Love Is The Perfect Crime (2013)

67. Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu Love Is The Perfect Crime (2013)

Triller, mille pealkirigi kõlab kui kaunis luulesalm, viib meid žanri juurte juurde, mis tegi näiteks kuulsaks Alfred Hitchcocki. Ka selles, vendade Larrieu’de vändatud põnevikus ei puudu keelatud suhted, seks, pingeline meeleolu, pöördelised situatsioonid, kummalised tegelaskujud ja muidugi femme fatale.

Marc (taas suurepärane mäng tänapäeva ühelt kuumimalt prantsuse näitlejalt Mathieu Amalricilt) on 40. aastates vallaline mees, kes elab koos oma veidrikust õega linnakärast eraldatud maamajas kusagil Alpides Prantsusmaa ja Šveitsi piirialal. Marc on ülikoolis kirjandusõpetaja ja tema elu ühe loomuliku osana kuuluvad sinna ka suhted oma õpilastega. Üks sellistest õpilastest on Barbara, kes läheb Marci kutsel mehe maamajja ja pärast koosveedetud ööd sealt ootamatult kaob. Keegi ei tea, miks ja kuidas noor naine majast kadus. Kaks päeva hiljem saab Marc kokku Barbara kasuemaga, kes tahab teada, mis on tema tütrest saanud.

Kui eesti keeles oleks olemas vaste sõnapaarile „wicked fun”, siis see seda just on.

„Armastus on täiuslik roim” pole soovituslik ainult krimkasõpradele, vaid ka neile, kes peavad lugu hästi komponeeritud filmidest, linateostest, mis panevad sind jälgima, kaasa elama ja järele mõtlema.

Helmut Jänes


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
Vidal Sassoon: The Movie (2011)

68. Craig Teper Vidal Sassoon: The Movie (2011)

Vidal Sassooni nimi on enamikule meist tuttav šampoonipudelitelt, kuid tegelikult kuulus see mehele, kes viis läbi revolutsiooni kääride abil. Üsna õnnetu lapsepõlvega poisist sirgus soengumeister, keda ei huvitanud see, mis juba moes oli, vaid kes alati tahtis proovida midagi uut. Ta pidi noorelt tööle hakkama ega saanud minna ihaldatud arhitektuuriõpingutele, kuid tema karjäär kulges kiires tõusujoones just tänu geomeetrilistele arhitektuurist mõjutatud soengutele, mille loomisel sai Vidal oma loovust maksimaalselt rakendada. Ta muutis seda, kuidas naised välja nägid. Vidal Sassoon on öelnud, et ainus koht, kus edu eelneb tööle, on sõnaraamat. Tema edule eelnes meeletult palju õppimist, eksperimenteerimist, töötamist. Õpipoisina alustanud Vidal avas omanimelise juuksurisalongi Londonis, siis New Yorgis, mõne aja pärast järgnes juuksetoodete sarja lansseerimine, millest kasvas edukas rahvusvaheline äri. Ilmselt on ta seni kõige kuulsam ja rohkem saavutanud juuksur kogu maailmas. Dokumentaal Vidalist valmis vaid paar aastat enne tema surma, kuid filmimise ajal juba üle 80aastane härrasmees on tõeliselt vitaalne ja tema hoiakut tasuks eeskujuks võtta paljudel. Ta peegeldab kõike olnut ning küsib endalt, kuidas see kõik juhtus. Film annab sellele küsimusele vastuse.


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
The Eternal Return of Antonis Paraskevas (2013)

69. Elina Psykou The Eternal Return of Antonis Paraskevas (2013)

Ühel päeval kaob kuulus Kreeka hommikutelesaate juht Antonis Paraskevas nagu tina tuhka ja inimesed hakkavad kahtlustama, et mees on inimröövi ohvriks langenud. Tegelikult on inimröövi taga Antonis ise, abiks tema produtsent ning põhjuseks pidevalt langevad telereitingud ning isiklikud võlad.

Elina Psykou mõnusalt absurdne debüütfilm, mis kohe end Kreeka uue laine filmide ritta seadnud on, teeb PÖFFi pikaajalisemale publikule rõõmu ka peaosatäitja valikuga – Antonise rolli teostab meisterlikult Christos Stergioglou, keda PÖFFi publik võib mäletada 2009. aastal linastunud Kreeka filmist „Koerahammas”.

Helen Vinogradov


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
How to Make Money Selling Drugs (2013)

70. Matthew Cooke How to Make Money Selling Drugs (2013)

Kuidas narkootikumide müümisega raha teenida? Lihtsad õpetlikud sammud, kuidas tõusta tänavadiilerist rahvusvaheliseks narkoparuniks. Kuidas pääseda getost, töötusest ning teenida raha ja tõusta redelil ühiskonnas, mis teeb kõik endast oleneva, et vaeseid vaeste ja rikkaid rikastena hoida. Kuidas jääda ellu kõige eluohtlikumas äris ning pidada vastu olukorras, kus maailma võimsaim riik on vandunud, et toimetab sind trellide taha…


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
The Geographer Drank His Globe Away (2013)

71. Alexandr Veledinskiy The Geographer Drank His Globe Away (2013)

Aleksei Ivanovi samanimelise jutustuse põhjal valminud filmi A ja O on meeldejääv, rohkelt samastumisvõimalusi pakkuv karakter, n-ö tänapäeva kangelane. Viktor Služkin, kellele puhub hinge sisse vene kino staar Konstantin Habenski, on endine ülikooli õppejõud, kes pere ülalpidamiseks hakkas geograafiaõpetajaks. See pole dramaatiline lugu tänapäeva Venemaa sotsiaalsest ebaõiglusest – Vitja on harukordne kooslus luuserist, intelligendist, joodikust ja naisi võluvast romantikust. Ta on suure empaatiavõimega siiras inimene, ühiskonnaga mittehaakuv valge vares. Ta satub pidevalt armukolmnurkadesse, elab koos oma endise tudengiga ning taoline suhe oma õpilasega ei jää talle viimaseks. Koolis on tal ühest küljest Permi 9. klassi rüblikute ees kohtlase joodiku maine, teisalt loob ta otsekohesusega nendega hoopis mõjuvama suhte. Õpilaste pealekäimisel viib ta nad kevadisele parvematkale kärestikulisele Siberi jõele. Kohe alguses joob ta ennast täis, järgnevad dramaatilised sündmused keset metsikut taigat, mis kompavad tema inimväärikuse ja iseendaks olemise piire. Vitja – segu vürst Mõškinist ja „Õnne 13” Ülost – jääb oma vahetu inimlikkusega vaataja jaoks kütkestavaks mõistatuseks. Käesoleva aasta üks menukamaid tragikomöödiaid pälvis Vene Filmide Festivalil Kinotavr grand prix.

Filipp Kruusvall


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne:
The Past (2013)

72. Asghar Farhadi The Past (2013)

Praeguse Iraani kino meistrina on pärast Oscari võitu oma viimase filmiga „Lahkuminek” lavastaja Asghar Fahradi tagasi oma uue, Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis osalenud teosega „Möödanik”.

Pariisi saabub üle nelja aasta Iraanist pärit Ahmad (Ali Mosaffa, mullu PÖFFil linastunud filmi „Viimane trepiaste” peaosaline) – mees, kes tuleb linna selleks, et lõpuni viia lahutus oma kohe endiseks naiseks saava abikaasaga ning näha oma tütreid pärast pikka lahusolekut. Tema üllatuseks on naine uues suhtes araablasest mehe Samiriga (Tahar Rahim), kellel on omakorda poeg ning kelle enda naine on koomas. Ahmadi vanem tütar ei saa juba pikemat aega oma emaga läbi ning kõikide olukord on keeruliseks muutunud, sest lapsed ei kiida heaks ema uut suhet Samiriga ning üsna pea saab Ahmad aru, et temalt oodatakse kõige korda ajamist.

Kui selline sisukokkuvõte kõlaks muidu üsna tüüpilisena, siis sellise lavastaja puhul nagu seda on Asghar Fahradi, seda öelda ei saa, vastupidi – tegu on tõeliselt tugeva draamaga ja kaunilt üles ehitatud teemapüstitustega filmis, mis räägib lahkuminekust kahe inimese vahel ning nendest inimestest, keda kõiki see puudutab, kuid kellest keegi, oskamata päriselt minevikule otsa vaadata, ei saa oma eluga edasi minna.

Maria Reinup


Lisas OliverL 16.11.2013
Pane hinne: