(500) Days of Summer
7.9
22 hindajat

1. (500) Days of Summer
Marc Webb

Romantiline komöödia armastusest ning saatusest. Õnnitluskaartidele tekste kirjutav noormees (Joseph Gordon-Levitt) otsib meeleheitlikult oma unistuste tütarlast. Ta armub firma uude sekretäri (Zooey Deschanel), sest talle tundub, et neiu võiks olla tema jaoks „see õige”… Pärast suhte purunemist meenutab noormees 500 ühise päeva jooksul kogetud rõõme ja pettumusi, püüdes leida põhjust, miks kõik ikkagi valesti läks. Osades: Joseph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel, Geoffrey Arend, Chloe Moretz, Matthew Gray Gubler, Clark Gregg, Patricia Belcher, Rachel Boston, Minka Kelly. Eesti keeles: 500 päeva armastust.


Lisas Anders 28.05.2010
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (2)

“Kuigi mulle tohutult meeldib Zooey Deschanel, siis pean tõdema, et antud film ei üllatanud just väga. Sarnaseid tegelaskujusid on ta korduvalt ka varem mänginud (Gigantic, Almost Famous, Elf, The Good Girl), lisaks häiris stseenide liiga kaootiline ümberpaigutamine, kuigi sain aru, mida üritati saavutada. Ka Joseph Gordon-Levitt ei teinud just ennastületavat rolli, kuid taoliste pooleldi äbarike tegelaste mängimine tuleb tal ideaalselt välja. Filmi meeldiv lisategur oli sarjast Criminal Minds tuttav Matthew Gray Gubler.
Loomulikult on värskenav näha romantilist komöödiat, mis ei lõppe tavapäraselt, kuid minu jaoks on see lihtsalt üks järjekordne indie-mõtteviisiga vahva ekraaniteos.”

31.05.2010 03:48 - interllama
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
Как я провел этим летом (2010)
9.0
14 hindajat

2. Как я провел этим летом (2010)
Aleksei Popogrebski

Polaarthriller usaldusest ja andestusest kahe mehe vahel eraldatud saarel. Meteoroloogiajaama staažikas juht Sergei ja noor praktikant Pavel töötavad üksikul Põhjajäämere saarel, mille ainus sild välismaailma on raadioside peajaamaga. Aastaid isolatsioonis oma radioaktiivsest keskkonnast vaatlusandmeid edastanud Sergei usaldab kord vahikorra Pavelile. Peajaamast saabuvad aga halvad uudised ning edastamise asemel asub Pavel neid varjama. Ta loodab, et varsti saabub laev, mis tema suveseikluse lõpetab. Halvad ilmaolud lükkavad aga randumise teadmata tulevikku ning hirmunud Pavel otsustab põgeneda stiihilise looduse suunas. Osades: Grigori Dobrõgin, Sergei Puskepalis. Eestikeelne pealkiri: Kuidas ma veetsin selle suve.


Lisas Anders 10.08.2010
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Polegi tükk aega ühtegi vene filmi näinud, aga see jättis küll võimsa mulje. Oli kohe tunda, kuidas võiks elu sellises üksikus paigas tunduda ja rahulikust romantikast paistab asi kaugel olevat. Närvesööv ja dramaatiline film.”

10.08.2010 20:49 - Anders
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
12 Years a Slave (2013)
10
3 hindajat

3. 12 Years a Slave (2013)
Steve McQueen (III)

Kuldgloobuse võitja! PARIM FILM (draama) 9 Oscari nominatsiooni! PARIM FILM PARIM REŽISSÖÖR - Steve McQueen PARIM MEESPEAOSA - Chiwetel Ejiofor PARIM MEESKÕRVALOSA - Michael Fassbender PARIM NAISKÕRVALOSA - Lupita Nyong'o PARIM MUGANDATUD STSENAARIUM PARIM KUNSTNIKUTÖÖ PARIMAD KOSTÜÜMID PARIM MONTAAŽ Režissöör Steve McQueeni ("Hunger", "Shame") uusim film on uskumatuna näiv tõestisündinud lugu ühe mehe võitlusest ellujäämise ja vabaduse nimel. Võimsa ajaloolise draama aluseks on 19. sajandil elanud Solomon Northupi samanimeline autobiograafia ning selle alusel valminud film on tänavuse auhinnahooja üks peamisi favoriite! Kodusõjaeelses Ameerikas röövitakse vaba mustanahaline mees nimega Solomon Northup ja müüakse orjaks. Ta töötas Luisiana puuvillaistandustes 12 aastat enne kui taas vabaks sai. Peaosas Chiwetel Ejiofor ("Inimlapsed"), kaasa teevad Michael Fassbender, Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Sarah Paulson, Paul Giamatti, Quvenzhané Wallis jt. Eestikeelne pealkiri: 12 aastat orjana


Lisas sipsik 03.02.2014
Pane hinne:
127 Hours (2010)
8.8
11 hindajat

4. 127 Hours (2010)
Danny Boyle

Tõestisündinud lugu mägironija Aron Ralstoni (James Franco) ebainimlikest katsumustest päästa end pärast seda, kui langenud kaljurahn jätab ta kättpidi lõksu ühes Utah’ osariigi isoleeritud kanjonis. Oma teekonnal meenutab Ralston sõpru, armastajaid (Clémence Poésy), peret ning kaht matkajat (Amber Tamblyn ja Kate Mara), kellega kohtus enne õnnetust. Viie päeva jooksul võitleb Ralston loodusjõududega ning isiklike deemonitega, püüdes selgusele jõuda, kas temas peitub piisavalt jõudu, et end iga hinna eest vabastada, laskuda alla 20-meetrisest kaljuseinast ning läbida enam kui 10 kilomeetrit, enne kui ta viimaks päästeti. Eestikeelne pealkiri: 127 tundi.


Lisas Osla 13.01.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (3)

“Shokeeriv, inimlik ja rabav. Uskumatult andekas ja terviklik, arvestades olusid ja situatsiooni, millest film räägib. Käed üles tahtsin tõsta hetkel, kus peategelane viirastusi hakkas nägema. Geniaalne.”

26.04.2011 14:08 - Kali Briis
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
13 (2010)
7.1
7 hindajat

5. 13 (2010)
Géla Babluani

Lugu noorest ja elukogenematust ehitustöölisest, kes paneb pihta ümbriku, milles peituvad juhised salapäraseks, ent väga tulusaks tööotsaks. Peagi satub ta mängurite salaringkonda, kus panused on kõrged ja mänguks Vene rulett. Lugu õnnest, juhusest, kogenematuse kaotamisest, võimu ja raha igikestvast liidust.


Lisas Null 25.11.2010
Pane hinne:
1944 (2015)
8.7
33 hindajat

6. 1944 (2015)
Elmo Nüganen

1944 aastal sõdivad eestlased nii Saksa kui ka Vene sõjaväes. Film räägib kahe sõduri Karli (Kaspar Velberg) ja Jüri (Kristjan Üksküla) omavahel seotud loo ning aitab mõista ühte raskemat hetke meie ajaloos.


Lisas Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
20.02.2015
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Eesti filmikunst on viimasel aastakümnel olnud minu jaoks veidikene hell teema. Liiga palju on olnud halli ja keskpärast ning liiga vähe tõeliselt kvaliteetset ja omapärast kino. Midagi sellist, mida võiksime mõnekümne aasta pärast meenutada, kui klassikat, sellist pole olnud. Viimase paari aasta jooksul on minu arust palju muutunud paremuse poole. Justkui väike murrang oleks kusagil toimunud ning „1944“ vaadates tabasin mõttelt, et hakkan vaikselt, kuid väga kindlalt Eesti filmi üle jälle uhkust tundma. Meie filmid ei ole enam ainult meie filmid, vaid nad on saanud kuidagi täiskasvanuks ning liitunud ühise maailma kinoga.

Iga film tahab ennast kehtestada - rebida inimesed lahti eelarvamustest, millega vahel saali tullakse ning naelutada publiku silmad filmile ilma uitmõtete ja kõige selliseta. Vähe on filme, mis sellega hakkama saavad ja samas on sisutihedad. Vahel taipadki alles filmi lõpus, et oled vaadanud filmi just sellise tõelise naudinguga. Juba esimesed „1944“ stseenid ütlesid mulle, et see on selline film. Film algab suurepäraste ülalt filmitud kaadritega kaevikutele, mis ei jää kuidagi alla Hollywoodi parimatele töödele, aga head ei ole ainult suureplaanilised kaadrid, vaid ka kaameratöö väga kitsastes oludes - stseenid väikestes kaevikutes asuvates punkrites on suurepäraselt teostatud ning montaaž on suutnud kõik selle suurepäraselt ühendada. Ausalt öeldes, ma ei oodanud seda.

Sõjafilmide puhul üritatakse tihti saavutada eepilisust või vastupidiselt näidata sõdurite tähtsusetust suures sõjas, aga „1944“ ei liigu otseselt kummagile poole. Nüganen ja Kunnas tunduvad olevat meelega üritanud tööd teha sellega, et film oleks võimalikult tasakaalukas ning vaoshoitud. Ei ole mingeid üleliigseid kümneminutilisi surmastseene ning ka lahingustseenid on pigem realistlikult lihtsad nagu nad tegelikult ka olid. Surm oli enamasti ootamatu, lihtne ja kiire, mitte pikk ja patriootlikult heroiline. Samas ei jäta see filmist odavat või väheste võimalustega tehtud filmi muljet, vaid loob suhteliselt ainulaadse sõjafilmi.

Sellise narratiivi loob filmi tegelik soov edastada killuke ajalugu. Mitte ära jutustada kõik suured lahingud ja tervet ajaloo käiku, vaid näidata, mis toimus tavainimestega ning milline oli elu sõja ajal. Kes tahab detailselt teada, kuidas sõda kujunes, seda leiab nagunii raamatutest. Aga detailsed kirjeldused ei anna meile ülevaadet elust. Võib-olla see ongi see. See ei ole tegelikult niivõrd film sõjast, kui elust sõja ajal. Sõda oli sel hetkel elu osa ja film on valikutest, mida inimesed olid sunnitud tegema. Vahel valikud puudusid ja kui neid ka oli, siis ei olnud õigeid ega valed, vaid pigem kehvad ja veel kehvemad. Filmis näeb ka neid, kes ei taha ise valikuid teha, vaid jätaks need parema meelega kellegi teise hooleks. Praegusel ajal on seda kõike natuke raske mõista. Teeme valikuid pigem harva ning siis ka vabast tahtest, aga siis tuli otsustada ja otsused võisid mõjutada kogu enda ja lähedaste elu ning nende otsustega tuli seejärel edasi elada.

Film tahab öelda, on see, et eestlased ei sõdinud enamasti ei Saksa ega Vene aadete nimel, vaid sattusid ühte või teise sõjaväkke läbi värbamiste või juhuste. Sõditi ja kaitsti teisi sõjakaaslasi ning loodeti, et aitavad tegelikult kaasa sellele, et peale sõda Eestist miskit veel järgi on. Kõik said aru, et kummagi poole võit ei ole otseselt Eesti võit.

Päris neutraalset pilti „1944“ siiski ei maali. On teada, et Saksa sõjavägi kasutas natuke rohkem prääniku ja vene sõjavägi piitsa meetodit inimeste enda poole võitmiseks. Mu enda vanavanemad on pärit Sinimägedelt ning jutte sellest, kuidas Saksa sõjavägi jagas toitu, neid olen isegi kuulnud. Rõhutan siinjuures, et see ei anna loomulikult ühele poolele rohkem õigust ja ei võta teiselt ära. Neutraalse pildi saaks maalida ebaausa jutuga või siis, kui jätame need faktid välja, aga tegijad on siinkohal otsustanud siiski vapralt ausaks jääda ning panustavad vaataja arusaamisele. Mait Malmsteni mängitud mannetu Saksa omavalitsuse tegelane ning Peeter Tammearu südametu partorg Kreml on ehk üleliigsed liialdused. Mõlemad kalduvad äärmustesse ning väga erinev on ka tulemus, kui sõdur keeldub nende käsku täitmast. Tammearu tegelane oleks võinud olla veidigi vaiksem ja salakavalam. Üks väheseid asju, mille üle nuriseks.

Ainus asi, mis mind ehk tõsiselt häirima jäi, oli Kristjan Üksküla (Jüri Jõgi) nimelugu. Et mitte ära anda filmis juhtuvat, siis ei taha rohkem öelda, kui seda, et antud kokkusattumus või isegi seos oli filmis päris üleliigne ning ei andnud midagi juurde, vaid tekitas juurde uue poolenisti rääkimata loo. Hollywoodi filmi puhul eeldaks, et see saab selgeks, kui ostad DVD pikendatud eriversiooni endale. Eks vaataja saab ise otsustada, kas tegemist oli vajaliku või ebavajaliku detailiga.

Kui nüüd kõik kokku võtta, siis „1944“ on ikka üks väga hea ja kvaliteetne film. Suurepärane stsenaarium ja väga hea teostus. Iga lause tundub olevat viimseni läbi mõeldud ning viimistletud. Kõik, mida on vaja öelda ja näidata, on olemas. Kujutage ette, et kirjutate üles kakskümmend või kolmkümmend punkti, mida tahate edasi anda ja peate siduma selle siis kõik kokku üheks seotud jutuks. Ei ole just kerge ülesanne, kuid „1944“ teeb seda ilma pingutuseta.

Raske on üldse sellest filmist kirjutada. Ta räägib nii palju ja nii selgelt, et iga kirjutis filmist võib lõppeda sellega, et avastad, et jutustad lihtsalt kogu filmi ideed ning mõtted ringi, aga see tuleb jätta filmile ning lasta vaatajal nautida ja imetleda loo autori Leo Kunnase ning lavastaja Elmo Nüganeni meistritööd. Mida muud ma ikka soovitan, kui seda, et kõik antud filmi vaatama läheksid ning saaksid endale hea filmielamuse!

20.02.2015 22:42 - Kaupo Liiv
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +6   -0