Pluto (2013)

127. Pluto (2013)
Su-won Shin

Pluuto väljaheitmine planeetide hulgast saab keskseks kujundiks verdtarretavalt teravas põnevussatiiris Korea ülimalt konkurentsi- ja klassikuuluvuspõhises haridussüsteemis ning karmis koolikiusamises ja vägivallas. Rikka eliitõpilase surma järel juhivad tolle sõbrad politsei valesüüdistuste alusel vaesest perest pärit vahetusõpilase June’ini, kes arreteeritakse. Klassiviha ja isikliku ebaõiglustunde akumuleerumise tagajärjed on alati etteaimatavalt etteaimamatud...


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Silent Messengers (2005)
10
2 hindajat

128. Silent Messengers (2005)
William D. MacGillivray

Selle eriskummalise dokumentaalfilmi pealkiri viitab inuittide rajatud kivist maamärkidele inuksukkidele, mis kujutavad kõikvõimalikke sümboleid: alates ustest ja lävedest kuni inimeste endini. Inuksukid on sama mõistatuslikud nagu Stonehenge’i rahnud ning pühade võimumärkidena tähistavad need Arktika esmaasukate inuittide igikestvat kohalolu. Kuulsa etnogeograafi ja fotograafi Norman Hallendy ning tuntud skulptori ja näitleja Natar Ungalaqi („Atanarjuat (Välejalg)”) juhtimisel rändavad filmitegijad mööda lagedat ja kohati heidutavat Cape Dorseti maastikku, otsides neid mõistatuslikke objekte ja mõtiskledes nende tähenduse üle.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Lifelong (2013)

129. Lifelong (2013)
Asli Özge

Kahe inimese kooselu mõte on kadunud. Jäänud on vaid argipäeva tühised probleemid ja täiskasvanud laps, kes vahetevahel vanemaid külastab. Päevad venivad pikkamisi, täis vaikimist, kibestumust ja tühje sõnu. Just nii elavad Can (Hakan Cimenser) ja Ela (Defne Halman), kaks viiekümnendates eluaastates edukat inimest, arhitekt ja kunstnik. Muidu loominguliste inimestena on nad kaotanud oskuse (ja tahte) oma suhtele loovalt läheneda ning abielu on muutunud lihtsalt ühiskondlikuks fassaadiks ratsionaalsele tundetule kooselule. Tegelikkuses nii elavas ja kirevas Istanbuli linnajaos nagu seda on Nisantasi kulgeb nende elu jahedas õhustikus ja minimalistlikus keskkonnas. Disaini poolest imeline elamine ei tähenda tingimata, et selle elanikud oleksid õnnelikud – pigem tundub kodu neid veelgi enam üksteisest eraldavat.

Ühel heal päeval pealt kuuleb Ela pealt, kuidas mees kellegagi telefonis räägib. Ta langeb depressiooni ja ärevushäire küüsi …

Vaataja küsib endalt seda filmi vaadates: milleks jääda suhtesse, mis on muutumas sedavõrd piinavaks? Kas parem õudne lõpp või lõputa õudus? Türgi kultuurile omaselt aga on lahutus viimane valik.

Hille Hanso


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Coldwater (2013)

130. Coldwater (2013)
Vincent Grashaw

Mõnitavalt öeldakse, et USA kinnipidamisasutustel on pöörduksed: 67% vangistatud inimestest arreteeritakse uuesti juba esimese vabaduses viibitud aasta jooksul ning 52% neist satub ka uuesti trellide taha. Kõrge retsidiivsus on probleemiks paljudes teisteski riikides (nt Eestis), kus kas puuduvad adekvaatsed programmid toetamaks eksvange töökohtade leidmisel, levib massiline piirkondlik tööpuudus või lähtub narkootikumidevastane poliitika täiesti valedest põhimõtetest. Filmi „Laager Coldwater“ keskmes on karm lugu eksperimentaalsest, ülimalt range režiimiga noortekolooniast.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Nothing Bad Can Happen (2013)

131. Nothing Bad Can Happen (2013)
Katrin Gebbe

Kui „Jeesuse friikide“-nimelisse süvakristlikku noortesekti kuuluv Tore satub kokku ateistliku psühhopaadi Bennoga, saab ta ilmutuse kaudu aru, et peab iga hinna eest selle mehe perekonna juurde jääma ja tema tütart Astridit aitama. Järgnev kannatuste, piinamise ja religioosse allegooria tour de force paneb proovile nii Tore usu kui vaatajate taluvuse, ent vähemalt vaatajate kohta võib öelda, et see on seda kõike väärt, sest tegu väga originaalse märtrilooga.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Dallas Buyers Club (2013)

132. Dallas Buyers Club (2013)
Jean-Marc Vallée

1986. aastal oli AIDSi kriis mõistetamatu õud, mis viis kaasa ohvrid, hirmutas ühiskonda ning ajas segadusse arste, kes ravi otsisid. Texases elas Ron Woodroof aidsi kartmata. Ta ei teadnudki sellest. Kui see joodikust ropu suuga heteroseksuaalne naistemees HIVi nakatus, oli ta reaktsioon instinktiivne: Jama! „Elujanu” räägib tema loo. Kui Woodroofile (Matthew McConaughey) öeldakse, et tal on jäänud elada vaid 30 päeva, palub ta arstil (Jennifer Garner) anda endale eksperimentaalset ravimit AZTd. Kuna Woodroof keeldub kliinilises uuringus osalemast, varastab ta ravimi ja võtab esimese doosi koos õlle ning kokaiinilaksuga. Kui tal AZT tõttu paha hakkab, otsib Woodroof alternatiivset ravi. Reeglitest mitte kunagi kinni pidades toob Woodroof ametlikult heakskiitmata ravimeid üle Mehhiko piiri. „Režissöör Jean-Marc Vallée astub filmiga „Elujanu” sammu edasi edukatest filmidest „C.R.A.Z.Y.” ning „Noor Victoria”. See on karm portree juhuslikust aktivistist, homofoobist, kes õpib geidega, kelle haigus ta ellu toob, koostööd tegema, neid hindama ja isegi armastama. Matthew McConaughey rollisooritus Woodroofina on ennenägematu. Esimesena märkate ta šokeerivat kaalukaotust, kuid meelde jäävad ta ennasttäis iseloom ja metsik Texase huumor.” Cameron Bailey, Toronto FF


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne: