iPhone 6 / iPhone 6 Plus
8.8
26 hindajat

7. Apple iPhone 6 / iPhone 6 Plus

iPhone 6 ekraan: 4,7" (1334x750 pikslit, 326 ppi); 1400:1 kontrast. iPhone 6 Plus ekraan: 5,5" (1920x1080 pikslit, 401 ppi); 1300:1 kontrast. Mõlemal mudelil ekraani heledus 500 cd/m2; sõrmejälgi hülgav oleofoobne ekraanikate. Apple A8 protsessor, 64-bit. Kaamera: 8 MP (1.5µ pikslisuurusega) tagantvalgustusega sensor; ƒ/2.2 ava; faasituvastusega autofookus; TrueTone välk; 5-elemendiline lääts; hübriid-IR filter; safiirkristallist objektiivi kate; kuni 43 MB panoraamvõtted. iPhone 6 Plus'il ka optiline pildistabilisaator. 1080p HD videosalvestus 30 või 60 kaadrit sekundis. Aegluubis võtted 20 fps või 240 fps. Time-lapse video. Eesmine kaamera 1.2 MP, 720p video. Touch ID sõrmejäljesensor; NFC Apple Play makseteks; Siri. Digitaalne kompass; GPS, GLONASS; WiFi, iBeacon. Baromeeter, güroskoop, akseleromeeter, lähedussensor, keskkonna valgustatuse sensor. Saadaval 16 GB, 64 GB ja 128 GB mudelid tumehalli, hõbedase ja kuldsena.


Lisas Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
23.09.2014
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Selleaastane saaks jälle käes ja võib julgelt öelda, et saak oli ja hea suur. Me ei saanud mitte lihtsalt uut telefoni ja me ei saanud lihtsalt suuremat telefoni, vaid saime kaks uut telefonimudelit, millest kumbki on suurem eelnevatel aastatel pakututest.
Seda heideti Apple'ile juba tükk aega ette, et see kuidagi suurema ekraaniga telefone teha ei tahtnud. Paar aastat tagasi nihutati tavaline 3,5" ekraan 4" peale, aga see oli õige väike liigutus, arvestades, mis samal ajal Androidi maailmas toimus. Ehk siis see, et enam ei olnud imelik vaadata inimesi tänaval tohutustuuri telefone kasutamas ja see hakkas muutuma ka aina mõttekamaks. Ma mäletan esimese suure telefonina Dell Streak'i, mis on 5-tollise ekraaniga kõik inimesed ära ehmatas ja arvustajad selle üle naerma pani. See küll tulevik olla ei saanud! Aga tegelikult siiski oli. Dell Streak põrus, aga Samsungi Note seeria, millest praeguseks vist juba neljas generatsioon väljas, muutis selle mõtte aina paremaks.

Mul on hea meel, et Apple julguse või mille iganes kokku võttis ja lõpuks suure telefoni tegi. St kaks suurt, kuigi seda väiksemat neist, 4,7-tollist, tänapäeval vist keegi enam suureks ei pea. 5,5-tolli on aga juba päris tõsine jutt ja apelleerib suurepäraselt Note-seeria kasutajatele.

DISAIN
Mõlemad telefonid on disainitud Apple'ile omase hoole ja armastusega ning mitte ükski konkurent ei tule selles võrdluses võitjaks. Isegi HTC M8, mis on minu meelest Android telefonidest kauneim ning omab samuti unibody-metallkorpust, näib iPhone 6 kõrval välja aegunud. Samsungi ja LG telefonid oma plastikuga (mis mõnel juhul imiteerib metalli) jäävad kaugele maha.
Sel aastal on Apple iPhone disainis liikunud tagasi juurte juurde, muutes telefoni servad kumeraks. Mäletatavasti olid sellised kolm esimest iPhone põlvkonda, muidugi sellega sarnasused ka piirduvad. iPhone 6 on võimatult õhuke, vaid 6,9 mm; iPhone 6 Plus on õige natuke kogukam, olles 7,1 mm paksune. Mõlemaid on käes kerge, kindel ja mõnus hoida.

Selleaastase disaini juures on üks asi, mis on selge kompromiss ja seda ma ei ole Apple toodete puhul harjunud nägema. Tagumine kaamera eendub pisut korpusest, kaamera objektiivi osa, rõngas, on õige pisut kõrgem muust osast. See ei ole kindlasti ilus ja ma kujutan ette, kuidas see häiris Apple disainitiimi, aga füüsika vastu ei saa ka nemad. Kaamera kvaliteedis järeleandmisi tegemata seda läätse ja objektiivi vahelist kaugust lihtsalt vähendada ei saanud. See aga ei tähenda, et see mulle meeldima peab.

Telefoni äratusnupp on viidud telefoni ülalt äärele, sinna samma, kus on ka helivaljuse reguleerimise nupud. See on alguses harjumatu. Instinktiivselt otsin seda ikkagi telefoni pealt, kuigi selline lahendus on mõttekas. iPhone 6 Plus puhul ühe käega sinna ülemisse serva lihtsalt ei ulatuks kui just telefoni käes vingerdades endale selleni teed ei teeks. Küljelt on seda pöidlaga (või kui oled vasakukäeline, siis nimetissõrmega) väga lihtne kasutada. Miinuseks on see, et natuke sagedamini aktiveerub telefon tahtmatult püksitaskus.

Praeguseks on mingi Bendgate nimeline meem lahti läinud, kus väidetakse, et iPhone 6 paindub ja võib kõveraks minna. Kui alumiiniumit painutada hoolega, küll ta siis läheb ka, aga ma ei kujuta ette, et see võiks normaalsetes kasutustingimustes juhtuda. Mul pole juhtunud ja kui ma loen, et samast probleemist räägiti ka varasemate iPhonede ja paljude teiste tootjate telefonide kohta, siis tundub mulle, et tegu on mingi tavapärase hüsteeriaga. Näete, Apple tegi mingi jama! Otsitakse meeletult vigu. Kui on vaja mingit ülivastupidavat telefoni, siis muidugi tulebki osta spetsiaalne toode. Mina seda lõhkuda ei kavatse ja selles mingit probleemi ei näe. Ka prillid on mul terved, ilmselt olen lihtsalt hoolikas inimene.

KAAMERA
Lisaks ekraanile on see nüüd koht, kus iPhone 6 ja iPhone 6 Plus erinevad. Küll vaid ühe funktsiooni osas. Viimasel on nimelt optiline pildistabilisaator, mis on võimatult äge asi, mida telefonikaameralt tahta. See nihutab reaalselt sensorit nii, et käevärin saab füüsiliselt kompenseeritud ning sensor säritab väid konkreetset seisvat plaani. Tulemuseks teravamad pildid. Ja video.
Aga kaamera on parendatud mõlemal, sh palju tööd on tehtud tarkvaraga. Mõlemal kaameral on nüüd ka peegelkaamerate maailmast tuntud faasituvastusega teravustamine. Kaamera ei otsi enam sekundite kaupa fookust, kui kiiresti ühelt elemendilt teisele keerad, vaid leiab selle kohe. See on suur eelis kõigile, kes iPhonega videosid salvestavad.
FullHD resolutsioonis saab filmida kuni 60 kaadrit sekundis, aga kui resolutsiooni alla lasta, saad filmid akuni 240 kaadrit sekundis, mis avab juba täiesti uue aegluubis võtete maailma. Filmi tiku süttimist või õhupalli purunemist ja sa vaatad seda ise ka suu ammuli, õppides maailma kohta midagi uut.
Olemas on ka väga hästi tehtud time-lapse videote salvestamise võimalus. See on parem kui kuulus Hyperlapse, sest saad salvestaad pikemaid videosid ja mugavam ka. Time-Lapse videote salvestamisel pane telefon aga kuhugi kindlalt paika, käest salvestades midagi head välja ei tule.

EKRAAN
Ekraanid on mõlemal telefonil suured ja ilusad. iPhone 6 Plus ekraan siis vastavalt suurem ja ilusam: 5-tolli ja FullHD resolutsioonis ning suurema pikslitihedusega ehk teoreetiliselt teravama pildiga. Praktikas seda vahet sisuliselt märgata ei ole, sest inimsilmal on piirid, aga mõne pildi puhul on ka näha. Ekraan on toodud katteklaasile väga lähedale ja kõik ekraani elemendid on nii palju õhemad kui varem, nii et tekib tõesti tunne, et katsudki piksleid, mitte klaasi nende peal. Värvid, musta esitus ning valgetasakaal on suurepärased. Lugesin kusagilt, et DisplayMate, tuntuim ekraanide testimise spetsialist, nimetas iPhone 6 ja 6 Plus ekraanid parimateks, mida nutitelefonidel nähtud. Apple ei pinguta värviküllasusega üle, nagu Samsung sageli teeb, iPhone ekraanid on loomuliku pildiga.

AKU
Oh, aku peab seekord hästi. Akude mahutavust on suurendatud ja pole probleem iPhone 6 Plus kaasa võtta ja paar ööd laadimata olla, seejuures ka hoolega kasutades. Akuga on väga head lood, mida paljud konkurendid vaid kadestada saavad, aga muidugi on see selline teema, kus alati võiks veel paremini olla. Võiks ju pidada nädala! Aga kui ma reaalselt mõtlen, siis on mul nagunii käe sees harjumus õhtuti ikka laadima panna. iPhone 6, ehk väiksemal mudelil, on aku kestvus väiksem ja võrreldav iPhone 5S aku kestvusega.

KIIRUS
Telefonil on uus A8 protsessor, mis on nii kiirem CPU kui kiirem graafikaprotsessor kui eelmise aasta A7, aga osa sellest võhmast, eriti iPhone 6 Plus puhul, läheb rohkemate pikslite arvutamisele, mida suurem ekraan nõuab. Ma ei ütleks, et kiiruse vahe iPhone 5S-iga on märgatav, aga siin tuleb tähele panna kaht asja. Esiteks oli iPhone 5S nii kiire, et mul pole ühegi rakendusega mitte ühtegi etteheidet tekkinud, teiseks rakenduste arendajad alles õpivad uue protsessori täit võimsust kasutama ning mis graafikasse puutub, siis iOS 8 pakutav Metal API (mõtle DirectX 12 peale) võimaldab arendajatel ka olemasolevast graafikajõudlusest palju rohkem kätte saada ning seda nad alles õpivad tegema.
Kogu iPhone 6 kasutamise kogemus on üks suur ja sujuv, kiire ja mõnus tegevus. Ainult mõne suurema mängu puhul tuleb eelnevat laadimist oodata, muu käib imekiiresti.

RAKENDUSED
Suur ekraan ja palju kiirust muutuvad mõttekaks alles siis kui sul on rakendusi, mida sellega kasutada. iTunes Store on rakendusi täis, aga kas need kõik on iPhone 6 ja iPhone 6 Plus peal kasutatavad? On küll. Lihtsalt need, mida arendajad ei ole veel uutele ekraanisuurustele optimeerinud, venitatakse üle ekraani suureks ja see on kohati kole ja kohati tobe. Sest väiksel ekraanil on normaalne, et näed korraga kaht nuppu, suurel aga peaks rakenduse disain olema teistsugune. See on aga lihtsalt aja küsimus, mil arendajad oma rakendused korda teevad. Suured nimed on seda juba enamuses teinud, teised tulevad riburadapidi järgi ning paari kuu pärast on ilmselt kõik see praegune valu unustatud.
64 GB ja 128 GB mudelitesse on Apple eelinstalleerinud juba oma "Office" programmid: Pages, Numbers, Keynote ning GarageBand ja iMovie. Ning suurel ekraanil on need ka palju mõttekamad. Selle pika jutu kirjutasin muide iPhone 6 Plus ekraanil ja ei tunne millestki muust isegi puudust. Horisontaalvaates tekivad lisaks tavaklaviatuurile veel juurde mõned funktsiooninupud, mis on ka mugav lisa. Samuti on Apple oma rakendused üle käinud ning Mail (meilirakendus) on kasutatav ka laiformaadis, nii et kuvab meilisaatjaid vasakul ning meilide sisu paremal nagu iPadis, Calendar näitab rohkem ja on väga hea tööriist suurel ekraanil; Weather ilmateade näitab nüüd rohkem jne.

APPLE PAY
Uue funktsioonina on nüüd olemas Apple Pay, mis lubab sul väga turvaliselt ja mugavalt oma krediitkaare kasutada nii, et neid kotistki välja ei pea võtma ega kahtlasele kassiirile edastama, vaid paned oma telefoni korraks vastu vastavat kassaterminali, autoriseerid makse sekundiga tänu telefoni kodunupus olevale sõrmejäljesensorile ja asi tehtud. Kahjuks toimib see praegu vaid USA umbes 200 000 ostukohas ja mina ei oska küll ennustada, millal see Euroopasse, veelgi enam Eestisse jõuab.
Muide, iPhone 6 ja iPhone 6 Plus omavad selleks NFC kiipi, ehk asja, mida paljud tehnikahuvilised kaua ootasid, et Apple oma telefonidesse lisaks. Aga, see on piiratud vaid Apple Pay teenusega, seega mingit otsest kasu NFC iPhonedes praegusel kujul eestlastele ei too.

MILLINE IPHONE OSTA?
Kui sa plaanid telefoniga endiselt peamiselt helistada, sõnumeid saata, veebis surfata ja seda kõike enam-vähem mõõdukalt, st sul on kodus tahvelarvuti ja "päris" arvuti, siis võibolla on 4,7" ekraaniga iPhone 6 sinu jaoks parim, sest väiksem seade on taskus ikkagi mõnusam.
Kui sa tahad sisuliselt asendada oma tahvelarvuti telefoniga, sul ei ole sageli juurdepääsu suurele arvutile ja pead reaalselt tööd tegema oma telefonis, siis võta kindlasti iPhone 6 Plus. Sa harjud suurusega väga kiiresti ja arvutina on see vägagi tõsiseltvõetav tööriist. Lisaks saad ka optilise stabilisaatori, mis muudab eelkõige hämaras sinu fotod/videod teravamaks ja paremaks.”

23.09.2014 10:33 - Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Halgur on seda arvustust muutnud: 25.09.2014 11:20
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
iPhone 5C
8.7
6 hindajat

8. Apple iPhone 5C

4-tolline ekraan (1136x640). Kahetuumaline 1.3GHz A6 protsessor. 802.11a/b/g/n Wi-Fi. Bluetooth 4.0. 8 megapiksline kaamera (ƒ/2.4 ava, safiirkristallist kate) LED välk. Güroskoop, akseleromeeter, lähedussensor, hämarussensor. Nano-SIM pesa. Saadaval valge, roosa, kollase, sinise ja rohelisena.


Lisas Veiderdaja 16.10.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“iPhone 5C on oma sisult tegelikult peaaegu sama, mis eelmise aasta iPhone 5 mudel, olulisem muudatus on hoopis see, et esiteks on see soodsam (kuigi mitte odav!) ja neid müüakse v-ä-r-v-i-l-i-s-t-e-n-a! Mina ostsin just iPhone 5C muide kolmel põhjusel.
- Minu meelest on värviline telefon ilusam ja kuna ma ümbriseid ei kasutaks nagunii, siis tahan, et telefon kohe veidi särtsakam oleks.
- Minu meelest olid viimased iPhone-d liiga kandilised ja istusid käes halvasti, klaas ja metall on muidu ilusad materjalid, aga need pole nii soojad ja sõbralikud nagu plastik.
- Hind meeldis ka rohkem kui iPhone 5S puhul.

See värvilisus ja isegi see tunne seda telefoni käes hoides meenutab Nokia Lumia sarja, aga no ma ei saaks küll Windowsiga hakkama telefonis. Proovisin poes ja.. mkm.

Need poindid tõin ma välja pingejärjekorras. Kui see maksaks sama palju kui iPhone 5S, siis läheks asi keeruliseks, sest ma vormina eelistan seda, aga muidugi tahaks ka sõrmejäljelugejat ja veel kiiremat protsessorit... Tegelikult on see selline marketingi värk, sest ega ma küll igapäevaselt seda kasutades (nüüdseks üle nädala) pole tundnud, et see kuidagi aeglane oleks. Samas oli mu eelmine telefon ka paras juust muidugi.. :P

Üks kõige olulisem asi mu jaoks on see, et saaksin seebika asemel telefoniga fotosid teha. iPhone 5C teeb küll ilusaid pilte ja selle tõttu on veel eriti hea meel, et ekraan nii hea on.

iOSiga olen väga rahul, see on lihtne kasutada ja kõik on loogiline isegi kui enne nutitelefoni pole olnud.”

16.10.2013 17:49 - Veiderdaja
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
iPhone 5S
8.6
18 hindajat

9. Apple iPhone 5S

4" diagonaaliga Retina (326 ppi; 1136x640 pikslit) ekraaniga iOS nutitelefon. 800:1 kontrastsus. Esipaneelil sõrmejäljekindel oleofoobne kate. 16 GB, 32 GB ja 64 GB mudelid. 64-bitise arhitektuuriga A7 protsessor ja M7 kaasprotsessor. 802.11a/b/g/n Wi-Fi (802.11n 2.4GHz ja 5GHz); Bluetooth 4.0. GPS ja GLONASS. Digitaalne kompass. Tagumine kaamera 8 megapikslit (1.5µ pikslid), ƒ/2.2 avaarv, safiirkristallist objektiivikaitse, 5-elemendiline lääts; True Tone kahe erineva värvusega LEDiga välklamp. 1080p HD video salvestamine (30 fps), aegluubis video salvestamine. Esikaamera 1.2MP, 720p HD video salvestamine, tagantvalgustusega sensor. Sensorid: kolmeteljeline güroskoop, akseleromeeter, lähedussensor, ümbritseva valguse sensor, sõrmejäljelugeja (Touch ID) sensor. Kasutab Nano-SIM kaarte. Aku ooteaeg kuni 250h.


Lisas Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
23.09.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Taas aasta möödunud ja taas olen üks esimesi, kes endale uue Apple'i telefoni, seekordse nimega iPhone 5S kätte sai. Seekord oli see raskem kui kunagi varem, sest esiteks oli inimeste soov see uus Apple'i telefon endale saada suurem kui paaril viimasel aastal, teiseks olid iPhone'ide varud väiksemad kui varem. Ooteajad tekkisid kiiresti ja mitmed, kes ka poe ees järjekorras seisid, pidid lõpuks internetist tellima ja paljudel neist pole telefon veel käeski. Eks nad võivad kurjad olla küll, aga mis teha. Ma pakun, et Apple suunas suuremad iPhone'i varud kõik Hiinasse, et seal korralikult kanda kinnitada, seal nad kindlasti ei tahtnud tekitada olukorda, kus äsja korralikumalt turule murdnud iPhone poes saadaval pole. Sellist asja muidugi ei olnud, et poes ühtki iPhone 5S'i polnud, lihtsalt inimesed tahtsid mingit konkreetset mudelit, mingit värvi ja mäluhulga kombinatsiooni, ja nendega oli mitmel pool probleeme.

Missugust värvi telefoni mina ostsin? Muidugi kuldse! Ei, tegelikult mitte, kuigi paistab, et vastu kõiki ajakirjanduslikke spekulatsioone saab just kuldsest üks suuremaid hitte. Asi on selles, et seni kuni seda kuldseks nimetatakse, tuleb inimestel silme-ette Araabia šeikkide kuldse Maserati, reaalselt on see kuldne.. noh, tõesti šampanja, nagu seda vahel nimetatakse. See on nii kena toon, et seda ei ole kindlasti häbi kanda ka ühelgi mehel. Ma läksin tegelikult ostma musta, siis üllatusin kui ilus on kuldne, aga ostsin hoopis hõbedase, mis on samuti reaalses elus kümme korda ilusam kui pildilt tundub. Selliseid metalli nüansse pildile püüda ongi raske ilmselt.

TOUCH ID
Kõige suurem uudis selle kõrval, et saadaval on ka kuldne iPhone 5S, oli see, et sellel on sõrmejäljelugeja. Sel teemal küll spekuleeriti enne ka, aga siis oli konsensus, et see tehnoloogia ei ole veel nii hea, et Apple sellega jamama hakkaks. Peamiselt segas kõiki kogemus sõrmejäljelugejatega, mis erinevatele seadmetele juba ammu külge ehitatud, aga mille kasutamine oli väga tülikas, sest tuli muudkui oma sõrme mööda seda sensorit libistada, ja kuna sensor sõrmest enamus juhtudel aru ei saanud, siis tuli seda korrata ja korrata ja korrata, kuni käega löödi ja Windowsisse ikka tavalise parooliga sisse logiti. Seepärast oli paljudele tehnikateadlikele inimestele korralikuks üllatuseks, et Apple sõrmejäljelugejal baseeruva autentimissüsteemi siiski välja tõi. Aga juba algaski ulg teemal, et see kindlasti ei tööta ja siis lõigatakse sul sõrm maha, et telefoni saaks kasutada ka varas ja muud jaburad jutud.
Sissejuhatus tehtud, võin ma öelda, et Touch ID tõesti töötab. Telefoni esmasel kasutamisel saab oma sõrme iPhone 5S'ile tuttavaks teha, see võtab paar minutit, mil tuleb seda Touch ID sensorit sõrmega puudutada. iPhone tunneb ära kuni viis sõrme, seega tasub vähemalt mõlemad pöidlad ära registreerida ja lisaks näiteks elukaaslane või kellele iganes tahad ligipääsu anda, aga samas oma parooli näiteks ei taha. Sensor asub muide kõige loogilisemas kohas, iPhone'i kodunupul, kuhu pöial on harjunud nagunii minema. See töötab ja see töötab hästi. Mul oli juba siis selle osas piisav kindlus, kui nägin Apple'i üritusel selle tutvustust. Nimelt pole see ainult telefoni lahtilukustamiseks, vaid sõrmejäljega end autentides saad teha ka oste iTunes'ist ja App Store'ist. Et sellist asja lubada, pidi Apple endas väga kindel olema ja see tegi mulle headmeelt. Ma olen sellele sensorile korralikult koormust andnud ja tõesti on olnud paar korda kui ta mu sõrmejälge välja ei loe, aga see on pigem sajast üks kui kümnest või isegi viiekümnets üks kord. Selle elan ma üle. Tõele au andes olid mul mõlemal korral käed Lay'si krõpsused ja ausalt öeldes soovin ma, et selliste sõrmedega keegi, sh ka mina, mu telefoni ei näpikski. Mis juhtub, kui sõrmejälge ei tuvastata? Siis küsitakse parooli, nii et katki pole midagi.
Üks suurepärane asi on selle autentimise juures veel. See on KIIRE! Mul oli väike hirm, et see võtab näiteks paar sekundit ja siis ma ei viitsi seda lõpuks kasutada ja hakkan ikka parooli toksima. Aga ei, see ei toimu koheselt, aga ikkagi üsna poole sekundi kandis, mis pole mingi probleem.
Ma pakun, et paari aasta pärast on kõigel, ka Apple konkurentide toodetel, toimiv sõrmejäljetuvastus olemas, sest kui ma praegu naise telefoni kätte võtan, on mul nii harjumatu, et telefon kohe ise ei aktiveeru. Lihasmällu jääb selline asi väga-väga kiiresti.
Turvalisuse üle muretsejatele infoks, et iPhone ei salvesta mitte su sõrmejälge, vaid valib sealt konkreetsed punktid ja jätab need hashitult telefoni A7 protsessori turvalisse sahtlikesse. Seda infot ei saadeta ei Apple'ile ega kellelegi teisele ja selle info põhjal ei ole võimalik kellegi sõrmejälge taasluua. Teiseks toimib see mitte pealmise naha, vaid alumiste nahakudede lugemise teel ja ainult elusa koega, ehk elava inimese küljes oleva sõrmega. Veelgi enam, ma arvan, et sada korda lihtsam on ohvrit seni taguda, kuni ta parooli ütleb kui tal sõrme maha nüsima hakata.. :) Aga saab näha, mis uudised tulema hakkavad :P
Touch ID saad registreerida oma mistahes kehaosaga, või oma lemmiklooma omaga. Nii väidetakse, ise pole viisakusest proovima hakanud.


EKRAAN
Pole midagi uut raporteerida, paistab sama, nagu iPhone 5 puhul. Endiselt pagana hea, endiselt 4-tolline.

KORPUS
Peaaegu samasugune, nagu iPhone 5S. Touch ID sõrmejäljelugeja teeb kodunupu teistsuguseks pisut. Selle keskel pole enam ümarate nurkadega ruutu ja selle ümber on metallist rõngas (kuldsel telefonil on see kuldne). Ikka äärmiselt õhuke ja sama kerge, püksitaskus peaaegu märkamatu.
Värvid on uudsed ja mulle tundub, et äkki eelmisel aastal kurdetud telefoni korpuse kraapimise vähendamiseks, või selleks, et nii hästi näha poleks. Ma oleks tahtnud süsimusta telefoni (sellist polnud ka eelmisel aastal), aga Apple tegi musta hoopis heledamaks. Olen hõbedasega siiski väga rahul.

PROTSESSOR(ID)
Seekord on pardal tõesti kaks protsessorit. A7 ja M7. A7 eelmise aasta protsessorist korralik edasiminek. Esialgu spekuleeriti, et uus saab olema u 30% kiirem. Selgus, et on poole kiirem ja seejuures 64-bitise arhitektuuriga! Mobiiltelefonide maailmas on see esmakordne ja ma pakun, et väga kiiresti ükski konkurent seda järgi ei tee. Samsung küll juba lubas, et teeb, aga kuni Android ei ole 64-bitine pole Samsungi 64-bitise telefoniga midagi peale hataka. iOS 7 on muidugi 64-bitine.
Mida see bittide kahekordistamine annab? Pikemas perspektiivis tähendab see, et telefonid saavad kasutada rohkem kui 4 GB muutmälu, nii et iOSi osas on see samm tehtud tuleviku suunas, aga mida see kohe annab? Arvestades, et registrite arv on kahekordistunud, võib see tähendada päris palju. Näiteks video kodeerimisel ja muudel protsessorile spetsiifilist arvutuskoormust panevatel ülesannetel tuleb see rohkelt kasuks. AnandTechi AES krüpteerimistestis oli edumaa 800 protsenti... Samas on tõsi see, et kui ma panen kõrvuti mulluse iPhone 5 ja uue iPhone 5S'i, siis erilist kiiruse vahet ma ei näe. Kõik on iOS7 all kergelt sujuvam, aga rakendused avanevad sama kiirusega ja peale Infionity Blade 3 näevad ka sama head välja. Siin on rohkem potentsiaali küsimus, et mis rakendusi nüüd tegema saab hakata. Ka eelmise aasta iPhone 5 protsessor oli pagana kiire, seega on loomulik, et rakenduste kiiruse mõistlik piir tuleb enne ette kui protsessori võimete piir.

Lisaks A7'le on niisiis telefonis veel ka M7 nimeline protsessor. Selle ülesandeks on jälgida kõike, mis puudutab telefoni liikumist ruumis. Asukohta, kallet, kiirendust, mida iganes. Seda selleks, et tervisesportlastele mõeldud rakenduste, kaardirakenduste jms puhul ei peaks sellise tühja-tähjaga peaprotsessorit kurnama, mis tähendab, et see saab tegeleda targemate asjadega või pole sellel vaja (taskus) üldse suurt midagi teha ja kõik vajalikud asjad ajab ära M7 oma oluliselt väiksema energiatarbega. See tähendab muidugi pikemat akukestust. M7 kasutusvõimalusi me alles hakkame nägema, lähema aasta jooksul ja siin jääb põhilootus rakendustearendajate peale.

KAAMERA
Apple on kaamerale oma telefonides alati olulist rõhku pannud ja ma pean seda siiani parimaks kaameratelefoniks (ma jätan lihtsalt märkimata praegu Nokia 40 megapikslise kaameraga telefoni, mis teeb tõesti paremat pilti, aga on telefonina minu jaoks ebameeldiv). iPhone 5S tagumine kaamera on endiselt 8 megapiksline, mida on küll ja küll. Hulga olulisem on selle pildi teravus, värvid, müravabadus jms. Seepärast ongi hea meel, et Apple pole mitte megapiksleid juurde pigistanud, vaid läinud teises ja õigemas suunas, suurendanud pisut pildisensorit. See tähendab muidugi, et sensor on tundlikum ja nii jõuab pildile rohkem valgust ka hämaramates oludes. On tõesti parem pilt kui iPhone 5 oma ja juba sellel oli minu meelest väga korralik pildikvaliteet. Mis puutub hämaras pildistamisesse, siis on iPhone 5S'il veel üks jokker tagataskus. Kahe erinevat värvi LED'iga välklamp. Kahe LEDiga välke on ennegi olnud, aga mitte nii, et üks teeb külma, teine sooja valgust ja telefon suudab vajaliku tasakaalu kuni 1000 värvi hulgast esile manada ja hämarat stseeni valgustada just sobivaimat värvi valgusega, et saada loomulikum pilt. Kindel esimene telefonide seas. Pildistada saab ka "burst modes", ehk 10 kaadrit sekundis ja seejärel parima pildi ise välja valida või lasta telefonil seda teha. Praakfotod saab kiire liigutusega kustutada, nii et pole muret, et varsti ongi kogu telefon pilte täis ja kõik ühesugused.. :)
Videosalvestust pakutakse nüüd ka aegluubis (slo-mo), ehk 720p kvaliteediga salvestades saab peale võtta 120 kaadrit sekundis. Ma pole sellele mingit asjalikku kasutust leidnud, aga niisama katsetan igasuguste kiirete ja isegi tavakiirusel toimuvate asjade puhul küll. Mu uus lemmik iPhone'i mäng.

AKU
Aku olevat mahukam kui iPhone 5 oma, minu meelest on kasutamisel võrreldavad tulemused. Umbes sama.

KOKKUVÕTE
Minu lemmiktelefon 2013 ja ilmselt ka 2014 esimene pool. See on kuldne telefon, olgu ta mistahes värvi.”

23.09.2013 22:33 - Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Halgur on seda arvustust muutnud: 23.09.2013 22:34
Hinnang arvustusele:
  +13   -0
iPhone 5
8.1
54 hindajat

10. Apple iPhone 5

4" 1136x640 IPS Retina ekraan (326 ppi)
A6 protsessor
Mõõtmed: 123,8 x 58,6 x 7,6mm
Kaal: 112 g
8 MP iSight kaamera tagaküljel, ava ƒ/2.4, 1080p videosalvestus kuni 30 kaadrit sekundis, elektrooniline pildistabilisaator, näotuvastus
1.2 MP kaamera esiküljel, 720p videosalvestus
2 kanaliga wifi: 2.4ghz ja 5ghz / 802.11n
Saadaval musta ja valget värvi.


Lisas Uus 12.09.2012
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (3)

“Kas keegi oskab kommenteerida, miks iPhone 5S järsku nö väiksemaid pilte hakkas tegema. Alguses oli resolutsioon väga ok, pit suur ja selge. Nüüd on pildid nii väikeseks muutunud, et kui kellelegi saadan, siis on udused ja suurust ekraanil poole vähem, ehk pilt ise poole väiksem.”

30.12.2016 00:42 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
iPhone 4S
8.6
64 hindajat

11. Apple iPhone 4S

3,5" LED taustavalgustusega IPS TFT LCD ekraaniga (Retina) viienda generatsiooni iPhone. Ekraani resolutsioon 640×960 (326 ppi). 512 MB RAM. 800 MHz Apple A5 protsessor (ARM). 8 MP tagantvalgustusega sensoriga 5 elemendise läätsega f/2.4 avaga kaamera taga salvestab 1080p videot. Esiküljel 0.3 MP VGA 30 FPS (480p) kaamera. Operatsioonisüsteem iOS 5. Wi-Fi (802.11 b/g/n); Bluetooth 4.0. CDMA ja GSM ehk nn maailmatelefon. Saadaval 16 GB, 32 GB ja 64 GB mudelid.


Lisas Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
08.10.2011
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (6)

“iPhone`st paremat telefoni ei ole vastupidavus on sellel nutitelefonidest parim.”

01.01.2013 19:38 - Nimetu
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
iPhone 4
8.7
33 hindajat

12. Apple iPhone 4

Ekraani resolutsioon 960x640 (326 ppi), kaamera ees ja taga, kaamera 5 megapikslit HD resolutsioonis (720p) ja kuni 30 kaadrit sekundis salvestamine, LED välk, 802.11b/g/n WiFi, Micro-SIM, teine mikrofon mürasummutuseks, alumiiniumküljed, klaaskeraamiline tagakülg, kaalub 137 grammi.


Lisas kismet 16.06.2010
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (2)

“Jah, see on uus iPhone ja seda esimest korda käes hoides, veel sisse lülitamata, mõtlen, kas see ikka on nii äge, kui räägitakse? Kas minu ootused ei ole äkki liiga suured. Välimus on küll uus (siiski vanal retseptil põhinev), aga kuivõrd erinev saab kasutuskogemus olla, arvestades, et operatsioonisüsteem on ju sama, mis vanemate generatsioonide iPhone'idel? Noh, las ma räägin teile.

VÄLIMUS:
Telefon näeb välja varasemast veelgi luksuslikum ja kvaliteetsem. Nurgad on kandilisemad ja telefon õhem. Ma ei ole kindel, et veel õhemat ma üldse tahaks, kuid iPhone 4 vorm on küll veatu, sest lisaks imeilusale disainile on see ka praktiline. Jah, seda on mugav taskust välja võtta, käes hoida ja kasutada.

KIIRUS
Tehnilisest küljest on uus iPhone oma eelkäijatest mäekõrguselt üle. Ma teadsin ka enne ostu, et see on märksa parem, aga ometi üllatas tegelikkus mind positiivselt.
Protsessor on kiire kui õlitatud välk, rakendused avanevad silmapilguga, ka suurema hulga korraga avatud rakenduste puhul telefon aeglaseks jäämise märke ei ilmuta.
Kiirus on telefoni üks läbivaid märksõnu, sest kiiremaks on muutunud kõik. 3G-ga veebis surfates või Facebooki pilte laadides on tunda, et andmesideühenduse kiirus on kasvanud. Tänu WiFi n-versiooni toele on õiges levialas olles kiirus üle mõistuse hea. Paranenud on ka levi. Seal kus varem vaid üks EMT pulk püsti oli või polnud sedagi, on nüüd enamasti levi olemas ja parem kui varem. Muidugi, nagu eelmine arvustaja õigesti märkis -- siis kui telefoni õigesti käes hoida. Kui sõrm antenni peale läheb, andmesidelevi kaob.

EKRAAN
Ma ei tea, kas te kujutate ette, kui erinevad kaks ekraani võivad olla? Näiteks teiste turul olevate telefonide ja iPhone Retina ekraan? Uskuge mind, need saavad olla väga erinevad. Pisklid on silmaga eristamatud, isegi kui hoolega püüad eriti lähedalt vaadata. See tähendab, et veebilehti ei pea nii sageli suumima ja teksti lugeda on palju mugavam ning silmasõbralikum. Lisaks resolutsioonile ja pikslitihedusele on veel üks suur eelis: kontrast. See tähendab, et seal, kus teine telefon, ka eelmine iPhone näitab ühtlaselt detailidevaba pilti, näiteks on kõik must, näen iPhone 4 ekraanilt selgelt detaile, mis seal reaalselt olemas on. Vaataks nagu tuttava filmi uut versiooni.

AKU
Aku võik tõesti kauem vastu pidada, praegu pean ma ikkagi igal õhtul laadima, ilmselt kui vähem kasutaks venitaks ka kaks välja, ei tea. Kui kurnad protsessorit, kurnad ka akut, nii tühjeneb see filme vaadates u 5 tunniga, samuti võtab hoolega akut HD video filmimine.

AUDIO/VIDEO
Helikvaliteet on eelmise versiooniga võrreldav. Lisandunud on mürasummutus, mis ka reaalselt aitab. HD video filmimise võimalus on tore ja ehkki kvaliteet mind pahviks ei löö, on see ometi telefoni kohta norimist mitte vääriv.

Kokkuvõtteks on see üks muljetavaldav telefon, millele võrdväärset mina näinud ei ole ja nii palju kui kuulnud olen, pole ka teised. Retina ekraan ja võimekas protsessor on need põhjused, miks peaksid omale iPhone 4 ära tellima või seni uue telefoni ostuga ootama, kuni seda Eestis ka müüma hakatakse.”

08.07.2010 20:44 - mauno
Hinnang arvustusele:
  +8   -0