- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
Apple Mac Pro (2013)
Lauaarvuti professionaalseks tööks.
Saadaval olevad protsessorivariandid: neljatuumaline 3,7 GHz protsessor Intel Xeon E5 10MB L3 cache ja Turbo Boost kuni 3.9GHz; kuuetuumaline 3.5GHz protsessor 12MB L3 cache; kaheksatuumaline 3.0GHz protsessor 25MB L3 cache; kaheteisttuumaline 2.7GHz protsessor 30MB L3 cache. Saadaval 12 GB, 16 GB, 32 GB ja 64 GB 1866 MHz DDR3 ECC mälu variandid.
Saadaval olevad graafikakaardi konfiguratsioonid: Dual AMD FirePro D300 graafikaprotsessorit, kummalgi 2GB GDDR5 VRAM mälu; Dual AMD FirePro D500, kummalgi 3GB GDDR5 VRAM mälu; Dual AMD FirePro D700, kummalgi 6GB GDDR5 VRAM mälu.
Võimaldab ühendada kuni kolm 4K monitori või kuni kuus Thunderbolt ühendusega ekraani. Kõvaketta konfiguratsioonid 256 GB/512 GB/1TB PCIe siiniga SSD.
Ühendused: kombineeritud optiline/digitaalne audio väljund ja analoog line-out. Kõrvaklapiväljund. HDMI 4.1. UltraHD mitmekanalise heli toega. Sisseehitatud valjuhääldi. 4x USB 3; 6x Thunderbolt 2; 2x Gigabit Ethernet. 802.11ac Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n. Bluetooth 4.0.
Lisainfo: Töökeskkonna temperatuur 10° kuni 35° C, mittekondenseeruv suhteline õhuniiskus 5% kuni 95%, maksimaalne kõrgus merepinnast 5000 m. Mitte koormuse all olles müra 12 dBA. Maksimaalne pidev voolutarve 450W. Karbis Mac Pro ja toitekaabel. Eelinstalleeritud OS X Mavericks versioon 10.9.
Arvustused
“Kohe kui 2013 aasta Mac Pro täielikult ümberdisainitud mudelid müügile tulid, said need ka otsa ja tellimuste täitmise ajad nihkusid kuude kaupa tulevikku. Minul õnnestus oma eksemplar aga esimese laine sees kohe ära tellida ja saabus minu kätte juba aasta lõpus.
Uus Mac Pro on radikaalselt erinev sellest, mida Mac Pro endast seni kujutas, seda eelkõige välimuselt (mis on vaid kaheksandik eelmise generatsiooni Mac Pro suurusest), aga ka teatud põhimõtte poolest, millest kohe räägin. Esmalt mõne sõnaga aga just sellest välimusest.
Mac Pro on nüüd pisike must silinder ja palju ei eksi need, kes selle välimust prügikasti sarnaseks nimetavad. See aga ei tähenda, et Mac Pro ilus ei ole. Ta on, ja vägagi. Uue Mac Pro korpus on alumiinimist ja vähemalt hetkel saadaval ainult kõrgläikelise mustana. Kui ei arvesta Product (RED) üksikmudelit, mis disainiti konkreetselt heategevuslikul oksjonil müügiks ja mis osteti lõpphinnaga $977,000, tehes sellest maailma kalleima arvuti.
See kõrgläikeline must pind on väga kena ja kuna arvutit ei ole vaja nii sageli näppida, nagu telefoni, ei ole siin oluliseks probleemiks ka sõrmejäljed, kuigi kui sinna sõrm peale vajutada, on jälg selgelt olemas. Uus Mac Pro ei ole arvuti, mida tahaks panna laua alla, see käib monitori kõrvale lauale, sest sellist disaini pole mõtet varjata; see on piisavalt väike, et ei võta laual olulist ruumi ära; ja nii pääseb sisenditele paremini ligi.
Sisendid ongi uue Mac Pro puhul võtmesõnaks. Nimelt ei mahuta uus Apple Mac Pro oma korpuse sisse teab mis palju, mis on ka loogiline, sest korpus on ju väga väike. Kui vana Mac Pro võis kõvakettaid seest täis laduda, siis uuel seda ruumi pole. Samas on 6 Tunderbolt 2.0 pesa ja 4 USB 3.0 pesa, mis tähendab, et väliseid kettaid saab sinna laduda.. ma ei viitsi kokku arvutadagi kui palju. Ei, vastus ei ole 10, sest Tunderbolt lubab jadaühendamist, st ühest Thunderbolt kaabliga ühendatud seadmest saab viia ühenduse ka järgmisesse, ja nii saab ühe pesa kaudu kasutada kuni 6 Thunderbolt seadet. Seega kokku 40 välist seadet saab Mac Pro taha ühendada. Viitsisin ikka ära arvutada :)
Thunderbolt 2.0 kiirus on 20 Gb/s, võrdluseks, et Thunderbolt 1.0 oli samal tasemel USB 3.1ga ehk poole aeglasem, "vaid" 10 Gb/s. USB 3.0 aga 5 Gb/s ja USB 2.0 tühised 60 MB/s.
See on mugav ja lihtne, aga kindlasti ei ole see vaatepilt väga kena, kui sul 40 või isegi 10 seadet arvuti taha on ühendatud, kaablid ja lisaseadmed võtavad ju ruumi ja ei näe esteetilised välja. Seega ma saan aru neist, kes tahaksid selle segaduse arvuti suurema korpuse sisse pista. Aga kellel ikka 10 seadet on? Nii palju ei mahuks ka suure arvuti sisse nagunii. Uue Apple Mac Pro puhul saad aga ühendada, nagu öeldud, 40. Tõsi, Thunderbolt seadmed on kallimad kui USB variandid (kuid tihti ka suurema potentsiaaliga), aga oleme ausad, kui sa ostad arvuti, mille baasmudel maksab 3000 dollarit ja mille tippmudel maksab ligi 10 000 dollarit, siis ei ole sa nagunii säästmise peal väljas.
Muide, keegi tegi võrdluse, kui palju maksaks analoogsete näitajatega PC (Windowsi arvuti) ja selgus, et see oleks kas umbes sama või isegi kallim. Ilma jääks aga unikaalsest OS X kogemusest ja saaks endale koleda undava hiigelkasti.
Rääkides undamisest, siis Mac Pro on vaikne. Lausa hirmutavalt vaikne, ka koormuse all. Kui see käima panna, siis tõmbab ventilaator hetkeks hoo üles, aga raugeb siis õige pea ja isegi suuri ja efektirohkeid videoprojekte renderdades jääb uus Apple Mac Pro vaikseks. Õhku puhub see ühe suure ventilaatori abil välja arvuti pealt, nii et sinna midagi asetada ei maksa. Ega midagi hullu ei juhtuks küll, sest üle kuumenedes lülitub arvuti lihtsalt välja enne kui detailidele mingit viga juhtub.
Kunagi oli Mac Pro puhul olemas ka teatud tilluke detailide turg, näiteks kui tahtsid uut videokaarti, siis oli Maci versioon mõnel haruldasel juhul ka olemas. Mõni isegi flashis PC videokaardi firmware'i, et see Maci arvutis toimima saada. Sellega on praeguse seisuga aga lõpp, sest videokaardid on Mac Pro sees eridisainiga, mõni tootja v-o hakkab neid ka tegema...
Mac Pro korpus on lihtsalt avatav ja mälusid saab juurde panna ka nii nagu soovid. Tark oleks seda teha neljastes gruppides, et täit potentsiaali kasutada. Põhimõtteliselt olla vahetatav ka protsessor, nii kaugele ma kaevunud ei ole, aga see olla mitte ülilihtne, aga siiski täiesti teostatav. Kuulus seadmete lahtivõtja sait iFixit, kus Apple'i seadmed saavad klassikaliselt väga madalaid hinded koduse parandatavuse osas, andis Mac Pro'le lahtivõetavuse ja ise tuunimise hindeks 8/10, mis on profiarvutile täiesti asjakohane.
Mac Pro juurde oleks muidugi ideaalne osta juba 4K monitor, või näiteks kolm, sest Mac Pro toetab korraga tõepoolest kolme 4K ekraani. Või kuut Apple Thunderbolt Display'd. 4K ekraanid on praegu veel aga väga kallid ja selle võib ka tulevikuks jätta, kui just töö ei nõua.
Kellele on mõeldud uus Apple Mac Pro? Proffidele, ilma kahtluseta. Neile, kellel on vaja arvuti suurt jõudlust (video, animatsioon, fototöötlus, 3D, ...) ja kelle projektid selle investeeringu tagasi toovad. Kuna arvuti on nii väike ja suhteliselt kerge, võib selle isegi seljakotti visata ja võttepaigas vms kasutada. See on midagi, mis tavaliste tööjaamadega teema pole olnud. Mac Pro kasutaja peab hindama ka mitme protsessori tuge, multithreadingut, sest just sellistes situatsioonides tuleb Mac Pro jõudlus õigesti esile. Oluline oleks ka kasutatavate programmide puhul optimeeritus videokaartide ressursi kasutamisele. Arvustuse kirjutamise hetkeks minu teada Adobe seda veel sisse pole viinud, samas Apple uuendas enda profitarkvara (Final Cut X, Logic, Aperture) hiljuti just seda silmas pidades.
Kui suvel saladuseloor uuelt Mac Prolt tõmmati, ütles laval esinev Phil Schiller: "Can't innovate any more, my ass!" ja alles pakendit avades, seda reaalselt nähes, seda kasutades, seda lahti võttes ja sisemise arhitektuuri üle mõistuse loogilisusega tutvudes sain ma aru, mida ta mõtles. Njaa. Nüüd on oodata, et kõik teised arvutitootjad samasuguseid hakkaks tegema :)”
Halgur on seda arvustust muutnud: 04.01.2014 09:26
esiteks ei saa Apple-i armastajad arvustusi teha, vähemalt ei ole te piisavalt pädevad toomaks võrdlusi Apple-i ja pc toodete vahel. Arvustuses võiks olla reaalsed omad kogemused või esmased muljed mitte kellegi kuskilt öeldud tsitaadid või siis teiste testide koha pealt reaalsed lingid ja faktid mitte "oh keegi kuskil tegi testi" keda kotib kui pole oma silme ees. Lisaks PC ei hakka kunagi prükkareid tootma, eluaeg olnud kasutaja sõbralik ja selline ta ka jääb, apple alati üritanud kasutajatelt rohkem raha pressida ja selline ta ka jääb.