Snaiper idarindel

145. Snaiper idarindel
Albrecht Wacker

Wehrmachti snaipri, rüütliristi kavaleri Josef Allerbergeri mälestused See raamat pakub lugejale tõepärase ja ilustamata ülevaate ühe Wehrmachti edukaima snaipri värbamisest, väljaõppest ja lahingutegevusest. Ühes temaga saate osa 3. Mägidivisjoni võitlusest idarindel ning tema argipäevast täis hirme, eneseületamist ja võitlusi. Lugejale avaneb selle raamatu lehekülgedel sõja tõeline nägu. Tavalise sõduri jaoks ei ole sõda põnev maastikumäng, nagu seda vahel kujutatakse, vaid raske teekond läbi ohtude. See on haruldane pilguheit sõjaajaloole, mis näitab hirmutavat lõhet halastamatu ja kohati lausa talumatu avameelsuse ning liigagi kiiresti tekkiva distantsoptimismi vahel.


Lisas Marge-Elin Roose 03.09.2012
Pane hinne:
Soome lahe õed
5.0
2 hindajat

146. Soome lahe õed
Imbi Paju

„Soome lahe õed” on psühhoajalooline teos, mis annab hääle külma sõja ajal tekitatud vaikusele ja juhib tähelepanu ka sellele, kuidas minevikusündmuste mõju pärandub edasi järgmistele põlvkondadele. 1940. aasta suvi. Kevadel on Soome sõlminud Nõukogude Liiduga rahulepingu ja Talvesõda on seljataga. Eesti riik on pakkunud sõjas kannatanud soomlastele mitmesugust toetust ja abi. Eesti kodutütarde Rannamõisa puhkekodusse saabuvad sõjavapustustest toibuma Soome kodutütred ehk väikesed lotta’d. Keset nende puhkust Eesti okupeeritakse. Soome tüdrukutest Lailast ja Annikast saavad selle tunnistajad. Eestit ootab peagi küüditamine ja terror, mis tabab ka Eesti naiskodukaitsjaid. Naisteorganisatsiooni juhid jagavad Eesti ohvitseride saatust, peagi pärast okupatsiooni jõustumist nad hukatakse. Teisel pool lahte keelatakse pärast sõda ka Soome lotta’de organisatsioon Lotta Svärd, mille omaenda riik tembeldab Nõukogude Liidu nõudel fašistlikuks. Uks kahe maa vahel sulgub. See sügavalt inimlik teos räägib Soome ja Eesti saatusest, milles on rohkem sarnast kui erinevat, ning Euroopa naisteorganisatsioonide koostööst sõdade ärahoidmise nimel. Kahe väikese riigi tavaliste inimeste elu ja ajalugu kulgeb kõrvuti suurriikide võimupoliitika masendavate pööretega. Kirjanik ja režissöör Imbi Paju ei kasuta ajaloolaste keelt, vaid kirjutab kui ajakirjanik ja esseist. Soome välisminister Erkki Tuomioja, kelle teostega Imbi Paju oma teoses „Soome lahe õed. Vaadates teiste valu” polemiseerib ja kellega ta on kahe maa valusaid ajalooprobleeme lahanud avalikus väitluses, kui teos 2011. aastal soome keelde tõlgituna esmakordselt ilmus, on tõdenud, et Imbi Paju raamat on suurepärane kultuuriajalooline ja tänuväärse teemaga teos. ÜRO eriesindaja Elisabeth Rehn on öelnud, et Imbi Paju on olnud oma loominguga maailmas suurepärane Eesti kultuurisaadik. 2010. aastal anti Imbi Pajule Eesti välisministeeriumi kultuuripreemia.


Lisas Marge-Elin Roose 07.08.2012
Pane hinne:
Spioon 29 nimega
10
2 hindajat

147. Spioon 29 nimega
Jason Webster

„Spioon 29 nimega“ on kaasahaarav lugu Juan Pujolist, II maailmasõja erakordseimast topeltagendist, keda on pärjatud nii Saksamaa Raudristi kui ka Briti Impeeriumi ordeniga.


Lisas Raamat24 04.03.2015
Pane hinne:
Sporditähed 2012
5.8
8 hindajat

148. Sporditähed 2012
Gunnar Press

Raamat võtab kokku 2012. spordiaasta säravamad sündmused. Raamatu koostaja on tuntud spordiajakirjanik Gunnar Press.


Lisas Marge-Elin Roose 03.01.2013
Pane hinne:
Subjektiivselt. Esinemised, artiklid, intervjuud 2002-2012

149. Subjektiivselt. Esinemised, artiklid, intervjuud 2002-2012
Mart Siiman

Need tekstid ei ole kirjutatud raamatu jaoks. Kokku on kogutud ja valik tehtud kümne aasta jooksul suulises ning kirjalikus kõnes ühe mehe või ühest mehest esitatud lugudest. Vaieldamatute puuduste kõrval võib selles eeliseidki märgata. Mehe enda katsete kõrval oma mõtteid korrastada üritavad tema siseilma tungida professionaalsed ajakirjanikud. Ja pilt saab selgem. Inimene võib avaneda mitte ainult endast rääkides, vaid ka teisi iseloomustades. Mõlemad tehnikad on raamatus esindatud. Pikem ajavahemik võimaldab suhtumisi ja hinnanguid paremini mõista kui hetkeemotsioonid. Aeg on raamatus tähtis. Tekkida võivate küsimuste puhul, miks just need inimesed, miks need eessõnad ja järelehüüded, miks need teemad, miks selline leebus või karmus, tuleb vaadata esitamis- või ilmumisaega.


Lisas Marge-Elin Roose 02.11.2012
Pane hinne:
Suure vaimu rüpes
7.6
13 hindajat

150. Suure vaimu rüpes
Jake Page

Ameerika indiaanlaste 20 000-aastane ajalugu. Ameerika indiaanlaste ajaloost on tänini räägitud kui 500 aastat kestnud tragöödiast, kui vägivaldsetest ja saatuslikest kohtumistest eurooplaste ning nende haigustega, millele järgnes pidev taandumine, lüüasaamine ja arvukuse kahanemine. Ent nende tõeline ajalugu algas palju varem. Edelaosariikide üks väärikamaid kirjanikke ning pikka aega indiaanlaste ajalugu uurinud Jake Page visandab hiljutiste ootamatult rohkete arheoloogiliste leidude, uusimate avastuste ning indiaanlaste legendide uurimise varal radikaalselt uue loo.


Lisas Vize 17.01.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Korralik mahukas ja sisukas raamat annab hindamatu ülevaate Ameerika indiaanlaste ajaloost, millest Eestisse oleme seni kuulnud vaid fragmente filmide kaudu, koolis seda ju suuremat ei õpetata. Isegi Ameerikas on see ikka kergelt tabuteema olnud, aga indiaanlaste põliskultuur on ometi lõputult huvitav.”

17.01.2011 11:00 - Vize
Hinnang arvustusele:
  +0   -0