- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
61. Sophie Fiennes The Pervert's Guide to Ideology (2013)
Maailma ikooniliseima kõnedefektiga kultuuriteooria ja filosoofia superstaar Slavoj Žižek on tagasi filmis, sõna otses mõttes. Taas uurib ta psühhoanalüüsi teooriatele tuginedes Hollywoodi jm filmide varjatud tähendusi ja ihade konstrueerimise poliitikaid. Seekord on tema lähenemine aga avaram ning jõulisem, mõjudes enam mitte filmide interpreteerimise, vaid maailmarevolutsiooni programmi ülimalt avameelse ja meelelahutusliku läbiviimisena. Ning „Titanic“ ei tundu pärast seda enam kunagi endisena.
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
62. Sébastien Pilote The Dismantlement (2013)
Kanada kirjanikust filmirežissööri Sebastian Pilote’i tasaselt kulgev, emotsionaalselt kaalukas, eleegilise mõjuga melodraama on vargamäelik jutustus isetust eneseohverdusest ja pühendumisest esivanemate talule.
Eraklik talupidaja Gaby Gagnon (Gabriel Arcand) on sõnaaher mees, kelle pea ainus seltsiline on tema lambakoer. Ta kasvatab lambaid ja peab talu, mis on talle 40 aasta vältel andnud üksnes kolm päeva puhkust ja olnud kogu tema maailm. Päevad kuluvad üksluise rutiiniga töö tähe all varahommikust hilisõhtuni lambaid karjatades ja tarandikke parandades. Tütred on vahetanud lämmatava maaelu suurlinna Montréali ahvatluste vastu. Samuti ei ole isatalu käekäigu vastu huvi ilmutanud tema kaks venda, kes on selle ammu hüljanud.
Kõrgekvaliteediline töö ja hool, mis on võimaldanud tal aastakümneid kohta pidada, võimaldab tal viimaks ka selle müüa oma noorema tütre abipalvet täites ja ise linna sotsiaalkorterisse kolides, öeldes lahti talust ja maast, millele on elatud 60 aastat ja kuhu ta on pannud oma hinge. Korraga on ta ükskõikne talu nimel tehtud ohverdusest ja sihikindel aitamissoovis. Kord tehtud otsus peab ka ellu viidud saama. Romantiseerimata ja nukratoonilise kitarrimuusika saatel kulgebki vaataja ees lahtilaskmine aastakümneid kestnud elustiilist.
Mida kostaks Tammsaare? See maa, see armastus…
Margit Mariann Koppel
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
63. Janis Nords Mother, I Love You (2013)
Läti poolt parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks valitud ja festivalidel parima linateose auhindadega pärjatud film, režissöör Janis Nords, on sügavalt liigutav sissevaade 12aastase murelapse hinge ja sisemisse konflikti iseendaga, sest valesse seltskonda sattumine viib kuritegelikule rajale ning valede spiraal vältimaks pahandusi oma emaga väljub kontrolli alt.
Peaosades näeme Kristofers Konovalovsit Raimondsina ja Vita Varpinat tema emana.
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
64. Matthew Miele Scatter My Ashes at Bergdorf's (2013)
Lihtsustatult öeldes on Bergdorf Goodman (BG) kaubamaja. Aga tegelikult on see midagi palju enamat – moemeka, klubi, impeerium – tõeline American Dream. Kõik disainerid soovivad oma loomingut seal müüa, kõik fashionista’d ihaldavad seal poodlemas käia. Kuid vaid vähesed saavad seda endale lubada, sest see koht on vaid parimatest parimatele (loe: rikkaimatest rikkaimatele). Ei ole just tavapärane, et klient (Yoko Ono) helistab jõuluõhtul ja ostab korraga ligi 70 karusnahkset kasukat ... Marc Jacobs, Tom Ford, Nicole Richie, Anna Wintour, Vera Wang, Karl Lagerfeld, Joan River, Iris Apfel, Giorgio Armani ja Michael Kors on väike osa kuulsatest moega seotud isikutest, kes filmis üles astuvad. Moedisainerite jaoks on BG unelmate sihtpunkt – sealt on alguse saanud paljude tuntud moemarkide tähelend. Kui disaineri looming kaubamaja jaoks välja valitakse ja käed lüüakse, on see nagu abieluleping, mida nii lihtsalt ei lõpetata. Kui su kollektsioon pole BG jaoks piisavalt hea, pole sind moemaailma jaoks olemaski. Dokumentaalfilmi peategelane on väärikas vanuses kaubamaja koos oma eriliste töötajate, partnerite ja klientidega. Tegelikult on filmis jäädvustatud palju enamat – see on oluline peatükk USA luksusmoe ajaloost, selle arengutest ja kesksetest karakteritest.
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
65. János Szász The Notebook (2013)
Ungari, 1944. Tavaline perekond, kust isa läheb pärast põgusat koduskäimist taas rindele. Ema otsustab kaksikud poisid viia maale vanaema juurde, sest seal näikse olevat suurem lootus ellu jääda. Õieti on tegu taluga väikese provintsilinna ääres, ja õieti on vanaema alkohoolikust julmur, kes vennad oma raudsele distsipliinile allutab. Vähemalt näiliselt. Poisid ei jää aga abituteks ohvriteks, vaid hakkavad treenima meelekindlust ja sitkust. Ärevas ja puudust kannatavas keskkonnas pole kerge liitlasi leida; nurkaaetud inimestes tärkab julmus ja hoolimatus. Ka lahutamatute vendade karastumisest, mille eesmärk on ülekohust ja valu võita, kujuneb balansseerimine kurjuse äärel.
„Kaustik” on Agota Kristofi romaani järgi vändatud halastamatu film, milles jutustatud lugu meenutab sünget muinasjuttu kurja nõia majja sattunud lastest, kes tulevaste kangelastena peavad läbima hulga katsumusi. II maailmasõda on iseäranis Ida-Euroopa jaoks periood, millest kajab kohutavaid ja inimsuse haprasse keskmesse tungivaid motiive. Siiski näib, et kirjanikud ja filmitegijad külastavad seda ajastut teatava ettevaatusega. Kulub enesekindlust, et uskuda oma looming olevat teemale vääriline.
János Szász on ülesandega hakkama saanud ja loonud teose, mis üksnes ei hoia lakkamatu pingega vaatajat ärevil, vaid puudutab julgelt eksistentsiaalseid küsimusi, millele lõplikku vastust anda ei olegi võimalik.
Martin Oja
Lisas OliverL 16.11.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
66. Hirokazu Kore-eda Like Father, Like Son (2013)
Oma parimates kolmekümnendates arhitekti Ryota Nonomiya elu on pealtnäha ideaalne. Aina kiiremini liikuv karjäär edukast arhitektuurifirmas, mehe hiliseid kojutulekuid alati naeratusega vastu võttev armastav abikaasa Midori ning imearmas kuueaastane poeg Keita, kes võlub kõiki algkooli sisseastumiseksamil rääkides, kui mõnus on isaga tuulelohesid meisterdada. Aga ootamatult hakkab Nonomiyade unelmasse tekkima aina rohkem mõrasid.
Tegelikult on lugu tuulelohedest ainult õpetajate meelitamiseks päheõpitud hädaabinõu ning Ryotat huvitab elus vaid karjäär. Selleks ettevalmistused ei alga iialgi liiga vara, isegi siis, kui tegu on tema kuueaastase pojaga. Krahh saabub koos algkooli vastuvõtmiseks vajaliku vereanalüüsiga, kus selgub, et Keita polegi oma, vaid imikuna läinud sünnitusmajas vahetusse lihtsakoelise ning elektritarvete müügiga tegeleva Saikide perekonna samaealise võsukese Ryuseiga. Haigla ning Ryota vanemate soovitusel peaksid perekonnad traditsioone arvesse võttes lapsed tagasi vahetama – kuid kumb on elus olulisem, kas vere- või hingesugulus?
Jaapani filmikunsti suure humanisti ning ühtmoodi ennast kommerts- ja autorifilmis kodusena tundva Hirokazu Kore-eda „Nagu isa, nõnda poeg” on südantsoojendav ning ajatu draama lapsevanemaks saamisest ning kasvamisest ja nendest imelistest hetkedest, mis muudavad suurte ja väikeste elu õnnelikuks.
Sten Saluveer
Lisas OliverL 16.11.2013