Ilmaruumi künnisel
9.0
2 hindajat

31. Ilmaruumi künnisel
Uno Veismann

Uno Veismann (sünd. 1934) valis sellesse raamatusse oma artikleid, mis on ilmunud ajakirjades „Akadeemia“ ja „Horisont“, neli artiklit ilmuvad esmakordselt. Lugeja saab teada, kuidas arenes kosmonautika Nõukogude Liidus ja mujal maailmas: kuidas Nõukogude Liit pürgis Kuule ja kuidas ta võidujooksus USA-ga alla jäi ning millist osa mängis (ja mängib jätkuvalt) kosmoseuurimises Eesti. Kosmilise aparatuuri projekteerijast ja valmistajast autor kirjeldab sedagi, kuidas Tõravere künka lagedale põllule kerkis uus küla, kuidas siia tulid kindla tulevikupildiga mehed ja rajasid teaduskeskuse, mis on kestnud läbi aegade. Ümbrisel kosmosesüstik Discovery (NASA foto ISS013-E-47541). Toimetanud Kristina Lepist Retsenseerinud Tõnu Viik Ümbrise kujundanud Mari Ainso


Lisas sipsik 02.09.2013
Pane hinne:
Arstiabist Räpinas läbi kolme sajandi

32. Arstiabist Räpinas läbi kolme sajandi
Vello Padrik

Raamat annab ülevaate tervishoiu olukorrast ja arstiabi saamise võimalustest Räpina kihelkonnas 19. sajandi keskpaigast tänapäevani. Olulise osa raamatu sisust moodustavad Räpinas tegutsenud meedikute elulood, tegevuse ülevaated ja mälestused. Ajastu pilt avanebki läbi inimeste lugude. See, et 1955. aasta kasinates tingimustes alustas ühe väikese Eesti maa-asula haiglas tööd statsionaarse kirurgia osakond ja oli 26 aastat kogu Põlvamaa kirurgilise arstiabi keskus, pole Eesti kirurgia ajaloos just tavaline. Seepärast ongi raamatus enam tähelepanu pööratud kirurgiaosakonna ajaloole ning seal töötanud arstidele ja õdedele. Eri peatükina on raamatu lõpus Lõuna-Eesti vanima, 1861. aastast pidevalt tegutsenud Räpina maa-apteegi ajalugu. Raamatu autor dr Vello Padrik töötas pärast Tartu ülikooli lõpetamist 1963. aastal üksteist aastat Räpinas kirurgina ja kirurgiaosakonna juhatajana, seejärel 1975. aastast pensionile minekuni Tartus onko-kirurgina.


Lisas sipsik 02.09.2013
Pane hinne:
Õisu. Ühe Liivimaa mõisa ajalugu ja arhitektuur. The History and Architecture
10
1 hindaja

33. Õisu. Ühe Liivimaa mõisa ajalugu ja arhitektuur. The History and Architecture
Ante Hein

Esinduslik teos ühest siinse mõisaarhitektuuri kroonijuveelist – Viljandimaal asuvast Õisust. Esimest korda on üks Lõuna-Eesti mõisaid võetud vaatluse alla sellise põhjalikkusega – juttu ei tule üksnes hoonetest ja neid püstitanud ehitusmeistritest, vaid ka sellest, kuidas elu mõisas käis, kuidas külalisi vastu võeti, kuidas teenijatega läbi saadi jms. Raamat on rikkalikult illustreeritud, kusjuures lisaks tänapäevastele fotodele leiab reproduktsioone ka paljudest vähetuntud kunstiteostest ning arhivaalidest. Varustatud ulatusliku ingliskeelse resümee ning kahes keeles pildiallkirjadega, lisaks nimeregister.


Lisas sipsik 02.09.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“hea ja põhjalik raamat. Tavalugeja jaoks vast isegi liiga palju ajaloolisi fakte.
Tänud autorile!
Õisu kooliaastad tulid ehedalt jälle meelde!
Arno
ÕisuVil! 1957”

05.04.2015 09:29 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Machu Picchu juurest paremale. Kadunud linna taasavastamine
8.8
4 hindajat

34. Machu Picchu juurest paremale. Kadunud linna taasavastamine
Mark Adams

20. sajandi algus tõi kaasa kangelaslikku maadeuurimise ajastu ning teise maailma otsa kuulsusejahile suundunud noorte meeste arv aina kasvas. Sellest lainest kantuna jõudis 24. juunil 1911. aastal seiklushimuline maadeuurija ja Yale’i ülikooli ajalooõppejõud Hiram Bingham III esimese teadlasena Peruu varemetelinna, Machu Picchusse, linna, mis koos oma asukatega oli kadunud nii ammu, et keegi vaevalt enam selle olemasolu uskus. Sellest sai üks kuulsusrikkamaid uurimisretkede ajaloos. Raamatu autorit, New Yorgi seiklusreiside ajakirja toimetaja Mark Adamsit paelus Binghami lugu sedavõrd, et ta otsustas reisiteekonda täpselt korrata. Ajendatud esialgu lihtsast soovist end proovile panna, hakkab Adamsit selle raske, pisut unenäolise reisi jooksul aga üha enam painama küsimus: mis see Machu Picchu ikkagi on? Ning nii nagu Binghamilgi, muutub ka Adamsi kinnisideeks selles ühes aegade suurimais mõistatuses selgust saada. Nii matkamegi Adamsi, Binghami ja teiste värvikate tegelaste seltsis inkade Kadunud Linna ning reisi vältel rullub meie pilgu ees lahti dramaatiline piltideseeria inkade impeeriumi viimastest päevadest ja hispaanlaste eest põgeneva inkade keisri Manco Inca kannatusloost. Taustaks Peruu kontrastiderohke loodus ja põnev kohalik kultuur. Hüpake ajamasinasse ja avastage, milliseid müstilisi sõnumeid see muistne rahvas meile viie sajandi tagant saadab.


Lisas cantabile 30.07.2013
Pane hinne:
Lood unustatud Tartust
7.0
1 hindaja

35. Lood unustatud Tartust
Jaak Juske

Jaak Juske teine laiale lugejaskonnale suunatud raamat Eesti linnade kujunemisest ja ajaloost. Selles sisaldub viis jalutuskäiku ümber Tartu kunagise uhke linnamüüri, millest on praegu alles vaid riismed. Omaaegsetest suurematest linnaväravatest algavad retked vaatlevad linnaruumi kujunemist, tähtsamaid hooneid ja tänavaid nii vanalinnas kui ka linnamüürist väljaspoole jääval alal. Vahele on pikitud lugusid Tartu olulistest sündmustest ja inimestest. Jalutuskäigud lõpevad omal ajal Tartut ümbritsenud üheksas mõisas, mis on nüüdseks linnaga üheks sulanud.


Lisas cantabile 29.07.2013
Pane hinne:
Tervist, proua president! Evelin Ilvese tee Kadriorgu
3.7
3 hindajat

36. Tervist, proua president! Evelin Ilvese tee Kadriorgu
Katrin Lust

Kes on Evelin Ilves tegelikult? Milline on ta siis, kui ta ei ole vastuvõttudel või heategevusüritustel kaamerate fookuses? Milline oli ta siis, kui ta ei olnud veel presidendi abikaasa? Katrin Lust on võtnud intervjuusid kümnetelt inimestelt, kes tundsid Evelini juba lapsena, käisid temaga koos ülikoolis, olid kolleegid tema ambitsioonika karjääri algusaastatel. Lugudest joonistub välja pilt naisest, kes rühib kõhklematult tippu, maadeldes samal ajal oma ebakindluse ja keeruliste lähisuhetega. Kas Evelin Ilvese eesmärk oligi alati saada presidendiprouaks? Ja kas tema unistuse täitumine oli õnnistus või hoopis needus? Kas võim ja raha rikkusid ära tubli, tööka ja sihikindla eesti naise või olid kallid kleidid ning lakkamatu esinemisvajaduse rahuldamine algusest saadik eesmärk omaette?


Lisas cantabile 18.06.2013
Pane hinne: