Rakverlase ristteedelt. Mälestuskilde 1934–1960

31. Rakverlase ristteedelt. Mälestuskilde 1934–1960
Vello Ederma

Nende kaante vahele on talletatud ühe eesti perekonna teekond läbi kahekümnenda sajandi. Üks paljudest. Elulugu, mis seotud Eesti traagilise ajalooga. Taustaks sündmused, milles osales ja kannatas terve eesti rahvas ja Eesti riik. See raamat räägib Vello Ederma lapsepõlvest Eestis, 1944. aasta sügisel uue Nõukogude okupatsiooni hirmus kodumaalt põgenemisest, Tšehhi põrgust, Saksamaa põgenikelaagrist, 1949. aastal Ameerika Ühendriikidesse jõudmisest ning noorusest Ameerikas. Vello Ederma lõpetas seal edukalt George Washingtoni ülikooli, temast sai USA armee vastuluureohvitser. „Rakverlase ristteedelt. Mälestuskilde 1934–1960” on V. Ederma mälestuste I osa. Tema juhtivast tegevusest Ameerika Hääles, võitlusest Eesti iseseisvuse taastamise ja NATOga liitumise eest saame lugeda tema mälestuste II osast.


Lisas cantabile 29.07.2013
Pane hinne:
Paleontoloogi päevaraamat
5.0
1 hindaja

32. Paleontoloogi päevaraamat
Kristiina Ehin

„1980ndatel olen Rapla tüdruk, keda on hakanud huvitama paleontoloogia. Eelajalooliste isendite uurimine täidab mingil määral musti auke, kus võinuksid olla mu juured. Porgandipeenras tuhnides leian karvase ninasarviku lõualuu ning Rapla kirikaiast märke seal kunagi mäletsenud mammuti- ja ürgveisekarjast. Vanaisa eest pean varjama oktoobrilapse märki, koolis aga ei tohi iitsatadagi, mida kõike kodus loetakse ja räägitakse. Olen kooli ja kodu vahel nagu jäässe külmuv pardipoeg, kes proovib viimast vaba veesõõri enda ümber lahti hoida. Aga ajastud vahetuvad äkki nii suure hooga, et kui poleks harjumust vana päevaraamatut pidada, võiks arvata, et on möödunud mitu elu. Äkki leian ennast hoopis ühest teisest Eesti väikelinnast, Viljandist, vaatan kärgpere emana järvepeeglisse ja näen täiesti teistsugust aega ja iseennast.” Kristiina Ehini sulest on emakeeles varem ilmunud kuus luule- ning kolm proosakogu. Tema looming on pälvinud nii kodumaiseid kui rahvusvahelisi preemiaid. „Paleontoloogi päevaraamat” räägib autori lapsepõlvest, kooli- ja noorusajast Raplas kirjanikest vanemate peres. Raamat koosneb isiklikku laadi mälupiltidest, kuid perepärimuse kaudu ulatub autor ka oma sünnieelsesse aega. Eelajalugu, lähiminevik ja olevik põimuvad kokku üheks kirevaks tervikuks, täiendades „Aja loo” sarja veel ühe läbitunnetatud loo võrra.


Lisas cantabile 20.05.2013
Pane hinne:
Meie Evelin
8.0
2 hindajat

33. Meie Evelin
Enno Tammer

See omalaadne kogumik ei ole klassikaline elulooraamat ega n-ö mitteametlik elulugu. Pettuvad need, kes lootsid paljastusi sadadelt erinevatelt allikatelt. Teie käes on proua Evelin Ilvese ehk meie Evelini bibliograafiline biograafia, mis kajastab Eesti lähiajaloo sündmustikku ning on samas ka lähiajaloo peegelpilt. Ühelt poolt saame aimu, mida ja kuidas meie Evelin enesest väljapoole kiirgab, milliseid avalikke signaale läkitab. Teisalt näeme, kuidas see kõik kinni püütakse, millise sousti ja võimendusega üle kajastatakse. Veendute, et kas Evelin Ilves midagi teeb või ei tee, ütleb või on hoopis vait, on ta pidevalt meedia huviobjektiks ja üldrahvalikuks kõneaineks. Sest ta on meie Evelin.


Lisas cantabile 15.04.2013
Pane hinne:
Otsingute aastad: sündmused, meenutused ja mõtted
9.3
4 hindajat

34. Otsingute aastad: sündmused, meenutused ja mõtted
Vambola Raudsepp

Aastakümneid Tartu ülikooli majandusteaduskonnas professorina umbes kolmele tuhandele üliõpilasele rahanduse tarkusi õpetanud Vambola Raudsepa meenutused oma vanematest ja esivanematest, lapsepõlvest, kooli- ja tööaastatest. Teksti mitmekesistavad teadusfilosoofilised mõtted ning genealoogilised ja koduloolised andmed. Omaette väärtuseks on raamatule lisatud sada elukogemusel põhinevat mõttetera.


Lisas cantabile 21.03.2013
Pane hinne:
Alguses oli Juhan : meenutuslood õpetaja Juhan Peeglist

35. Alguses oli Juhan : meenutuslood õpetaja Juhan Peeglist
Maarja Lõhmus, Sulev Uus, Peeter Vihalemm

Raamat "Alguses oli Juhan: meenutuslood õpetaja Juhan Peeglist" räägib professor Juhan Peeglist, temast kui inimesest, kui õpetajast. Oma õpetajat ja ajakirjandusõpinguid Tartu Ülikoolis meenutavad vilistlased alates 1957. aastast, seega on raamat ka omamoodi lugu ajakirjanduse õppimisest ja üliõpilaselust ülikoolis. Ka lugeja võib tunda seda muhedust ja soojust, mille osaks said paljud Juhani õpilased. Oma armastatud õpetaja mälestuse elushoidmiseks kogus meenutusi Eesti Akadeemilise Ajakirjanduse Selts.


Lisas cantabile 21.03.2013
Pane hinne:
Anu Raud - Eesti tekstiilikunstnik / Estonian textile Artist

36. Anu Raud - Eesti tekstiilikunstnik / Estonian textile Artist
Vilma Reinholm

Anu Raud (s 1943) on üks omanäolisemaid loojaid eesti kunstis. Tema 70 aasta juubeliks ilmunud albumist leiab lugeja loomingulise tegevuse ülevaate ning üle saja kauni foto tema piltvaipadest ja kodutalust. Raamatusse on põimitud kunstniku mõttekatkeid. Anu Raua looming põhineb meie rahvakunstil. Eesti talupojakultuurist võrsunud tekstiilikunstikoolkonna rajajana 1970. aastail on ta aastate jooksul loonud sadakond gobeläänpõimevaipa ning mulgi kultuuri ainelisi nöörvaipu ja kompositsioone. Anu Raud on ühtlasi tunnustatud õppejõud, rohkete kirjutiste autor ning rahvakunstipärandi hoidja ja tutvustaja. Eestis tegutseb terve põlvkond esivanemate pärandit austavaid tekstiilikunstnikke ja käsitööoskajaid, kes on saanud temalt juhendust või loomingulist innustust. Anu Raud elab oma esivanemate talus Käärikul Viljandimaal, kus kõik tänapäevaeluks tarvilik on oskuslikult ühendatud etnograafiliste esemetega/põlisesemetega. Sealses olemises on suurepäraselt põimunud looming, õpetajatöö ning igapäevane elu. Anu Raua kodutalu lammaste villast kootud vaibad on loodud sügava tunnetusega – nende kompositsioon, figuurikäsitlus ning koloriit peegeldavad kunstniku maalähedust ja koduarmastust, meie esivanemate ilu- ja elumärke.


Lisas cantabile 18.02.2013
Pane hinne: