Uus elektriline tantsusaal
2.0
2 hindajat

37. Uus elektriline tantsusaal
Sander Pukk

Enda Walsh on praeguse iiri draamakirjanduse üks tuntumaid autoreid, kelle teatri- ja filmitööd on pälvinud rohkelt rahvusvahelisi auhindu. Walsh jätkab iirlaste luguderääkimise traditsiooni, kuid on ka becketlikult eksistentsiaalne ning atmosfäärne, põimides elu olmelisust poeesiaga, kaotamata huumorimeelt. “Uus elektriline tantsusaal” (2005) on lugu väikeses sumbunud sadamalinnas elavast kolmest õest ja üle neljakümne aasta tagasi toimunud traagilisest õhtupoolikust. Õhtupoolikust, mis murdis kahe vanema õe südamed ning mille järelkaja sundis nad varjuma kodumajja ning mitte kunagi enam väljuma. See on lugu esimese armastuse purustusjõust ja südametest, mis on jäänud minevikku lukku. Õdede päevad koosnevad teejoomisest, koogisöömisest, üksildase kalanäoga kalakaupmehe külaskäikudest ning traagiliste minevikusündmuste taas ja taas ja taas esile manamisest ja läbimängimisest. Kõik see toimub ühtviisi juba aastakümneid, kuni ühel päeval tärkab noorimas ões soov, vaatamata hoiatustele, lahkuda kodust... Lavastus on kevadel EMTA Lavakunstikooli lõpetanud Sander Puki diplomilavastus.


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne:
Vertikaaltund

38. Vertikaaltund
Merle Karusoo

"Armastus nõuab oskust teineteisest lahti lasta. Kinni hoidma hakata on kerge. See saab selgeks õppimatagi." Rainer Maria Rilke David Hare: "Näidendi peategelasest, sõjakorrespondent Nadia Blye’st sai Yale’i ülikooli õppejõud. Sõjameditsiinis on suurepärane termin – the vertical hour – see hetk, mil keegi on haavata saanud ning on veel võimalik sekkuda, tõesti midagi ära teha. See on hetk, mil sinust on kõige enam abi. Näidendis saab sellest metafoor, kahe inimese kohtumise kujund: Ameerika õppejõud ja tema noormehe isa. Minu meelest on nad selle üheainsa öö jooksul teineteisele kasulikud." Renee Montagne: "Nii et mingis mõttes elavad nad läbi selle vertical hour – mida muide Ameerikas nimetatakse kuldseks tunniks." Katkend raadiointervjuust, National Public Radio 2006 Kuni 2012. aasta sügiseni mängis Draamateater lavastust nime all "Aitamise aeg"


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne:
Kontakt

39. Kontakt
Ingomar Vihmar

„Kontaktis“ tõukavad juhuslikud kohtumised ja kokkupõrked tegelasi mitmes Läänemere äärses riigis ootamatult iseendasse vaatama, endaga uuesti ühendust võtma ja avanema, et oma „kookonist“ välja astudes eluga edasi minna. See on lugu universaalsest soovist olla ühenduses iseenda ja maailmaga. „Kontakt“ võitis 2010. aastal näidendivõistlusel New Baltic Drama 2011 Eesti peapreemia.


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne:
Minu oma
1.0
1 hindaja

40. Minu oma
Merle Karusoo

Polly Teale «Minu oma» Kuidas saada lapsi, kui lapsi ei saa? Lätis, Leedus ja Venemaal on beebikastid, kuhu saab jätta soovimatud vastsündinud. Kasuvanemate jaoks ei mingeid ootamisi kuni pärisema loobub emaõigustest või kuni emaõigused ära võetakse. Lapse jaoks kiire maandumine koju, kus teda väga oodatud on. Ei mingeid vahepealseid vintsutusi sotsiaaltöötajate ja lastekodude hoole all. Eestis on lapsendamisteekond pikk, vaevarikas ja traumeeriv. Eelkõige lapsele. Inglismaal, kus toimub "Minu oma" tegevus, on olukord sama keeruline. Pärast mitmeaastast ootamist tuleb väga heal järjel perele teade, et laps on saadaval. Tema pärisema on prostituut ja narkomaan, beebi elu algab võõrutusraviga. Probleeme on palju - kunagi ei tea, mis lapsest saab. "Minu oma" probleem on teistsugune. Mis on parim lapsele - kas heal järjel pere, kus alles õpitakse hoolima, armastama ja lapse nimel loobuma või kiivakiskunud eluga pärisema, kelle jaoks järeltulijast hoolimine on loomulik nagu loomal? Meie ei tea vastust. Kas teie teate?


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne:
Soolo
8.0
3 hindajat

41. Soolo
Hendrik Toompere

Elus esimest korda … Tegin ma monotykki Olin näitlejana proovis ilma lavastajata Olin lavastajana proovis ilma näitlejata Olin proovis yksi kolme inimesega korraga, kes on mu sees Lisaks see kujuteldav vaataja Ta istus proovisaali nurgas nagu kurat ivan karamazovil Elus esimest korda tegin ma kõike yksi, riided, asjad, kellaajad, kuupäevad Igal aastal müüakse oksjonitel erakätesse unikaalseid kunstiteoseid Paljud maailma kunstiklassika kullafondi kuuluvad meistriteosed kaovad avalikkuse eest igaveseks nimetute kollektsionääride salakogudesse See lugu põhineb reaalelus asetleidnud sündmustel. Loomulikult on kõik isikuandmed salastatud vastavalt 136 riigi salajasele Genfi kokkuleppele, mis puudutab erinevaid inimsusevastaseid kuritegusid seoses tsivilisatsiooni kultuuripärandi rikkumise või hävitamisega mis tahes kujul See inimene keda ma mängin on eriskummaline kurjategija, kes hävitab omapärasel viisil inimkonna kultuuripärandit, aidates kaasa arutule raiskamisele ja aplusele, ta teeb seda ajal, mil globaalsest majanduskriisist tingitud töötus ning toiduainete kõrge hind on põhjustanud olukorra, kus üle miljardi inimese on sunnitud elama pidevas näljas. Aga tema tegevusel on ka põhjus. Teda alandati – kuigi tal olid head kavatsused Kui kord yhel proovipäeval sain aru, et näitlejal täna midagi välja ei tule, ja et lavastaja ka erilisi nõudmisi täna ei sea, siis see sisemine inimene ytles mulle, et tegelikult oleks targem nyyd poodi minna ja siis kodus midagi head paremat teha ja loomanahkadele pikali visata Aga õnneks on mul häid sõpru. Kes kirjutavad sisuga teksti ja kes hoolitsevad ruumide ja kellaaegade õigeaegse täitmise eest


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne:
Kevadine Luts
7.3
4 hindajat

42. Kevadine Luts
Uku Uusberg

"Kiviräha „Kevadine Luts” võiks peaaegu olla Oskari enda kirjutatud: kord lustakas, kord nukker, sekka sähvab satiirigi. Mõned tegelased on väljamõeldud ja juhtumid juurde luisatud, seda tõetruumalt (et mitte öelda kongeniaalsemalt) näidend aga mõjub. Just sellist tagahoovide-Oskarit, natuke saamatut, ometi siirast, ju tänini armastataksegi. Ja on, mille pärast." Doris Kareva, Sirp 24.08.2012


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne: