- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
103.
Maitla. Ühe Rüütliristi kavaleri elutee kroonika
Heino Prunsvelt
Teos, mis valmis Paul Maitla 100. sünniaastapäevaks, annab kroonika vormis ülevaate tema kui Eesti ohvitseri eluteest. Saame näha ta kujunemist rahuaegse Eesti Kaitseväe kaadriohvitserist kogemustega lahingohvitseriks. Siin saavad lõpuks kaante vahele ka kaks Paul Maitla imekombel säilinut päevikut. Raamat on illustreeritud rohkete, varem avaldamata dokumentide, kaartide, fotodega.
Lisas cantabile 15.04.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
104.
Meie teekond vabadusse
Helle Martin Ajango
Ühe perekonna vabaduseotsingud Teise maailmasõja ajal ja sellele järgnenud aastatel. Käesolev raamat jutustab ühe perekonna läbielamistest Teise maailmasõja keerises ja sõjajärgsetel aastatel. Lisaks 1944. aastal Eestist põgenemise loole on autor kirja pannud mälestused, kuidas Saksamaale mindi ja seal põgenikelaagris elati, kuidas lõpuks pärast sõda Ameerikasse jõuti ning kuidas kulgesid esimesed aastad Ameerikas. „Mu mälulünki selle kirjutise juures on aidanud täita peamiselt isa, ema ja venna mälestused. Ka mitu Eesti sugulast on mulle abiks olnud paljude sündmuste meenutamisel. Lisaks on abiks olnud katkendid ja kirjeldused isa päevaraamatust, mis on aidanud selgemini silmi ette tuua tema sõjaväelase karjääriga seotud läbielamised,” kirjutab Helle Martin Ajango.
Lisas cantabile 20.05.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
105.
Merekultuurilugu. Eesti randade tuletornidest
Peeter Peetsalu
Selles raamatus heidame pilgu meie tuulistel randadel, saartel-laidudel ja kiviklibuste poolsaarekaelte tipus kõrguvatele tähtsamatele tuletornidele, nende meremärkide omanäolisusele, ajaloole, pisut ka ühiskondlikele oludele, mis on tinginud nende tuletornide püstitamise, töökorras hoidmise-säilitamise või hävingu. Ajalookäsitlusega koos pakutav kultuuritaust peaks aitama lugejal paremini mõista aega, kuhu meresõiduohutust tagavate tuletornide ja nendega seotud inimsaatuste kirev maailm kunagi kuulus. Kõik tuletornidega seonduv on ainulaadne ja köitev, rikas ning mitmekesine. Käesolev raamat pole lõplik käsitlus meie tuletornide märkimisväärselt pikast arenguloost, vaid tagasivaade aegade taha arhiiviürikute, mälestuste-meenutuste ja haruldaste fotode kaudu.
Lisas sipsik 16.10.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
106.
Metsakülade keskel
Endel Saar
“Metsakülade keskel” on jutustus, mis käsitleb Hiiumaal, Pühalepa valla lõunapiiril asuvatesse metsadesse peidetud külade Nõmba, Vilivalla, Leerimetsa, Undama ja Tammela eluolu läbi mitme sajandi kuni tänapäevani välja. Need viis metsaküla olid läbi aegade igaüks täiesti omaette – iga küla metsadega teistest eraldatud ja seda kuni 1971. aastani. Siis jättis kolhoosiaegne suur maaparandusvaimustus oma jälje ka nendesse küladesse. Palju metsi hävitati ning tehti põllu- ja karjamaadeks. Materjali metsakülade loo kirjapanemiseks kogus autor paarkümmend aastat. Paljud ülestähendatud mälestused pärinevad inimestelt, kes tänaseks juba kalmuaias puhkavad. Raamatukaante vahele kirjutatud viie küla lood on omamoodi läbilõige Eesti metsakülade ajaloost. Sarnaseid elusaatusi võiks leida ilmselt igast Eestimaa nurgast. Seepärast ongi raamat loetav ka neile, kes ei tunne ega tea inimesi, kellest raamat räägib. Raamatu autori, Endel Saare sulest on varem ilmunud raamatud: “Ärajäänud merereis”, “Hiiumaa kiviajast tänapäevani”, “Sõruots – Hiiumaa lõunarand” (3 osa).
Lisas Marge-Elin Roose 19.04.2012
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
107.
Minu sõja- ja vangilaagrimälestused
Karli Kukk
Karli Kuke (sünd 1921) lapsepõlv ja kooliaastad möödusid Tartu ja Valgamaal. 1941. a. juuli lõpus astus ta peale Punaarmee mobilisatsiooni eest varjamist Valgamaa Omakaitsesse ja septembris vabatahtlikult Saksa armeesse, kus ta suunati suuskurkompanii koosseisus Venemaale idarindele. Märtsis 1944 saadeti ta Kehtna mõisas asuvasse Juhtide Kooli, mille lõpetas 30. juulil 1944 allohvitseri auastmes. Augustis järgnesid lahingud Emajõe rindel, kus Väikesel Emajõel suudeti Punaarmee pealetung peatada. 14. septembril sai Karli Kukk haavata ja toimetati Helme mõisa rindelaatsaretti. Seal viibinud poisid otsustasid jääda Eestisse, teadmata mis neid ees ootab. Järgnes arreteerimine ja vangilaagriaastad, millest käesolevas raamatus saab pikemalt lugeda. Karli Kukk on aktiivselt tegutsenud taasiseseisvunud Eesti isamaaliste organisatsioonide taastamisel ja loomisel. Ta on Kaitseliidu taasasutaja Jõgevamaal, olnud aastatel 1991ˆ1999 Kursi malevkonna pealik. 1995. aastal omistati talle lipniku auaste. Karli Kukk on Jõgeva Maleva auliige ja tema varasemad autasud on Kotkaristi V klassi teenetemärk 2007, KL Teenetemedal I kl 1998, KL Valgerist III kl 1993 ja Võidutule medal 2001. Karli Kukk on Jõgevamaa Vabadusvõitlejate Ühingu juhatuse liige.
Lisas cantabile 20.05.2013
- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
108.
Minu vanaisa Harald Nugiseks
Mari Süda
See raamat räägib vaikivast kangelasest Harald Nugiseksist. Tänu tema ja paljude teiste eesti sõjameeste vaprale vastupanule surmavaenlase vastu jõudis 80 tuhat eestlast Nõukogude okupatsiooni eest läände põgeneda. Raamat sisaldab Mari Süda (Helsingi Ülikooli üliõpilane) uurimuse oma vanavanaisast Harald Nugiseksist ning vestlusi Haraldi, tema lähedaste ja aatekaaslastega.
Lisas Valgaanium 25.04.2011