- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
31.
Elitaarne mees Harry Männil
Olev Remsu
Harry Männil (1920-2010) oli vastuolulise kuulsusega mees, kes mingil hetkel võis olla üks tuntumaid ja mõjuvõimsamaid eestlasi. Maailmasõja ajal Skandinaavia kaudu Lõuna-Ameerikasse jõudnud Männil seadis end sisse Venetsueelas, kus lõi arvestatava äriimpeeriumi. Milline oli Männil tegelikult? Olev Remsul oli tänu isiklikule tutvusele võimalik peategelasega põhjalikumalt vestelda ning saada temalt materjale, mis annavad hea ülevaate kirju elukäiguga mehest, kes jõudis töötada Saksa okupatsiooni ajal Poliitilises Politseis, ehitada Lõuna-Ameerikas üles suured firmad, koguda nii raha, kunsti kui ka vaenlasi. See raamat ei ole kiidulaul peategelasele ega tema ristilöömine sõjaaegse tegevuse pärast. See on lugu ühest vastuolulise kuulsuse ja kirju elukäiguga mehest.
Lisas Marge-Elin Roose 19.04.2012
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
32.
Elle Kull - Unes ja ilmsi
Hille Karm
„Ükski neist pole kõige tähtsam,“ raputab Elle pead. „Need on, mis välja paistavad. MISKI MUU on peamine.“ Mis on peamine Elle Kulli elus? Vastuse annab ajakirja Eesti Naine eluloosarja järjekordne raamat „Unes ja ilmsi“, mille peategelaseks on Elle Kull ja autoriks Hille Karm.
Lisas kiks 01.11.2011
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
33.
Elmo Nüganen. Esimene vaatus
Triin Sinissaar, Anu Lamp, Kalju Orro, Ruudu Raudsepp
Raamat „Elmo Nüganen. Esimene vaatus“ ei ole klassikalises mõttes elulooraamat ega pretendeeri ka terviklikule ülevaatele, ajaloolisele tõele või suurele üldistusele. Raamatu kaante vahel on isiklikud ja emotsionaalsed mõtisklused-meenutused Nüganeni kaasteelistelt (sõprade, mõttekaaslaste, õpetajate, õpilaste), mis lisaks muljeile annavad isiklikult lähedase võimaluse sissevaateks eesti ühe tunnustatuma lavastaja ja näitleja isiksusse, ellu, kunstilistesse vaadetesse. Raamat on huvitav lugemine igale teatri- ja kultuurisõbrale. Raamat koosneb viiest osast. Esimeses osas kirjutavad Nüganeniga koos töötanud ning tema tegemisi teatriteadlastena jälginud inimesed. Jaak Allik koos Kaarin Raidiga meenutavad Ugala-päevade Elmot. Tuntud vene lavastaja Adolf apiro, kelle lavastustes Nüganen on mänginud nii Eestis kui Venemaal, räägib temast kui näitlejast. Teatrikunstnikud Vladimir Anon ja Andris Freibergs (Riia) ning näitlejanna Jekaterina Gorohovskaja (Peterburg) räägivad Nüganenist tööalaste kokkupuudete kaudu. Soome kirjandusteadlane ja estofiil, Tammsaare tõlkija Juhani Salokannel mõtiskleb Nüganeni Tammsaare-tõlgenduste üle teatrilaval. Teatriteadlased Ivika Sillar ja Lea Tormis vaatavad Nüganeni loometeele alates lavakunstikooli aegadest. Boris Tuch vaatleb põhjalikult Nüganeni tegemisi Venemaal, mis on aga teemana laienenud rännakuteks ka vaimsetes ruumides. Teise osa moodustavad kolm põhjalikku intervjuud Elmo Nüganeniga lähedalt Linnateatris koos töötanud inimestelt: näitleja Indrek Sammulilt, Linnateatri muusikajuhil Riina Rooselt ning direktor Raivo Põldmaalt. Kolmandas osas heidetakse pilk Nüganenile kui pedagoogile – vestlusringide ja kirjutiste kaudu saavad sõna tema õpilased Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli XX lennu vilistlased ja XXV lennu üliõpilased. Neljandas osas räägib Elmo Nüganen endast ise kolme varasemalt ajakirjas Teater.Muusika.Kinos, Teatrielu ’99-s ning Lavakooliraamatus ilmunud intervjuu kaudu. Viienda osa moodustab Elmo Nüganeni loominguline biograafia – ülevaade tema lavastustest, rollidest, filmidest. Rohke põneva pildimaterjaliga raamatu on kujundanud eesti üks parimaid raamatudisainereid Angelika Schneider, kelle töödest viis valiti Eesti kauneima raamatu võistlusel 25 parima hulka. Koostajad ja toimetajad: Triin Sinissaar, Anu Lamp, Kalju Orro, Ruudu Raudsepp
Lisas Marge-Elin Roose 16.04.2012
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
34.
Elu keeristuultes
Arvo Takking
Raamatuid kirjutatakse erinevatel põhjustel – kes tunneb soovi pakkuda teistele kaasamõtlemisainet, kes tahab end mingil viisil teistest eristada. Olen endalt küsinud, miks mina kirjutama hakkasin. Ega oskakski sellele üheselt vastata. Mingi sisemine vajadus, omamoodi sund on pannud vähehaaval kõik selles raamatus esinevad episoodid üles tähendama. Ja selle tegevuse juures hakkad analüüsima enda tegutsemist, mõtlema, kas midagi on valesti tehtud, mida oleks võinud teisiti teha või mida oleks võinud mõni teine inimene muuta. Mälestuste kirjutamine on nagu vabanemine mingist taagast, omamoodi joone alla tõmbamine senisele elule. Pean tunnistama, et tänu sellele raamatule on kõik ka mulle endale tublisti selgemaks saanud. Külmal jaanuarikuu hommikul 1940. aastal Hiiumaal ilmavalgust näinud inimesehakatisest võrsus läbi raskuste kaugsõidukapten, kes on seilanud kõikidel maailma ookeanidel ja meredel, kes on olnud taasiseeseisvunud Eesti mereväe staabiülem ja hiljem Eesti Mereakadeemia õppejõud. Minu põhiline mõjutaja on olnud meri – minu armastus ja kutsumus nagu paljudel teistel Eesti saartel sündinud poistel. Raamatus on arvukalt pilte ja dokumentide koopiaid, mis kõik kinnitavad esitatud sündmuste tõepärasust. Kui keegi tunneb end kirjeldatu pärast puudutatud olevat, vabandan siiralt – see ei olnud mu eesmärk, olen soovinud vaid asjadest ausalt rääkida. Mälestustes on juttu nii lõbusast kui naljakast, nii kurvast kui traagilisest, nii maalt kui merelt – kõigest sellest, mida olen pidanud läbi elama, pealt nägema või milles kaasosaliseks olema. Algselt kavatsesin mälestused talletada vaid oma pere tarbeks, et järeltulevatel põlvedel tekiks mingi ettekujutus oma esivanemast, kuid siis taipasin, et need tuleks viia laiema lugejaskonna ette – noored meremehed võiksid siit saada üsna tõetruu pildi ühe kapteni tööst ja elust (tõsi küll, peab möönma, et praegustel noortel on kõik kergem, sest nemad võivad kapteniteks saada ilma ideoloogiliste piiranguteta ja neil pole vaja kapten olla „nõukogude korra viljastavates tingimustes“). Head lugemist!
Lisas Marge-Elin Roose 14.12.2012
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
35.
Elu nagu kümnevõistlus. Ajad. Olud. Kaasteelised
Tiit Karuks
Elu on nagu kümnevõistlus. Pärast kordaminekut mõnel alal võib sind teisal tabada valus tagasilöök. Aga sa võitled lõpuni. Vähemalt üritad. See raamat on aegadest, oludest ja kaasteelistest. Tallinnas sündinud, kasvanud, hariduse saanud ja töötanud autor heidab tagasipilgu olnule, meenutab põnevamaid seiku oma elust. 42 aastat ajakirjanikuna Eesti Raadios, Kukus, Spordilehes ja lühikest aega ka Postimehes – palju ootamatuid olukordi ja huvitavaid kokkusaamisi. Nähtud ja kogetud on nii mõndagi.Kaugeltki mitte kerged ent armsad sõjajärgsed aastad (autori sünniaasta on 1946), veneaegsed totrused, raamatu autorile pöördeline jalgpallimatš 1980. aasta septembris, uus hingamine pärast Eesti taasiseseisvumist.
Lisas sipsik 06.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
36.
Elu- ja ralliradadel
Uno Aava
Uno Aava on Eesti autospordi elav legend. Mälestusteraamatus võtab ta kokku oma uskumatult sündmusterohke elu. Ta räägib avameelselt inimestest, kirjeldab haarava detailse täpsusega sündmusi ja jutustab elu- ja sporditeel juhtunud lugusid. Olude kiuste, oma iseloomuomaduste ja tahtejõuga jõudis Uno Aava autospordi tippu, tegi ajalugu esimeste Estonia vormelitega, võistles autorallis kõikjal NSV Liidus, aga ka Soomes Jyväskylä rallil, Monte Carlo rallil, sajandi rallil London-Sydney jne. Ta on töötanud aastaid Nigeerias ja Ungaris ning teinud karjääri Tallinnas. „Elu- ja ralliradadel“ on lugu ühest erakordsest saatusest.
Lisas sipsik 05.12.2013