“Tallinnfilmi“ filminäitlejate õppestuudio
4.3
3 hindajat

43. “Tallinnfilmi“ filminäitlejate õppestuudio
Õie Orav

„Teatrikoolide” sarja 6. vihikuna ilmunud raamatu „“Tallinnfilmi“ filminäitlejate õppestuudio“ sisaldab ülevaadet stuudiost ja õppetööst, meenutusi juba praeguseks lahkunud õpilastest ning intervjuusid veel meenutajatega. Raamat sisaldab lisadena eluloolisi andmeid ja rollide loetelu ning nimeregistrit. Tallinfilmi filminäitlejate õppestuudio loodi 1960. aastal. See oli ainus filmistuudio juurde loodud näitlejate õppestuudio kogu tollases Nõukogude Liidus. Tallinfilmi õppestuudio on muuhulgas lõpetanud Sirje Arbi (Tennosaar), Arvi Hallik, Toomas Kalmet, Peeter Kard (Šmakov), Enn Kose, Tiia Kriisa, Verner Loo, Aime Piirsalu, Ivalo Randalu, Eili Sild (Torga), Mall Sillandi, Peeter Tedre, Ülle Ulla. Stuudiolasi õpetasid Leo Kalmet, Leo Soonpää, Reet Kasesalu-Martinson, Karl Ader, Meeli Sööt, Vello Rummo, Olev Piirsalu, Jüri Müür, Kaljo Kiisk, Leida Laius, Valeria Anderson, Veljo Käsper jt. Raamatu ilmumist toetasid Kultuurkapitali Näitekunsti ja Audiovisuaalse kunsti sihtkapitalid.


Lisas Marge-Elin Roose 03.01.2013
Pane hinne:
Eesti teater. Nõudmiseni
9.5
2 hindajat

44. Eesti teater. Nõudmiseni
Urmas Ott, Kalju Haan

„Intervjuuraamatus on aga kaks tegelast. Urmas Ott on tähelepanelik kuulaja ja terane küsija, hea kodutöö teinud ajakirjanik, kes haistab hästi nii uue küsimuse võimalust kui ka söandab seoseid luua. Nõnda toob ta esile, et kui uurijana Karl Menninguga tegelenud Kalju Haan oli teatripraktikas palju aastaid Voldemar Panso ja Mikk Mikiveri kaastööline, siis need kõik olid epohhiloovad kujud, uurijahuvi ja teatritöö viisid teda samas suunas. Suuri müüte sünnitada ja ehitada aitavad ikka taustajõud, tõlgendajad ja meeskonnamängijad. Teatris toetab laval sündivat imet terve lavatagune teatripere, omad, kellest Kalju Haan ka südamlikult ja austusega kõneleb.“, ütleb raamatu eessõnas dramaturg Ene Paaver.


Lisas Marge-Elin Roose 03.01.2013
Pane hinne:
Üllar Jörberg. Armastuse laul

45. Üllar Jörberg. Armastuse laul
Evelin Kivimaa

Elulooraamat armastatud lauljast Üllar Jörbergist.


Lisas Marge-Elin Roose 14.12.2012
Pane hinne:
Elu keeristuultes
8.7
3 hindajat

46. Elu keeristuultes
Arvo Takking

Raamatuid kirjutatakse erinevatel põhjustel – kes tunneb soovi pakkuda teistele kaasamõtlemisainet, kes tahab end mingil viisil teistest eristada. Olen endalt küsinud, miks mina kirjutama hakkasin. Ega oskakski sellele üheselt vastata. Mingi sisemine vajadus, omamoodi sund on pannud vähehaaval kõik selles raamatus esinevad episoodid üles tähendama. Ja selle tegevuse juures hakkad analüüsima enda tegutsemist, mõtlema, kas midagi on valesti tehtud, mida oleks võinud teisiti teha või mida oleks võinud mõni teine inimene muuta. Mälestuste kirjutamine on nagu vabanemine mingist taagast, omamoodi joone alla tõmbamine senisele elule. Pean tunnistama, et tänu sellele raamatule on kõik ka mulle endale tublisti selgemaks saanud. Külmal jaanuarikuu hommikul 1940. aastal Hiiumaal ilmavalgust näinud inimesehakatisest võrsus läbi raskuste kaugsõidukapten, kes on seilanud kõikidel maailma ookeanidel ja meredel, kes on olnud taasiseeseisvunud Eesti mereväe staabiülem ja hiljem Eesti Mereakadeemia õppejõud. Minu põhiline mõjutaja on olnud meri – minu armastus ja kutsumus nagu paljudel teistel Eesti saartel sündinud poistel. Raamatus on arvukalt pilte ja dokumentide koopiaid, mis kõik kinnitavad esitatud sündmuste tõepärasust. Kui keegi tunneb end kirjeldatu pärast puudutatud olevat, vabandan siiralt – see ei olnud mu eesmärk, olen soovinud vaid asjadest ausalt rääkida. Mälestustes on juttu nii lõbusast kui naljakast, nii kurvast kui traagilisest, nii maalt kui merelt – kõigest sellest, mida olen pidanud läbi elama, pealt nägema või milles kaasosaliseks olema. Algselt kavatsesin mälestused talletada vaid oma pere tarbeks, et järeltulevatel põlvedel tekiks mingi ettekujutus oma esivanemast, kuid siis taipasin, et need tuleks viia laiema lugejaskonna ette – noored meremehed võiksid siit saada üsna tõetruu pildi ühe kapteni tööst ja elust (tõsi küll, peab möönma, et praegustel noortel on kõik kergem, sest nemad võivad kapteniteks saada ilma ideoloogiliste piiranguteta ja neil pole vaja kapten olla „nõukogude korra viljastavates tingimustes“). Head lugemist!


Lisas Marge-Elin Roose 14.12.2012
Pane hinne:
Tomson. Päikesepoiss

47. Tomson. Päikesepoiss
Mart Soidro

Põnev elulooraamat korvpallilegend Priit Tomsonist, kes ilmselt oli 60ndate lõpus ja 70ndate alguses maailmas kõige rohkem reisinud eestlane. Autoril õnnestus konfiskeerida kahekordse maailmameistri tolleaegsed päevikud koos rikkaliku fotomaterjaliga ja kuulata tagaselja üle Tomsoni kaasteelised. Aga sellest jäi väheseks, sest uurimistöös kasutati ka vastastamismeetodit ja viidi kokku korvpalli elavad legendid. Lõpptulemuseks on vettpidav uurimistoimik meie korvpalli kuldsetest aegadest.


Lisas Marge-Elin Roose 14.12.2012
Pane hinne:
Üks vanamees Ameerikast kirjutab teile

48. Üks vanamees Ameerikast kirjutab teile
Erik Linnolt

„Need on minu avalikud kirjad,” ütleb selle raamatu autor dr. Erik Linnolt, lisades: „See tähendab, et saadan vahel mõnda kirja rohkem, kui vaid ühele sõbrale. Saadan vastavalt sellele, mis minu arvates võiks kedagi mu sõpradest Eestis huvitada.” Raamat koondab kirju, mida USA-s Connecticutis, Farmingtonis, elav dr. Erik Linnolt on 21. sajandi esimese kümnendi lõpus saatnud peamiselt kirjastusele SE&JS, Rutt Hinrikusele või iseendale. Siit leiame peene naljaga vürtsitatud filosoofilisi mõtisklusi tänapäeva maailmast, inimestest, lapsepõlvekodust Pärnus. Arutlusi lindude ja loomade üle, naljakaid episoode iseenda elust. Tema maailm on põnev ja üllatusterohke. Igaüks leiab siit midagi enesele, kuna dr. Linnolt valdab hämmastavat kunsti rääkida korraga iseendast ja meist kõigist. Stiilinäide: Asta ja mina elasime koos kolmel maal ja kasutasime kolme keelt. Elu Rootsis oli nagu sissejuhatus, Kanadas nagu peaproov ja Connecticutis nagu etendus.


Lisas Marge-Elin Roose 06.12.2012
Pane hinne: