Talikülv

31. Talikülv
Katrin Uverskaja

Talikülv on erakordselt lihtne taimede ettekasvatamise meetod, mis võimaldab kevade järele õhkavatel rohenäppudel alustada aiandushooaega juba talvel. See ei nõua suuri investeeringuid, päikesepaisteliste aknalaudade või kasvuhoone olemasolu ega ka spetsiaalsete valguslaudade muretsemist ja põhineb suures osas materjalide taaskasutusel. Lisaks on talikülvi suureks eeliseks see, et külvatud seemned ei lange lindude ega näriliste roaks ning tärganud seemikud on vastupidavad ja külmakartmatud.


Lisas cantabile 27.02.2013
Pane hinne:
Eesti kirivööd

32. Eesti kirivööd
Piia Rand

Kirivöö kudumise õpetus ja 218 kirivöö mustrit. Tundub uskumatu, kui palju kauneid vöökirju on meie esiemad suutnud välja mõelda! Kirivöö kudumine on meie rahva üks pärandoskusi – see on väärt säilitamist ja edasikandmist. Piia Rand on vööde uurimisele pühendanud suure osa oma vabast ajast ning pakub nüüd vöökudumise tarkusi teilegi. Raamatus on põhjalikud õpetused kirivöö kudumiseks vöötelgedel, tihva abil ja ümber keha lõimi hoides ning igast Eestimaa kihelkonnast kaks vöömustrit koos foto ja legendiga. Kui vöökudumine polegi plaanis, võib oma kodupaiga ilusaid vöökirju näiteks varrastel kududa või tikkida. Vöömustrid sobivad ka selleks suurepäraselt. Raamat ilmub koostöös Eesti Rahva Muuseumiga.


Lisas cantabile 27.02.2013
Pane hinne:
Eesti orhideed
9.0
1 hindaja

33. Eesti orhideed
Tarmo Pikner

Käesolev raamat on sündinud autori suurest huvist looduslike orhideede vastu. Saaremaa on eriti rikas nii orhideeliikide kui ka nende leiukohtade poolest, eriti rikkalikult on õnnistatud saare lääneosa, sealjuures Kuusnõmme kanti, kus on autori maakodu ja saanud alguse tema huvi meie käpaliste vastu. aamat on mõeldud eeskätt loodusearmastajale, kuid annab ka botaanikuile võimaluse mälu värskendada nii orhideede liigisisest kui ka liikidevahelist mitmekesisust väljendavate orhideefotode kaudu. Taimede kirjeldamisel on autor piirdunud tunnustega, mis on nähtavad palja silmaga või läbi fotoobjektiivi. Kõik see, mis on inimsilmale nähtamatu ja toimub mulla all, taime sees või tolmeldajaputukate abiga, on jäetud teaduslike väljaannete hooleks. Raamat annab võimaluse väliste tunnuste põhjal oma-silm-on-kuningas meetodil taime määrata ja sellest äratundmise rõõmu nautida.


Lisas cantabile 11.02.2013
Pane hinne:
Maalehe arbuusi- ja meloniraamat
9.0
2 hindajat

34. Maalehe arbuusi- ja meloniraamat
Harri Poom

Arbuusi ja meloniga on juhtumas sama, mis on juba juhtunud viinapuuga: lõunamaistest eksootidest on saamas üsna tavalised koduaia taimed. Autori ligi paari aastakümne pikkuse kogemuse põhjal sobivad Eestis kasvatamiseks eelkõige Aasia päritolu arbuusi- ja Ameerika päritolu melonisordid, kusjuures paljusid neist õnnestub normaalse suvega kasvatada isegi avamaal. Maalehe arbuusi- ja meloniraamat on mõeldud arbuusi- ja melonihuvilistele, kes neid seni eksootilisi kultuure oma aias kasvatada soovivad. Raamatust leiab asjaliku, konkreetse ja piisavalt põhjaliku ülevaate mõlema taime kasvatamisest, alustades seemnete külviks ette valmistamisega ning lõpetades saagi koristamisega. Lisaks on esitatud valik arbuusi- ja melonisorte, mille kasvatamine on Eestis hästi õnnestunud.


Lisas cantabile 11.02.2013
Pane hinne:
Seto tikand
10
2 hindajat

35. Seto tikand
Raili Riitsaar

Seto tikandi meister Raili Riitsaar avab selles käsiraamatus seto värvilise tikandi ilu ja salapära. Eesti ja inglise keelses ülevaates asetub käsitöö seto ajaloo ning kultuuri konteksti ning saab nähtavaks tikandi osa vanema ja uuema seto rõiva kaunistamisel. Suur hulk skeeme, jooniseid, fotosid abistavad nii algajat kui kogenut tikkijat igakülgselt. Autori kogutud ja tikitud tööproovid näitavad seto tikandi ilu ja variantide rohkust. Seto tikandi motiividega kaunistatud looming veenab selle iidse kunsti sobivust ka tänasesse ja homsesse päeva. Käesolev raamat on täiendatud variant 2007. aastal ilmunud väljaandele „Seto tikand“.


Lisas cantabile 04.02.2013
Pane hinne:
Maalehe tomatiraamat

36. Maalehe tomatiraamat
Ingrid Bender

“Maalehe tomatiraamat” on väike teejuhis neile, kellel tomatikasvatuses kogemusi napib. Peamised soovitused ja näpunäited on antud tomati kasvatamiseks kütteta kasvuhoones. Raamatu autor on kirja pannud oma kogemusi ja tähelepanekuid, mida ta on omandanud tomatitega katseid tehes, sordivõrdlusi läbi viies, kodumaiste sortide seemnekasvatusega tegeldes ja uusi tomatisorte aretades. Raamatust leiate juhised, kuidas kasvatada tomatit kasvuhoones, avamaal, aknalaual ja rõdul; milliseid kasvutingimusi tomat vajab; saate infot taimede ettekasvatamise, istutamise ja hooldamise kohta ning lisaks leiate ka põhjalikud sordikirjeldused. Ingrid Bender sündis 1954. aastal Lääne-Virumaal. Aastast 1992 Jõgeva Sordiaretuse Instituudi teadurina töötav Ingrid Bender on Eestis üks juhtivaid eksperte tomatikasvatuse alal. Ta on uurinud võimalusi tomatite mahekasvatuseks ja tomati kasvatamiseks kütteta kasvuhoones, lisaks on ta Eestis aretatud sortidest populaarseima tomatisordi `Malle` kaasautor.


Lisas cantabile 04.02.2013
Pane hinne: