Michael Kohlhaas (2013)

115. Michael Kohlhaas (2013)
Arnaud des Pallières

Michael Kohlhaas on aus töömees. 16. sajandi Prantsusmaal on tema elu hobusekaupmehena ilus: äri läheb hästi ja tema noor naine lubab talle peatset järelkasvu. Ühe hetkega muutub aga kõik. Tüliküsimus kohaliku lordiga toob kaasa ülekohtu ja hävingu ning Kohlhaas otsustab enda eest välja astuda. Kui kaugele aga on ühel ebaõiglasel ajal nõus minema õiglane mees? Filmi aluseks on Saksa kirjaniku Heinrich von Kleisti lühijutt, mille peategelase protoüüp oli mees nimega Hans Kohlhaas, kes otsustas samuti ülekohtu vastu protesteerida. Kohlhaasi lugu on saanud populaarseks kultuurimüüdiks, 1960. aastate lõpus filmis selle raamatu ainetel loo ka näiteks Volker Schlöndorff. Mads Mikkelsenist on tänu filmidele ja teletööle saanud üks veenvamaid mitte-angloameerika päritolu esinäitlejaid maailmas.„Michael Kohlhaasis” on selle põhjused suurepäraselt näha. Järjekordses vaimustavas rollis muudab Mikkelsen oma võitluse meie kõigi võitluseks, samas jäädes kahtlevaks oma meetodite eetilisuse küsimuses. Siin filmis ei sega Mikkelseni ka tõsiasi, et dialoog on prantsuse keeles. Meid ka ei sega. Tristan Priimägi


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Mike Says Goodbye! (2012)

116. Mike Says Goodbye! (2012)
Maria Peters

Energiline ja sundimatu Mike saab pärast pikka haiglaravi loa koju naasta. Alkoholismiga võitlev ema ei jõua aga kokkulepitud ajaks kohale. Mike'i tahetakse nii kasuperre kui ka lastekodusse saata, kuid kangekaelne poiss on otsustanud tingimata emaga koos elada. Toeks nii haiglapersonal kui ka uus sõber, asub Mike oma õiguste eest võitlusse. Kui selleaastase Berlinale publikulemmik, „Broken Circle Breakdown“ esitas vähiga võitlevast lapsest vägagi sünge versiooni, siis „Mike jätab hüvasti“ on palju helgem lugu.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Minuscule: Valley of the Lost Ants 3D (2014)
8.0
1 hindaja

117. Minuscule: Valley of the Lost Ants 3D (2014)
Thomas Szabo, Hélène Giraud

Kui palju pahandust võib tuua rahulikku ja imeilusasse orgu üks pikinikukorv, mis on täis head-maitsvat? Toob, ja väga palju pahandust. Suurele piknikukorvile ihuvad hammast nii punased kui ka mustad sipelgad, kes tahavad suurt saaki endale. “Minuscule: kadunud sipelgate org” on võimas ja fantastiline seiklusfilm kogu perele.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Miracle (2013)

118. Miracle (2013)
Juraj Lehotský

Ema sunnil kasvatusasutusse saadetud 15aastane Ela on teismeline, keda ahistavad autoriteetide seatud piirid. Välisilmast ära lõigatuna hoidub ta omaette ja veedab aega oma 30aastasele turvamehest kallimale Robyle kirju kirjutades. Uusaastapidustuste käigus parandusmajast jalga lasknud, kolib Ela Roby juurde raudteealusesse garaaži elama. Ela lepib kallima narkosõltuvuse ja väljavaadeteta tulevikuga ning läheb koguni nii kaugele, et pakub Roby võlgade kustutamiseks oma keha välja. Kuigi see tehing läheb korda, on Ela Roby hoolimatuses pettunud ning naaseb kasvatusasutusse. Seal ühest suhtest teise pendeldades on Ela sunnitud langetama otsuse, mis toob ta ellu suure muutuse.

Režissöör Juraj Lehotský ammutas selle sotsiaaldraama loomiseks ainest ühe tüdruku elust, kellega ta kunagi päriselt tutvus. Lavastaja enda sõnul oli filmi eesmärk „näha tüdruku elu sellisena, nagu see on. Elada tema elu oma väikese saladusega, kogu selle lihtsuses ja tavalisuses.”

– Dimitri Eipides, Toronto FF


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
Miss Zombie (2013)
8.0
1 hindaja

119. Miss Zombie (2013)
Hiroyuki Tanaka

Jaapani kõrgklassi perekonna residentsi saabub postisaadetisega uus koduabiline, kes on pisut … eriline. Nukrameelne, vaikiv ning alandlikult talle määratud töökohustusi vaikimisi täitev ning tasuks antud toidupoolise samavõrd kuulekalt vastu võttev neiu kannab haigust, mis on muutnud ta ühiskonna heidikust zombie’ks. Ikka ja jälle kerkivad tüdrukus esile mälestused eelnevast pärisinimese elust ning teadmata kadunud pisipojast. Ajapikku selgineb tõde, et zombie polegi niivõrd tundetu, kui pealtnäha paistab, vaid pigem tundmatu haiguse käes kannataja.

Hoolimata esialgsest eemaletõukavast suhtumisest ning tüdruku poolt alandlikult talutavast vägivaldsest külaelanike tagakiusamisest, hakkab tööandjate ning neiu vahel tekkima usalduslik suhe, mis üha enam ja enam hakkab segi kiskuma perekonnasuhteid.

„Miss zombie” on ehk tänavuse Jaapani filmiaasta üks enim üllatanud linateostest, segades omavahel lummavaks tervikuks musta komöödia ning peenekoelise draama. Film keerab ühtaegu pea peale tavapärase arusaama zombie’filmist kui õudusžanrist, olles pigem teravmeelne metafoor, mis kirjeldab allutajate ja alluvate, rikkurite ja neid teenivate omavahelisi suhteid. Pärast mitmeaastast pausi režiitooli naasnud Sabu comeback-filmis on kohal kõik režissöörile kuulsust toonud elemendid – stiilne mustvalge pildikeel, nutikas ühiskonnakriitika, peenekoelised näitlejatööd ning loomulikult näpuotsaga sõgedat musta huumorit.

Sten Saluveer


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Moebius (2013)
10
1 hindaja

120. Moebius (2013)
Kim Ki-duk

Pikalt abikaasa armuafääri talunud naine otsustab meeltesegadushoos kätte maksta kõige julmemal viisil – eemaldades oma teismelise poja meheuhkuse, et seejärel jäljetult kodust kaduda. Šokeeritud afääri võigastest tagajärgedest ja faktist, et perepoeg on ilma jäetud võimalusest saada meheks nii füüsilises kui ka sotsiaalses mõttes, otsustab mees samavõrd radikaalse ohverduse kasuks – võtta eneselt ning anda pojale tagasi see, mis eemaldati. Veelgi enam, isa otsustab pühendada ennast pojast meheks koolitamisele, sest ilma sugu defineeriva füüsilise osata pole poeg „mees” ei isa ega kambajõmmide silmis. Kuid seda tehes kasvavad ka parimasse puberteediikka jõudnud poja ihad ning kui ootamatult otsustab ka ema koju naasta, keeravad juba senini viimase piirini viidud suhted perekonnas täiesti sassi. Korea autorikino lipulaeva Kim Ki-duki „Möbius” kuulub aasta skandaalsemate linateoste hulka nii graafilise pildikeele kui ka tabuteemasid kajastava sisu tõttu. Sestap pole ime, et kodumaised tsensorid piirasid filmi levi kolm korda enne kinolevisse lubamist. Dialoogita, ainult näitlejate kehakeelele ning ilmetele tuginev ning pantomiimiteatrit meenutav film on allegooria nii Korea, kuid miks mitte ka Eesti ühiskonnas levinud šovinismi ja arusaama vahel, et mehe riist on tema seksuaalse ja ühiskondliku positsiooni garantii. Kim Ki-duk on filmi kommenteerides öelnud: „Ma olen isa, ema on mina ja ema on isa. Me oleme sündinud ihast ja me reprodutseerime ennast ihas. Nii olemegi ühendatud nagu Möbiuse kuju, seetõttu ennast kadestades, vihates ja armastades.” Sten Saluveer


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne: