- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
199.
Sueño y silencio (2012)
Jaime Rosales
Filmis UNISTUS JA VAIKUS on väga palju sellist, mida vaatajale ei näidata. Pea igas kaadris on midagi (olulist), mis jääb kaamerast välja. Näeme stseenikesi ühe perekonna elust. On ema, kes õpetab lastele hispaania keelt. On isa, kes püüab majaks ehitada oma visiooni. On kaks õde, kes mängivad mängu, milles on kass-detektiiv. On vanaema ja vanaisa, kellega saab metsa või kalale minna. Režissöör ei näita aga vaatajale õnnetust, mis röövib perekonnalt ühe tütre. Kaotus on ootamatu (nagu enamasti), kuid seda teravamalt see kohale jõuab. Film nõuab vaatajalt kannatlikkust. Näiteks matuse stseen on üks (jah, see on kuri sõna, aga) tüütumaid, mida näinud olen, kuid samas ka üks mõjusamaid. Kirstu hauda asetamist näidatakse kaugelt ja tervenisti, kõik tundub kohati mõttetult veniv, kuid kui hakata detaile ja inimesi tähelepanelikult jälgima, ärkab stseen ellu – nii tõeline ja realistlik on see. Lähedase kaotusest on raske üle saada. Hakkad sammhaaval juba harjuma, et tähtsat inimest enam ei ole. Kuni saabub jõudehetk. Meenuvad armsadilusad hetked lähedase seltsis. Ja siis jõuab kohale, et nüüd ongi temast alles vaid mälestused. Enam mitte kunagi ei saa seda inimest näha ega kallistada, enam kunagi ei ütle ta midagi, mis järele mõtlema paneb, enam kunagi ei naera temaga millegi täiesti tobeda üle. Lähedase kaotusvalu pigistab hinge ja hakkab lohutamatult kurb. Filmis UNISTUS JA VAIKUS on see puuduolek kogu aeg tunda. „Aga lõpuks saabub hetk, kui suudad kadunukesest nutmata rääkida. See hetk saabub kindlasti, kuigi arvad, et seda ei juhtu,” õpetab tüdruku vanaema. „Elu läheb edasi ja lein hajub.” UNISTUS JA VAIKUS on ideaalne linateos, millega nõudlikuma, nn festivali- või kunstifilmiga tutvust teha. Lavastaja Jaime Rosales toob vaatajateni loo leinast ja sellega hakkama saamisest tavatuid vaatepunkte kasutades, kuid (ja võib-olla just seepärast) ei tohiks see kedagi külmaks jätta. Tuleb vaid natuke pingutada: sundida end hoolega kummalisi ja esmapilgul seosetuid stseene jälgima ja mitte laskma oma mõtetel end kinosaalist välja kanda. Hiljemalt filmi keskel tasub vaev end juba ära. Kaisa Karu Eestikeelne pealkiri: UNISTUS JA VAIKUS
Lisas Marge-Elin Roose 23.11.2012
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
200.
Surnuaiavahi tütar (2011)
Katrin Laur
LUCIA (8) elab ühes Eesti alevikus lustilist ja ulakat Pipi-Pikksuka elu. Tüdruku isa KAIDO (35) on surnuaiavaht, kes putitab vabal ajal töökojas vanu autosid või käib ümbruskonnas ehitustöödel, kui õnnestub mõni tööots leida. Ema MARIA (37) kaotas aasta tagasi töö külapoe müüjana ja sest ajast saadik ta joob ning peab teiste omasugustega pidu. Siis juhtub nii, et Soome surnuaiavahid kutsuvad oma Eesti kolleege endile külla ja Kaido, Maria ning Lucia satuvad sel moel nädalaks ajaks Soome, kus nad võtab enda juurde elama naiskirikuõpetaja SIRPA (50). Osades: Osades: Maria Avdjushko, Rain Simmul, Kerttu-Killu Grenman, Esther Kõiv, Ulla Reinikainen, Eva Klemets, Kersti Kreismann, Epp Eespäev, Ülle Kaljuste, Arvo Kukumägi. Helilooja: Pärt Uusberg.
Lisas tool 21.02.2011
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
201.
Sügisball (2008)
Veiko Õunpuu
Mati Unti samanimelisest romaanist inspireeritud film räägib inimeste eraldatusest ja võimetusest teisteni jõuda. Osades: Taavi Eelma, Rain Tolk, Tiina Tauraite, Sulevi Peltola, Juhan Ulfsak, Mirtel Pohla, Iris Persson. Operaator: Mart Taniel. Produtsent: Katrin Kissa. Muusika: Ülo Krigul.
Lisas Guiness24 27.10.2010
“Seda filmi käisin spetsiaalselt Tallinnas vaatamas ning ei kahetse.Suurepärane film suurepäraste osatäitjatega.
Ostsin isegi DVD , mis on minupoolne eriline tunnustus sellele filmile.Aga kinosaalis vaatamine on siiski midagi muud, kui kodus telekast näha-üks dimensioon kaob väikeses aparaadis ära...”
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
202.
Taarka (2008)
Ain Mäeots
Eesti dokumentaalainesega draama setu rahvalaulikust Hilana Taarkast. Põhineb Kauksi Ülle näidendil. Käsikiri: Mart Kivastik, Kauksi Ülle, Ain Mäeots, Hardi Volmer, Elo Selirand. Osades: Inga Salurand, Siiri Sisask, Marje Metsur, Riina Maidre, Mikko Nousiainen. Muusika: Andres Lõo. Operaator: Elen Lotman. Montaaž: Maarek Toompere, Eik Lattu.
Lisas kollaider 26.10.2010
“Ülihea film, mida vaatasin nii, et ei märganudki kui lõpp käes oli. Väga naturaalne nii oma olustikuga kui inimtüüpidega. Filmi vaadates avastad, kui palju sa ei tea, mis meie ääremaadel toimub ja millist elu inimesed elavad, kui palju rikkusi tegelikult tavalisele inimesele avastamata jääb ning kui rikkalik meie kultuur on. Äärmiselt hea näitleja valik Siiri Sisaski näol, keda vaadates jääb mulje, et just selline ta ongi, nii ehedalt mõjub tema roll. Imetlema paneb, et Taarka suudab iseendaks jääda hoolimata kõikide hukkamõistust - kui palju tegelikult tänapäeval sellest puudus on. Miks on nii vähe inimesi, kes julgevad olla nemad ise?”
Marge-Elin Roose on seda arvustust muutnud: 17.05.2012 12:47
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
203.
The Air I Breathe (2007)
Jieho Lee
Film, mis on üles ehitatud Hiina vanasõnale, mis ütleb, et elu koosneb neljast põhiemotsioonist - õnn, nauding, kurbus ja armastus - ning need, üksteisega põimitult, loovad inimese olemuse. Film räägibki neljast inimesest - pangatöötaja (Forest Whitaker, Hapiness), ihukaitsja (Brendan Fraser, Pleasure), popstaar (Sarah Michelle Gellar, Sorrow/Trista) ja arst (Kevin Bacon, Love) - kellel kõigil on rääkida oma lugu kuid lõpp-kokkuvõttes on nad üksteisega tihedalt seotud. Hoolimata staaridest kubisevatest osatäitjatest (lisaks eelnimetatutele astuvad filmis üles muuhulgas ka Andy Garcia ja Emile Hirsch) sai film üldiselt halbu arvustusi.
Lisas interllama 31.05.2010
“Vaatasin filmi, kuna nii Forest Whitaker kui ka Sarah Michelle Gellar kuuluvad lemmiknäitlejate hulka ning avastades ka mitmed teised tuttavad nimed tundus film möödapääsmatult huvitav.
Üleüldine lugu oli kaasahaarav, filmi ülesehitus - kõigi tegelaste lugu on kuidagi seotud teistega - oli värskendav jutustusviis ning loomulikult näitlejate töö oli enamasti suurepärane.
Whitaker oli geniaalne nagu alati ja Fraser tegi parima rollisoorituse, mis tõestas ta oskust olla ka tõsisem näitleja; kriitikute kiidetud Gellar jäi aga minu jaoks veidi tavaliseks.”
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
204.
The Angels' Share (2012)
Ken Loach
Ken Loachi uusim film on humoorikas draama noortest seaduserikkujatest, kes on mitmesuguste pisikuritegude eest mõistetud ühiskondlikult kasulikule tööle. Nad lunastavad oma patte isaliku Harry juhendamisel, kelle mõistev suhtumine on neist enamikule midagi uut. Eriti Robbie’le, kelle kogu elu paistab allamäge veerevat. Peagi selgub, et Harry on viskispetsialist, Robbie’s avaldub aga viskisortide äratundmise and. Saades teada, et müüki tuleb haruldane viskivaat, nuputavad Harry ja Robbie välja plaani, mis muudab nende elu igaveseks... Film võitis BAFTA Scotland auhinna parima näitleja (Paul Branningan) ja stsenaristi (Paul Laverty) kategoorias, samuti pälvis film 2012. a. Cannes'i filmifestivalil zürii auhinna. Ken Loach oli ka Cannes'i filmifestivali Kuldse Palmioksa ning Euroopa filmiauhindade nominent. San Sebastiani rahvusvahelisel filmifestivalil pälvis "Inglite osa" publikupreemia. Režissöör: Ken Loach Osades: Siobhan Reilly, Paul Branningan, John Henshaw, Gary Maitland Eestikeelne pealkiri: Inglite osa
Lisas Marge-Elin Roose 08.01.2013