Mademoiselle C (2013)

109. Mademoiselle C (2013)
Fabien Constant

Carine Roitfeldi nimi ei pruugi kõlada tuttavalt, kuid ometi on ta maailma üks mõjukaimatest moeinimestest. Naine, kelle lähemate sõprade ringi kuuluvad Tom Ford, Diane von Furstenberg, Karl Lagerfeld, Donatella Versace jt, oli 10 aastat kõige olulisema igakuise moepiibli – ajakirja Vogue’i – peatoimetaja Prantsusmaal. Film „Mademoiselle C” jälgib Carine’i elu paari aasta eest, mil ta oma senisest tööst loobuda otsustas ning astus vastu uutele proovikividele. Ta kolis Pariisist New Yorki ning hakkas välja andma omaenda ajakirja CR Fashion Book. Korduvalt maailma stiilseimate inimeste hulka valitud naine sai pühenduda vaid südamelähedastele projektidele ning valmistuda ka vanaema rolliks. Carine on ise öelnud, et on mures filmi tagasiside pärast. Teda peetakse moeikooniks, kes on igas olukorras täiuslik – aga tegelikult polevat see alati nii. „Ma tahaksin, et inimesed mõtleksid pärast filmi, et mood on lahe! Sest nii ma elan – rõõmsameelselt ja pretensioonitult.”


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
Maïna (2013)
10
1 hindaja

110. Maïna (2013)
Michel Poulette

Maïna on innu hõimupealiku tütar, kelle elu muutub täielikult, kui kasuema surivoodil antud lubaduse pidamiseks järgneb neiu võõra hõimu liikmetele, kes on vangistanud tema noorema venna. Langedes aga ise võõraste võimu alla, on Maina sunnitud võtma ette pika teekonna kaugele põhja – inuittide kodukohta – maale, kus ei kasva puid ja millel ei ole värvi. Ometi just see ettearvamatu rännak lubab Maïnal avastada oma tõelise olemuse. See film viib vaatajad maagilise loodusega maastikele, kus maalilised metsad, karged kärestikud ning lummavad lumeväljad ei ole pelgaks kõrvalkommentaariks, vaid neis elavate inimeste pärisosaks. Selliselt ei markeeri Maïna teekond üksi väliste piiride ületamist, vaid näitab ilmekalt sisemiste raamide purustamist, mille hävides on alles võimalik vastu astuda oma saatusele. 18. sajandi metsiku Arktika looduse rüppe viidud kaasahaarav draama põhineb Dominique Demersi romaanil. „Maïna” jätkab inuittide maad ja rahvast tutvustava missiooniga, nagu enne seda on teinud rohkesti auhindu korjanud filmid „Atanarjuat (Välejalg)”, „Knud Rasmusseni päevikud”, „Elu olulised asjad” ja „Enne homset”. Katriin Kütt


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
Mandariinid (2013)
8.6
5 hindajat

111. Mandariinid (2013)
Zaza Urushadze

Abhaasia sügis on imeilus. Mandariinide küpsemise aeg. Iga üksik mandariin on nagu lõõmav päike, täiusest pungil. 1992. aasta aga läheb ajalukku kui Abhaasia vabadussõda, aastakümneid hõõgunud vaen grusiinide vastu, mis nüüd on küpsenud vabadussõjaks.

Kahe sõdiva poole vahele on jäänud seal põliselt paiknevad Eesti külad. Valdav osa eestlasi on oma maad ja majad maha jätnud ja läinud tagasi kas ajaloolisele kodumaale või mujale. Järele on jäänud kaks vanameest Ivo (Lembit Ulfsak) ja tema naaber Markus (Elmo Nüganen), kes on otsustanud korjata puudelt küpse mandaarinisaagi.

Sõda jõuab lõpuks ka nende õuele ja võitlema hakkavad kirjutatud ja kirjutamata seadused, ajaloolised traditsioonid, inimlikkus ja ebainimlikkus. Lembit Ulfsak ja Elmo Nüganen teevad suurepärased rollid ja grusiinist režissööril Zaza Urushadzel on õnnestunud tekitada fenomen: tegu on pesuehtsa gruusia filmiga, aga sellest voolab välja väga hõrku eestimeelsust ja eesti atmosfääri. Õnnestunud on tabada midagi väga olemuslikku mõlemale rahvale.

Tiina Lokk


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Mandariinid ei ole just kõige säravam, liikuvam ning suurejoonelisem film. Põhimõtteliselt ongi ainult üks sündmuspaik, neli meest ning nende omavahelised suhted. Austus, tänu ning arusaamine on ehk kolm märksõna selle filmi kohta.

Ivo on neutraalne. Ta ei hinda ei üht ega teist poolt, vaid suhtub nendesse eelarvamuseta. Tema jaoks ei ole õiget ega valet. Ta ei ole ju grusiin ega abhaas ning nende omavaheline tüli ei puutu temasse või paremini öeldes – ei ole tema asi hinnata, kellel on õigus. Tema jaoks on Ahmed ja Niko lihtsalt kaks meest. Mehed, kes alguses on nägudeta sõdurid ning kellest saavad Ivo kodus inimesed.

See ei ole meie ajalugu, meid mõjutanud sündmus või sündmus, mille kohta meil on detailne nägemus. Vähesed teavad midagi Abhaasia ja Gruusia probleemidest ning sellest, mis 1992 aastal toimus ning mingis mõttes on see suurepärane, sest vaataja saab kehastuda Ivoks filmi vaadates ilma kaldumata ühele või teisele poolele.

Kunagi levis internetis naljakas video „Europe according to Estonians“, kus Gruusiat kirjeldatakse meie naabritena, kes elavad meist lihtsalt veidi kaugemal. Mandariinid on Eesti ja Gruusia ühistöö ning selle edulugu üha kinnistab kahe riigi juba olemasolevat omavahelist sümpaatiat. Hea on mõelda, et midagi nii väikest ja lihtsat, kui üks koos tehtud film võib kahte riiki palju lähendada, aga nii on ja tahes tahtmata tahaks näha üha rohkem ja rohkem selliseid koostöid erinevate riikide vahel. Mingis mõttes teeb antud film kahe riigi vahel seda, mida ta üritab teha filmis kahe poole osas ja juba selle mõtte pärast on see film õnnestunud. See on see integratsioon, mis suudab lähendada kahte pea mitte kokku puutuvat rahvast.

Tahes tahtmata tulevad meelde kümmekond aastat tagasi tehtud sarnane Vene-Soome koostöö Kukulind (Kukushka) ning John Boormani Hell in the Pacific, kus küll neutraalne kolmas pool puudus. Selliseid filme on veel palju, kuid räägivad laias osas samast asjast. Samamoodi, nagu mainitud filmid on Mandariinid hea film. Ma ei nimetaks Mandariine Eesti läbi aegade parimaks filmiks, aga küll on ta film, mis teeb meile au ja mida võime aastate pärast hea nimega meenutada. ”

24.02.2015 08:29 - Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
Marina (2013)
10
2 hindajat

112. Marina (2013)
Stijn Coninx

„Marina, Marina, Marina ...” peaks olema kõigile tuttav lauluviis. Kuid kui paljud teavad üldse selle laulu saamisloost? Siinkohal saabki appi võtta klassikalise eluloofilmi „Marina”, mis annab ülevaate noore itaalia immigrandi tähelennust muusikataevasse ja hetkest, mil sarmika akordionisti hitt, esialgse pealkirjaga „Manuela”, vallutas muusikaedetabelid nii Euroopas kui ka Ameerikas. Laulu müüdi kiiresti üle miljoni koopia ning selle edukust kinnitab ka fakt, et oma kaverid on sellele loonud kuulsused nagu Marino Marini, Dalida ja Louis Armstrong. Film ise on ajastutruu jutustus Rocco Grenata poisikesepõlvest ja hilisemast noorukieast, mille keskme moodustab keerukas isa-poja vaheline suhe. Grenata perekond oli sunnitud emigreeruma soojast Lõuna-Itaaliast (sotsiaalselt) külma Belgiasse, kui muusikahuviline Rocco oli vaid kümneaastane. Ehkki unistused paremast elust ei täitunud kohe, maitses lõpuks saavutatud edu seda magusamalt. Julgus unistada ning oma unelmale kartmatult järgneda ongi ju ainus võidu võti. Katriin Kütt


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
Mephisto (1981)

113. Mephisto (1981)
István Szabó

„Mephisto” lähtealus on Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Thomas Manni vanema poja Klaus Manni (1906–1949) romaan „Mefisto” (1936, eesti keeles 1986). See on lugu andeka näitleja ja teatridirektori Hendrik Höfgeni (Klaus Maria Brandauer) karjäärist ja moraalsest allakäigust. Ajal, kui paljud loomeinimesed lahkuvad Saksamaalt, laskub peategelane kompromisside teele ja interpreteerib natsismi millegi mõistuspärasena, kuigi on täiesti teadlik vastupidisest. Höfgeni unistus on mängida teatris Mefistofelest, ja selle nimel müüb ta oma hinge. Lõpuks mõistab ta, et on pigem doktor Faustus, tõeline Mefistofeles aga hoopis natside liider, kes temaga manipuleerib ja kellele ta oma hinge müüs. Höfgeni prototüüp on 1930. aastate kuulus näitleja Gustaf Gründgens, Klaus Manni õe Erika mees. Filmi natsijuhis näeme sarnasust Hermann Göringiga.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Michael H - Profession: Director (2013)
10
1 hindaja

114. Michael H - Profession: Director (2013)
Yves Montmayeur

Austerlane Michael Haneke („Jõhkrad mängud”, „Klaveriõpetaja”, „Valge pael”, „Armastus”) on üks olulisemaid tänapäeva filmilavastajaid. Yves Montmayeur on dokumentalist, kes on viimase kolmeteistkümne aasta jooksul teinud tosinajagu kinoteemalist aimefilmi. Nende kohtumise tagajärjel sündis see sissevaade suure režissööri loomingu- ja mõttemaailma.

Isiklikku elu ja muud odavamat kraami siin filmis ei ole – sisutihe dokk keskendub Hanekele üksnes ta filmide kontekstis. Montmayeur annab võrdselt sõna vanameistrile enesele, tema kolleegidele ja ka võtteplatsidel kogunenud materjalile, mille hulgast aimub filmitegemist iseloomustavaid orgaanilisi hetki. Lõpptulemus on portree mehest, kes oma loomingus tahab iga hinna eest tabada reaalsuse vasturääkivusi; olla publikuga läbinisti aus, öeldes ja näidates selle käigus ka väga karme asju. Oma radikaalsete filmidega maailma raputanud Michael Haneke on ka praegu, 71aastaselt täie loomejõu juures. Kuigi ta ütleb, et ei taha oma filme interpreteerida, poetab ta tähelepanelikule vaatajale ometi nii mõnegi saladuse, tõlgendusvõimaluse ja inspiratsiooniannuse. Kohustuslik vaatamine igale kinosõbrale.

Martin Oja


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne: