Balmagesi lapsed
6.0
2 hindajat

19. Balmagesi lapsed
Virkko Lepassalu

Kumba aga me öölaulupidudel oma südames rohkem nõudsime: kas abstraktset vabadust või kohvi ja sukkpükse? Võimalust tarbida nii nagu heaoluriikides … Tuletame õige meelde, kes olid need, kes juba ENSV aegadel pakkusid inimestele võimalust saada pisutki osa lääne virvatuledest.


Lisas Marge-Elin Roose 11.04.2012
Pane hinne:
Balti riikide ajalugu
6.7
3 hindajat

20. Balti riikide ajalugu
Andres Kasekamp

Andres Kasekampi “Balti riikide ajalugu” on esimene ühe autori kirjutatud eestikeelne üldkäsitlus Baltikumi ajaloost, mis jälgib seostatult ja võrdlevalt kõigi kolme Balti riigi ajalugu alates esimeste asukate piirkonda saabumisest, Liivimaa vallutamisest ristisõdades ja Leedu kerkimisest keskaja Euroopa üheks võimsamaks riigiks kuni piirkonna liitmiseni Venemaa keisririigiga ja uusaegse rahvusliku identiteedi tekkeni. Uusimatele teadustöödele tuginedes pöörab Kasekamp erilist tähelepanu tormilisele 20. sajandile, mille jooksul Balti riigid saavutasid iseseisvuse, kuid pidid ka taluma nii Nõukogude Liidu kui ka Natsi-Saksamaa okupatsiooni. Raamat hõlmab samuti ülevaadet sellest, kuidas Balti riigid taastasid iseseisvuse ning neist said Euroopa Liidu liikmesriigid. Algselt inglise keeles kirjutatud teost, mis ilmus rahvusvahelise teaduskirjastuse Palgrave Macmillani maailmariikide ajaloole pühendatud sarjas, on eesti lugejate jaoks täiendatud uuemate andmetega ja varustatud rikkalike illustratsioonidega. Andres Kasekamp on Tartu ülikooli Balti poliitika professor ja Eesti Välispoliitika Instituudi juhataja. Ta on lõpetanud Toronto ülikooli ja doktoritöö kaitsnud Londoni ülikoolis. Andres Kasekamp pälvis „Balti riikide ajaloo“ eest Balti Assamblee 2011. aasta teadusauhinna.


Lisas Marge-Elin Roose 12.04.2012
Pane hinne:
Desertöör
10
1 hindaja

21. Desertöör
Edgar Pilt

Ei ole just tavaline, et ühest 1944. aastal Sõrve sääre lahingutest põgenenud väejooksikust saab (võltsdokumentide kaasabil ja Saaremaa metsavendade pealiku Elmar Ilbi mahitusel) täieõiguslik asjamees NKVDs ning Vastseliinas aastateks kohalik miilits. Hakates julgeolekumeeste seas samal ajal jultunult tegutsema metsavendade salakuulajana. Raamat sisaldab haaravalt tõetruu kirjelduse nõukogude vägede sissetungist Saaremaale ning hiljem end Saaremaal ja Võrumaal varjanud autori sidemetest kohalike metsavendadega, heites valgust paljude saatusele.


Lisas Marge-Elin Roose 03.09.2012
Pane hinne:
Eelarve

22. Eelarve
Juku-Kalle Raid

Riigikogulane ja kirjanik Juku-Kalle Raid annab oma uues raamatus aimu, kuidas öötundidel riigikogu friigikoguks muutub. Lugeja saab absoluutse pildi, mis toimub meie parlamendis öötundidel venitamisistungite ajal. Kas see raamat on pööraselt kurb või kohutavalt naljakas, jääb iga lugeja välja mõelda. Kõik variandid võimalikud, nagu öeldakse. Juku-Kalle tulevärklikule teosele on kirjutanud kommentaarid Mart Laar, Mart Nutt ja Eiki Nestor ning pildid joonistanud Marek Strandberg.


Lisas cantabile 27.02.2013
Pane hinne:
Eesti ajaloolised kõned

23. Eesti ajaloolised kõned
Maarja Keskpaik

„Eesti ajalooliste kõnede” koostamise eesmärk oli koguda ühtede kaante vahele olulisi mõtteid eesti rahvusliku iseteadvuse kujunemisest ja olemusest viimase kahesaja aasta jooksul. Lisaks koondada kokku tähtsamad tekstid-dokumendid, mis kajastavad olulisi sündmusi Eesti riigi ajaloos. Ajaloolasena on autor tähele pannud, et küsimused, millega tegeletakse tänapäeval (näiteks haridusküsimused, ühiskondliku üksmeele leidmise vajalikkus, võimu ja vaimu ning rahva suhe, rahva tervis), on teemad, mis on aktuaalsed olnud juba viimased sada aastat või kerkinud taas esile viimaste aastate jooksul. Kõnede valikul on autor silmas pidanud, et raamatusse kaasatud tekstid raamistaksid Eesti ajaloo, annaksid edasi erinevate ajastute vaimu ning kõnetaksid lugejat ka käesolevas ajahetkes. Et lugejale avaneks võimalikult mitmekesine pilt, on kogumikku kaasatud haritlaste, poliitikute, EKP juhtide, dissidentide jt kõnesid-kirjutisi. Kogumikus leidub nii teada-tuntud, hästi unustatud vanu kui ka unustuse hõlma vajunud autoreid.


Lisas cantabile 04.02.2013
Pane hinne:
Eesti eest I osa. Mälestused iseseisvuse võitluspäevilt. Revolutsioon ja okupatsioon 1917–1918

24. Eesti eest I osa. Mälestused iseseisvuse võitluspäevilt. Revolutsioon ja okupatsioon 1917–1918
Leino Pahtma

Käesolev kogumik on uuendatud trükk 1927. aastal ilmunud raamatust “Mälestused iseseisvuse võitluspäevilt. I köide. Revolutsioon ja okupatsioon 1917–1918”. Seni põhjendamatult varju jäänud ajalooliselt hõrk, ülipõnevaid mälestusi sisaldav raamat, mis nõukogude ajal rangelt keelatud, sündis omal ajal toonase Eesti Ajakirjanikkude Liidu algatusel koguda ja anda välja mälestusi “meie iseseisvuse võitlusest selle 10-aastaseks juubeliks”. 85 aastat hiljem uuendatud trükki ette valmistades kärpisime omaaegsest kogumikust mõningaid mälestusi ruuminappuse pärast. Ent samaaegselt kärpimisega otsustasime lisada tänase lugeja jaoks toonaste sündmuste mõistmiseks selgitavaid kommentaare. Samuti esitasime iga mälestuste kirjutaja kohta eluloolised andmed. Ning et tegu pole pelgalt ühe vana raamatu kordustrükiga, andsime raamatule ka uue põhipealkirja “Eesti eest”.


Lisas cantabile 11.02.2013
Pane hinne: