itaalia semiootik, filosoof ja medievist Umberto Eco (snd 1932) avaldas oma esimese romaani „Roosi nimi” ligi 50-aastaselt. Nüüdseks on ta kirjutanud kuus romaani, mis köidavad võrdselt nii masse kui ka kõige nõudlikumat lugejat. Käesoleva raamatu neljas pihtimuslikus essees vaatab varsti 80-aastaseks saav Eco tagasi oma romaanikirjaniku teele. Ta räägib põhjalikult oma romaanide sünnist ja nende kirjutamisele eelnenud uuringutest, enda loomemeetoditest, fiktiivsete romaanimaailmade „ehitamisest” ning suhetest oma lugejate ja tõlgendajatega. Lisaks uurib ta teadus- ja ilukirjanduse ning reaalsuse ja väljamõeldise vahelisi õhkõrnu piire, küsides, miks läheb meile nii sageli tegelikkusest rohkem korda väljamõeldis. Viimases essees heidab Eco nii enda kui ka teiste loomingule tuginedes vaimuka pilgu pöörastele kirjanduslikele loeteludele.


Lisas Alice 17.04.2012
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Ma arvan, et see raamat on väga hea. Aga ma ei saa selles kindel olla. Tõenäoliselt ei saa ma kunagi tõde teada. Sest ma ei usu, et ma suudaksin seda kunagi lõpuni lugeda.
Sisu on köitev - ladusalt ja hoogsalt kirjutatud, huvitav. Aga raamatu kohutav kujundus tapab selle kõik. Sellist ülepingutatust pole ühe esseistika puhul enne näinudki, ehk ei näe ka enam kunagi hiljem. Eksiteele sattunud kujundaja on valinud kirjastiili ja muud võtted, mis tekitava kahekümne lehekülje lugemise järel, et sa oled vähemalt keskmiselt purjus. ”

17.04.2012 23:22 - Alice
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Põhjuslikkus, tõlgendus ja  teadmine: valitud filosoofilised artiklid
6.3
4 hindajat

14. Põhjuslikkus, tõlgendus ja teadmine: valitud filosoofilised artiklid
Donald Davidson

Artiklikogumik koondab Donald Davidsoni (1917–2003), ühe mõjukaima 20. sajandi analüütilise filosoofi, olulisemaid artikleid keele- ja vaimufilosoofia, epistemoloogia ning metafüüsika valdkondadest. Vaatluse all on analüütilise filosoofia kesksed teemad nagu tõde, tähendus, tõlgendus, põhjuslikkus, ratsionaalsus ja teadmine ning nende omavahelised seosed. Kogumikul on Ernest Lepore’i ja Kirk Ludwigi, tänapäeva peamiste Davidsoni tõlgendajate spetsiaalselt eestikeelsele väljaandele kohandatud järelsõna.


Lisas Marge-Elin Roose 10.10.2012
Pane hinne:
Raha, seks, sõda, karma: märkmeid budistlikuks revolutsiooniks

15. Raha, seks, sõda, karma: märkmeid budistlikuks revolutsiooniks
David R. Loy

Raamatus „Raha, seks, sõda, karma“ esitab David R. Loy oma selgel moel budistlikke teooriaid ja praktikaid, käsitledes muu hulgas karmat, „mina“ olemust ning kannatuse ja probleemide põhjuseid nii isiklikul kui ka üldisel, sotsiaalsel tasandil. Loy kutsub siin lugejat uurima seda, miks meil ei paista kunagi olevat piisavalt aega, raha, seksi, turvatunnet või muudki. Ta pakub välja radikaalsed muudatused viisis, kuidas läheneda oma elule, keskkonnale, kollektiivsetele meelepetetele, millest moodne kultuur läbi on imbunud, ja isegi vaimsusele endale. Raamatu peatükkide seast leiab muu hulgas „Kas siis seks on halb?“, „Kuidas juhtida oma karmat“, „Teadvus kui tarbekaup“, „Toidu karma“, „Miks me armastame sõda“. David R. Loy on üks tuntumaid budismi eestkõnelejaid Läänes, pakkudes vihjeid selle kohta, kuidas budism võib muuta tänapäeva maailma sotsiaalpoliitilist maastikku. Loy on zen-õpetaja ning budistliku ja võrdleva filosoofia professor. Ta on avaldanud hulgaliselt esseid ja raamatuid, mida on tõlgitud paljudesse keeltesse. Tema raamat „Raha, seks, sõda, karma“ on ilmunud juba hispaania, itaalia, hollandi, korea ja tai keeles.


Lisas Marge-Elin Roose 26.09.2012
Pane hinne:
Sündimise ebaõnnest
4.8
4 hindajat

16. Sündimise ebaõnnest
Emil Michel Cioran

Selles raamatus kõneleb rumeenia päritolu prantsuse filosoof ja kirjanik Cioran (1911–1995) inimeseks olemisest läbi selle kahe põhikomponendi: sünni ja surma, väites, et õnnetus ei seisne mitte lähenevas ja meid kõiki ootavas surmas vaid hoopis sündimises, mis on „juhus, tobe äpardus“. Tema töid iseloomustavas aforistlikus stiilis kirjutab Cioran ajast, surmast, Jumalast, religioonist, enesetapust, kannatustest ja kiusatustest. Teravapilgulise vaatleja ja kannatliku mõtisklejana kirjeldab Cioran nõnda olulisimat inimesest. Sari „Avatud Eesti Raamat“


Lisas Marge-Elin Roose 02.11.2012
Pane hinne: