The Police Officer's Wife (2013)

79. Philip Gröning The Police Officer's Wife (2013)

Lihtne film. Mees, naine, laps. Väikelinn. Nelinurkne korter. Täiuslikud pühapäevad. Noore pere lugu. Armastusest ajendatud vaev, mille tulemusena ilmneb lõpuks inimese hing. Armastust täis õhkkonna tekitamine, toitmaks lapse arenevat hinge. Hool ja eemalolek. Isa karjäär kohalikus politseijaoskonnas. Ema täielik pühendumine lapse eest hoolitsemisele. Vägivald mehe ja naise vahel. Me näeme naise murdumist. Ja seda, kuidas ta teeb kõik, et päästa lapse hinge, et see jääks puutumatuks ning saaks kasvada. Et õpetada lapsele, mis on armastus.

„Politseiniku naine” on film armastuse, uudishimu ja rõõmu voorustest. Ja süngusest me sees.

„Olles judisemaajav lugu perekonna purunemisest ning meeleheitlikust katsest kaitsta lapse süütust, astub „Politseiniku naine” Bergmani ja Haneke territooriumile, kujutades armastuse, iha, võimu ja häbi varjatud tumedat poolt ning subjektiivsuse kadu.” – Andréa Picard, Toronto FF


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
The Old Man (2012)
1.0
1 hindaja

80. Ermek Tursunov The Old Man (2012)

Huvitav mõte tuua Ernest Hemingway 1951. a avaldatud ühe kuulsama ja auhinnatuma novelli „Vanamees ja meri” tegevus ja inimsuhted nüüdisaegsesse Kasahstani, kus mere asemel on stepp. Aga eks ole steppi ju ennegi merega võrreldud. Film ürgsest võitlusest loodusega, et ellu jääda, aga ka aususest, autundest, sellest, kuidas teha head, ilma et keegi ootaks vaevatasu, pöördumatust aja kulgemisest ja rändhingede mõjust praeguse mina kujunemises.

Filmis on tabatud vaatamata täiesti uuele keskkonnale ja ajastule ometigi hemingwaylik filosoofiline sügavus piibellikus mõõtmes. Erbolat Toguzakov ja Orõnbek Moldahan teevad suurepärased rollid üks Vanamehena, teine poisikesena. Kindlasti ei unune suurepärased kaadrid ürgsest stepist ja Vanamehe lausa hingematvalt hea mäng.

Tiina Lokk


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
Two Mothers (2013)

81. Anne Zohra Berrached Two Mothers (2013)

Ühine laps tähendab ühist tulevikku, inimestevahelist seost, mis ei sõltu enam armumisest või armastusest, tahtest või lubadustest. Välja arvatud juhul, kui ühist last saada on võimatu ning ainus variant on spermadoonor. Mitte isa – doonor.

Mida keerulisemaks muutub doonori leidmise protsess, seda meeleheitlikumaks muutub Isabella soov emaks saada ja mida tugevamaks muutub naise emainstinkt, seda raskem on Katjal mõista, kes tema on, kui ta pole ema ega isa. Kui paari ellu tuleb kahekümne doonorlapse allikas Flo, kelle ainus tingimus on regulaarne kohtumine lapsega, ei pääse Katja tundest, et ainus mitte-isa selles on siiski tema.

Berliini festivalil auhinnatud Anne Zohra Berrachedi esimene täispikk film on nüansseeritud ja eluline teos, mis paljastab nüüdisaegse peremudeli juriidilisi, poliitilisi ja inimlikke kitsaskohti peenetundelise otsekohesusega. „Kaks ema” on vormilt minimalistlik ja sisult rikkalik, olles justkui ühtaegu mitu filmi – nii sotsio-poliitiline käsitlus lesbide õigusest lapsi saada, suhet varjutava viljatuse traagikat lahkav draama, emotsionaalne pilguheit moodsa pere viiendaks, juskui emaks ja isaks olemisega kaasnevast tingimusteta armastusest ilma jääva, rattaks olemisse, või kriitilise uurimusena mitteisade ja mitteemade võimalusest igal hetkel minema jalutada. Berrachedi dokumentalistlike sugemete ja naturalistliku laadiga teos on nagu tükike elu ennast – suurem, sügavam ja keerulisem, kui peale vaadates tundub.

Katre Pärn


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
The Double (2013)

82. Richard Ayoade The Double (2013)

Pärast armsalt intrigeerivat ja sürreaalset debüütfilmi naaseb Richard Ayoade – paljudele tuntud kui Moss Suurbritannia komöödiaseriaalist „IT-osakond” – Dostojevski romaani rabava adaptsiooniga. Ayoade tegutseb Terry Gilliami jt vaimus, vaadeldes olemist kui sellist eksistentsiaalselt neo-noir-stiilis. Jesse Eisenberg mängib Simonit, häbelikku meest, kes on lootusetult armunud töökaaslasesse Hannah’sse, aga ei suuda midagi ette võtta. Siis saabub teine mees – Simoni täpne koopia, kel on lisaks oskus karjääri teha ning Hannah tähelepanu võita. Tasapisi ajab see Simoni hulluks, sest teisik võtab endale kõik, millest ta hoolib. Vahetades romaani Vene olustiku 1950ndate värvinguga Ameerika vastu, pakub film visuaalset naudingut, mis on üheaegselt nii luupainajalikult hall kui ka piiritult paeluv. Tegu on bürokraatiamaailmaga, lõputu kontoriruumi ja pimedusega, aga kuigi film on tihti sünge ja halba ette kuulutav, on seal ka inimlikkust ja lootusetunnet. Eisenberg on (kahekordselt) kütkestav peategelane ja Mia Wasikowska samaväärselt võluv ja veetlev ta ihalduse objekti Hannah’na. Sarnanedes Eesti filmiga „Idioot”, on „Teisik” kaval Dostojevski käsitlus, mis kajastab kirjaniku põhiteemasid kinolinal, olles võrdväärselt häiriv ja paeluv. Laurence Boyce


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
We Are The Best! (2013)

83. Lukas Moodysson We Are The Best! (2013)

Alati oma mässumeelsusega kas üllatanud, provotseerinud või siis ka šokeerinud rootsi lavastaja Lukas Moodysson („Lilja-4 ever”, „Üheskoos”, „Mammut”) on pärast pikka pausi taas parimas vormis ja tuleb kinopubliku ette mässumeelsusest ja nooruslikust uljusest pakatava linalooga „Me oleme parimad!”, mille alternatiivpealkiri võiks olla „Punk ei sure kunagi”.

Film räägib loo 1980ndate alguse Stockholmi äärelinnast, ajast, kui punkliikumine ja -muusika olid oma aja ära elanud ning noorte meeli erutasid juba teised muusikastiilid. Nii ei arva aga kolm teismelist koolitüdrukut Bobo, Klara ja Hedvig, kes kõige kiuste hakkavad tegema toorest punkbändi, oskamata seejuures isegi pille mängida. Kui teised tüdrukud vahetavad üksteisega klantspilte ilusatest näitlejatest ja näevad välja justkui ajakirjakaanelt väljakaranud Barbie’d, siis filmi peategelased ajad vastukaaluks ühiskonnareeglitele juuksed maha ja panevad endale neete. Isegi poisid vihkavad neid, sest tüdrukud on teinud midagi sellist, mida seni on loetud ainult poiste pärusmaaks. Tüdrukute vanematest ei maksa siinkohal rääkidagi, neil on oma elu ja keegi ei märka oma laste vajadusi.

„Me oleme parimad!” põhineb lavastaja abikaasa Coco Moodyssoni koomiksil, mis on valminud vajadusest mässata ja võtta elult kõike, mida võtta annab.

Helmut Jänes


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne:
The Famous Five 2 (2013)

84. Mike Marzuk The Famous Five 2 (2013)

Viis sõpra – George, Julian, Anne, Dick ja koer Timmy otsustavad koolivaheaja üheskoos veeta. Vanemateta minnakse rattamatkale saladuslikku Kassirabasse, kuhu kuulu järgi on peidetud maailma suurim smaragd „Roheline silm”. Smaragd läks kaduma 19. sajandil ning tänapäevani pole seda leitud. Kassirabas tutvuvad sõbrad rikka ja hellitatud Hardyga. Kui Dick Hardy ATVga sõidab, aetakse poisid segamini ning Dick röövitakse. Röövijatel on aarete kaart, mis juhatab nad „Rohelise silmani” ning Hardy on nende viimane puuduv pusletükk.

Film põhineb Enid Blytoni kuulsal raamatuseerial „Famous five”.


Lisas OliverL 15.11.2013
Pane hinne: