Kuressaare kunstis ja legendides. Kuressaare in art and legends
10
2 hindajat

7. Kuressaare kunstis ja legendides. Kuressaare in art and legends
Lii Pihl, Reet Truuväärt, Anne Untera

Kunstiraamat “Kuressaare kunstis ja legendides” koondab kaante vahele parima kunstiloomingu ja tuntumad linnalegendid Kuressaarest ning on pühendatud linna 450. juubelile. Eesti raamatumaastikul esmakordselt on uues raamatus koos erinevatel aegadel kunstnike piltsli alt sündinud ja ühest linnast inspireeritud taiesed ning rahvalikud lood siinsest linnakesest. Kuressaares loovad legende loss ja inimesed. Nii ongi värskes trükises mitmeid lugusid Kuressaare piiskopilinnuses toimunud salapärastest ja traagilistest juhtumistest, aga ka naljakatest seikadest tuntud saarlaste elus. Rahvaluulearhiivist, vanadest käsikirjadest ja ajalehtedest ning inimestelt kirjapandu põhjal on Kuressaarest praeguseks üles kirjutatud 64 rahva seas levinud linnalegendi, neist valiti raamatusse 43 tuumakamat. Selle raamatuga alustatud Kuressaare linnalegendide kogumine võiks olla ergutavaks taganttõukeks sarnase linnafolkloori kogumisele Eestis laiemalt. “Kuressaare kunstis ja legendises” on siiski eelkõige kunstialbum – 84 kujutatud taiest annavad hea ülevaate, kuidas kunstnikud on Kuressaaret eri aegadel kujutanud ja kui inspireerivalt on meie linn neile mõjunud. Siin leidub Konrad Mägi, Adamson-Ericu, Jüri Arraku, Ilmar Torni, Ilon Wiklandi jpt kunstnike male ja graafikat. Valikusõelale jäänud 52 taiest on valdavalt Eesti ja baltisaksa kunstnikelt, kuid Kuressaaret on jäädvustanud ka Läti, Vene, Ungari ja Taani rahva esindajad. Eriliselt tähenduslik on linnale Andrei Jegorovi looming 1920-30. aastatel ja tema tuntud Kuressaare kesklinna vaade – 1925. aastal valminud päikseline maal “Kuressaare raekoda”, mis on valitud ka raamatu esikaanele. Seda tööd on eksponeeritud väljaspool Eestit Roomas ja Pariis kui küpse eestliku realismi ühte näidet. Lisaks graafikale ja maalidele on raamatus ülevaateartikkel Kuressaare kujutamisest baltisaksa ja eesti kunstis kunstiajaloolase Anne Untera sulest. Sellele järgneb põhjalik nimekiri Kuressaaret kujutatavatest graafilistest lehtedest ja maalidest, kokku 261 taiest nii Eestist kui välismaalt. “Kuressaare kunstis ja legendides” koostasid Lii Pihl ja Reet Truuväärt, kunstiajaloolise ülevaate autor on Anne Untera ja kujunduse autor Angelika Schneider. 184 leheküljelise juubeliraamatu väljaandja on Kuressaare linnavalitsus. Raamatat rahastasid Kuressaare linnavalitsus, kultuurkapital ja programm “Saarte pärimuslik kultuur”


Lisas cantabile 29.07.2013
Pane hinne:
Fotoalbum Põlva eile ja täna

8. Fotoalbum Põlva eile ja täna
Sirje Vill, Rein Vill

Fotoalbum viib lugeja matkale sajandi taha. Tookordse menuka fotograafi Karl Bleieri piltidelt vaatab vastu sootuks pisike kirikuküla. Tänapäeva liidab ajalooliste võtete kõrvale Rein Villa looming.


Lisas cantabile 21.03.2013
Pane hinne:
Fotograafia minu elus

9. Fotograafia minu elus
Jaan Künnap

Jaan Künnap on üle neljakümne aasta tegelenud loomingulise fotograafiaga. Selle aja jooksul on valminud üle tuhande näitusefoto, mõned auhinnatud vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Kultuuriajalooline fotoalbum 240 näitusefotoga, millest pooled pärinevad möödunud sajandist, põhilised teemad mäed, naine fotos ja varia. Pooled pildid on mustvalged. Igal fotol on originaali info: millal tehtud, millise kaameraga, millisel materjalil ja mõõdud.


Lisas cantabile 27.02.2013
Pane hinne:
200 Eesti kaunimat mõisa

10. 200 Eesti kaunimat mõisa
Valdo Praust

Mõisa-ajastu lõpul, 20. sajandi algul oli Eestis kokku üle 1250 peamõisa. Säilinud on neist umbes kolmandik. Just nendele keskendubki käesolev üle 600 fotoga illustreeritud raamat. Erinevalt ajalooliste fotodega mõisaraamatutest on selles raamatus esitatus võimalik veenduda ka oma silmaga. Kõik mõisad on esitatud järjekorras, mis võimaldab neid samas järjestuses ka külastada: teekond algab Tallinnast Glehni lossist ning läbib päripäeva siksakitades ajalooliste maakondade kaupa kogu Eesti. Mõisate ülesleidmise hõlbustamiseks reisil on nende kirjeldustele lisatud QR-koodiga, mis viitab mõisa geograafilisele asukohale Google Mapsi rakenduses.


Lisas Marge-Elin Roose 03.01.2013
Pane hinne:
Jõulud jutustavad
10
1 hindaja

11. Jõulud jutustavad
Triin Vaaro

Jõuluehteid, mänguasju ja postkaarte Tartu Mänguasjamuuseumist Tartu Mänguasjamuuseumis leidub suur hulk kuuseehteid, jõulu- ja näärivanakujulisi figuure, jõulu- ja uusaastapostkaarte, vanu fotosid ning südamlikke meenutusi. Paljud pole raatsinud oma kuuseehteid ja lapsena jõulukingiks saadud mänguasju ära visata, vaid toonud need muuseumisse säilitamiseks ja teistele näitamiseks. Sama lugu on ka postkaartide ja fotodega, mida on alles hoitud, aeg-ajalt vaatamiseks välja võetud ja lõpuks koos teiste asjadega muuseumile üle antud. Nüüd on valik kõigist neist saanud imekauniks taasavastamise ja nooremate avastamise raamatuks. Lisaks huvitavatele esemetele kirjutab mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro ka sellest, mis on üldse jõulud, millal ja kuidas neid tähistama hakati. Samuti jõulude pidamisest Eestis ja maailmas, jõulupuu kaunistamisest, maiustustest jpm. Iga pildi juures on seletus, kuidas üks või teine jõuluehe või -mänguasi on valmistatud ja kuidas see lõpuks on muuseumisse jõudnud.


Lisas Marge-Elin Roose 01.11.2012
Pane hinne:
Sild sinna ja tagasi

12. Sild sinna ja tagasi
Peeter Laurits

Peeter Lauritsa kokkuvõtlik album ta viimase 15 aasta kunstiloomingust. Sissejuhatav essee ja intervjuu autoriga Eero Epnerilt. Paralleeltekst inglise keeles.


Lisas Marge-Elin Roose 12.10.2012
Pane hinne: