8.2 37 hindajat

Apple iPad (2012)

9.7-tolline IPS Retina ekraan, resolutsioon 2048x1536 pikslit. 16, 32 ja 64 GB mudelid. WiFi (802.11a/b/g/n) ja WiFi+4G mudelid. Oleofoobne sõrmejäljevastane kate ekraanil, Apple A5X kahetuumaline protsessor ja neljatuumaline graafikaprotsessor. Bluetooth 4.0. 5 MP iSight kaamera tagaküljel. Stabilisaatoriga 1080p videosalvestus, kuni 30 kaadrit sekundis. 10h akukestus. Sisseehitatud mikrofon, kõlar, 3.5-mm stereo kõrvaklapipistikupesa, 30-pin pistikupesa. Akseleromeeter, güroskoop, välisvalguse sensor. AUDIO: Sagedusala 20Hz kuni 20,000Hz, toetatud audioformaadid HE-AAC (V1 ja V2), AAC (8 kuni 320 Kbps), Kaitstud AAC ( iTunes Store-st), MP3 (8 kuni 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formaadid 2, 3, ja 4, Audible Enhanced Audio, AAX, ja AAX+), Apple Lossless, AIFF, ja WAV. Töötemperatuur 0° kuni 35° C; Maksimaalne töökõrgus 3000 m.
Esitlusüritusel tutvustatud teemad foorumis. Lisas sonic
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
07.03.2012
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

“Alustama peab sellest, et kui nüüd laual kõrvuti panna iPad 2 ja iPad 3 või Uus iPad või kuidas iganes seda nüüd nimetama peaks, siis vahet neil (välja lülitatult) sisuliselt ei ole. Kui hoolega vaadata, siis tõesti, uus iPad on natuke kõrgem. Väidetavalt vist 0,6 mm, nii et ikka vää-ga vähe. Suure tõenäosusega peaks mitmed eelmise generatsiooni iPadi ümbrised (case'id) hästi sobima ka 2012 iPadile. Ainult sellised, mis väga tihedalt ümber seadme on, ei mahu ilmselt. Füüsilised nupud ja pordid on samades kohtades ja samasugused nagu võib leida iPad 2 mudelilt. See on aga ainult väline pool. Mõni võib öelda, et ta on pettunud, et Apple iPadi kuju ei muutnud, aga ma ausalt ei oska arvata, mida seal nii palju paremaks saaks teha kujult, et sel mõtet oleks. Millalgi ilmselt Apple näitab mulle, aga seni ei oska ma millegi kallal vormi osas viriseda. Tegelikult oli sama väide ka Samsungil, kui Apple ta kohtusse kaebas, sest see vorpis samasuguseid tahvelarvuteid, nagu Apple. Samsung väitis, et tahvelarvuti ei saagi teistsugune olla. Samas, kuna Apple väitis, et saab, siis eks saab näha. See selleks.

Tegelikult on kõige olulisemad muudatused iPadi sees, mitte väljas. Ning need muudatused hakkavad silma kohe kui tahvli tööle paned. Kui ma ütlen, et EKRAANide vahe on kolossaalne, siis ei tee ma nalja. Endise 1024 x 768 ekraani asemel on nüüd 2048 x 1536 resolutsiooniga IPS paneel, mis tähendab, et pikslitihedus on 326 ppi (pisklit tolli kohta) vs endine 132 ppi. Kellele see midagi ei ütle, lisan võrdluseks, et ekraanipunkte või piksleid on sel 9,7" ekraanil umbes miljoni jagu rohkem kui keskmisel Full-HD televiisoril. Pealegi on ekraan IPS-tehnoloogias (nagu oli ka esimese ja teise generatsiooni iPadidel), mis tähendab ülihäid vaatenurki ning värvide täpsust. Nagu öeldud, on tehnoloogia (IPS) sama, mis eelmistel, aga ma ei tea, kas midagi on seal sisuliselt muudetud või ongi asi paremas resolutsioonis, igatahes on värvide täpsus oluliselt paranenud. Samuti kontrast. Kõik AMOLED ekraanid, mis on ka uhked ja säravad vaadata, ei saa sellele vastu, sest võimendavad näiteks punased toone korralikult üle. iPad, mis toodi turule koos iPhoto rakendusega, sobib nüüd aga reaalselt täiesti professionaalseks fototöötluseks. Kõik see, mis ma tehniliselt ekraani kohta olen öelnud ei pruugi kõigile päris selge olla. Veelgi enam, ma arvan, et ka need, kes tehnoloogiliselt saavad aru, millest ma räägin, ei pruugi mõista, mida ma öelda tahan. Nimelt on asjalugu nii, et see on nii kohutavalt hea ekraan, et midagi sellega võrreldavat on raske ette kujutada. iPhone 4 ja iPhone 4S ekraan välja arvatud, kuid kuna need on väikseid, ei jää mulje päris sama. See ekraan on parem kui kvaliteetajakirja klantslehed nii teksti lugemise kui piltide vaatamise poolest. Graafika on peaaegu nagu klaasile maalitud, mitte pikselhaaval huvatud. Ekraan on kahtlemata uue iPadi peamine uuendus ja suurim trump. Igaüks, kes arvab, et see on tühine muudatus, ei ole seda ekraani ilmselt näinud. See võtab hingetuks. Samas olen ma üsna kindel, et harjun selle kvaliteediga õige pea ära ja see mulje väheneb. Küll aga ei taha vana iPadi pilti enam vaadatagi :). Kui ekraanid kõrvuti panna ja samu pilte vaadata, on näha, et iPad 2012 pilt on külmem, sinakam, kui eelmistel generatsioonidel. Seda ise timmida tarkvara ei luba.
Ekraaniga on seotud järgmised punktid, millest rääkida tahan.

Kindlasti tuleb rääkida PROTSESSORist, ehk kui palju kiirem on iPad 3 iPad 2-st. Vastus on, et nii palju kui ma proovinud olen, ei olegi kiirem. Veebilehed, rakendused jms avab sama kiirusega kui iPad 2 (ja seega oluliselt kiiremini kui esimese generatsiooni iPad). Sellest pole aga lugu, sest kõik, kes on iPad 2 kasutanud, võivad kinnitada, et kiiruse pärast pole vaja muretseda, kõik lippab ladusalt. Samas on iPad 3 sees kiirem protsessor. Õigemini, CPU on endiselt kahetuumaline ja vist ka sama kiire, aga endisele kahetuumalisele GPU-le ehk graafikaprotsessorile on lisatud veel kaks tuuma. Kuhu see kiirus siis läheb? See läheb konkreetselt kõigi nende 4x suuremate programmide (Retina ekraanil on ju 4x rohkem piksleid) jooksutamiseks. Suured rakendused nõuavad suuremat graafikajõudlust ning tänu neljatuumalisele graafikaprotsessorile ongi see jõudlus olemas. Kasutusel vahet iPad 2-ga ei ole, kuid võimsust on muidugi rohkem.
Ka MÄLU on seadmelt nüüd topelt. Endise 512 MB asemel 1 GB.

Teiseks tuleb ekraani kontekstis rääkida AKUst. Ekraan peaks olema siis umbes 4x energiajanusem kui iPad 2, seega peaks aku kestvus oluliselt lühem olema, kuid ei ole. Apple on suutnud aku kestvuse jätta samaks, endiselt on selleks u 10h. See on aga täiesti ulmeline ning seda ei uskunud isegi optimistlikumad tehnoloogiaajakirjanikud enne kui uus iPad välja tuli. Aku on sutsu suurem ka füüsiliselt, sellest siis see 0,6 mm paksem korpus, aga mingi imenipiga on Apple iPadi liitium-ioon polümeerakusse oluliselt rohkem mahutavust osanud sisse suruda. See on päris põnev edasiminek Li-ion akude puhul, mille juures tundus, et juba mitu aastat valitseb seisak -- mahtuvus ei suurene, kuigi seadmed muutuvad väiksemaks, õhemaks ja energianäljasemaks. Pole kahtlustki, et iPhone 5 puhul hakkame seda sama akutehnoloogiat nägema, aga ei kujuta ette kas siis akukestus suureneb või muutub iPhone lihtsalt väiksemaks. Seega kokkuvõtteks, aku pärast muretsema ei pea.

Üks asi, mille pärast aga tasub veidi muretseda, on KÕVAKETTAMAHT. Kes on harjunud ostma kõige odavama iPadi (16 GB), see peaks sedapuhku kaks korda mõtlema. Nimelt on kõik rakendused ju ka paar korda suurema mahuga, samuti filmid, kui Full-HD pilti armastad vaadata ning ajakirjad Newsstandis, mis renderdatakse sisuliselt suurte rasterpiltidena. Kuna samad rakendused on kasutusel ka teistes iPadides ja seade lihtsalt valib, missugust graafikasuurust kasutama hakkab, siis põhimõtteliselt on ühel hetkel võimalik, et ka vana iPad saab sama rakenduste mahu juures lihtsalt täis, sest updatetud rakendused on mahukamad. Kui aga ei saa, siis võid rahulikult osta ka väiksema iPadi mudeli.

Üheks suuremaks muudatuseks on veel see, et iPadi taga asuv KAAMERA on nüüd täiesti kasutatav. See ei ole päris iPhone 4S kvaliteediga asi, kuid teeb siiski juba arvestatavaid pilte ning salvestab 1080p videot (vs iPad 2 720p). See on siis vist esimene seade, mille ekraanil näed kohe reaalselt Full-HD tulemust samal ajal kui filmid. Samas ei kujuta ma eriti ette, et inimesed sellega tänaval filmima või pildistama hakkaks. Selleks on seade ikka liiga suur ja naljakas, aga mine tea. Ükspäev jalutas vastu tüüp, kes kuulas iPadist muusikat ja luges samal ajal lehte. Jalutas. Tänaval. Mitte ühistranspordis või midagi. Minu jaoks see tagumine kaamera erilist rolli ei mängi, küll aga kasutan esimest näiteks Skype'i videokõnede jaoks, ent see kaamera on jäänud täpselt sama halvaks kui iPad 2 oma. Teisel vestluspartneril on võimalik küll aru saada, kellega ta räägib, aga seda siiski hästi valgustatud oludes.

Seadme KAAL on natuke suurem kui iPad 2 puhul, kuid väiksem kui iPad 1 ehk esimese iPadi puhul.

Üheks väikest viisi pettumuseks eespaneeli kaamera kõrval oli Siri puudumine. Olin selle pardalolekus ikka päris veendunud, kuid ma olen päris kindel, et see lisatakse mingi tarkvarauuendusega varem või hiljem. Asi ei ole kindlasti iPad 3 suutlikkuses ega isegi Apple soovis kedagi kiusata. Nagu iPhone 4S omanikud on tähele pannud, siis jäävad Apple serveripargid juba praeguste seadmete teenindamisega Siri vastuste osas natuke hätta. Praegu ehitab Apple uusi serveriparke ning küllap siis kui need valmis, antakse seda jõudlust kasutada ka kolmanda generatsiooni iPad'idele.

Lõpetuseks: kas tasub osta? Kui sul raha piisavalt, siis tasub kindlasti, ükskõik kumba iPadi praegu omad või mistahes muud tahvelarvutit. Või kui sul polegi veel ühtki. Kui sul on esimese generatsiooni iPad, siis tasub samuti uude investeerimine kuhjaga ära. Kiirus ja ekraan. Need on põhitegurid. Kui sul on iPad 2, siis ma ütleks, et kui raha jagub, siis osta kindlasti. Kui pead aga enam-vähem kõhu kõrvalt näpistama hakkama, siis pole mõtet. iPad 2 omanikele on uue puhul eeliseks sisuliselt ainult ekraan. Kuigi nende vahe on olulises mahus.

Uut iPadi on raske mitte armastada.”

17.03.2012 11:42 - Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Halgur on seda arvustust muutnud: 17.03.2012 11:55
Hinnang arvustusele:
  +8   -0
Kommentaarid:
17.03.2012 17:28 sonic
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Ma saan aru, et sa ei ela Eestis vist? Kuidas LTE toimib?
17.03.2012 19:14 Halgur
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.

Täpselt nii, seepärast ma 4G-st ei hakanud rääkimagi. Ise olen muidu Verizoni võrgus sellega ja tänu hotspottingule, mida see võimaldab (AT&T näiteks ei luba), saan 4G kaudu kasvõi mängukonsooliga võrgumängu teha. Toimib laitmatult. Ütleme mingi 10-15 mb/s liigub. Aga Eestis teil on 4G teisel sagedusel ja need mudelid ei toimiks.
Tegelikult ega teil vist Sirist ka palju kasu ei ole, ma arvan. Kõik teenused ei toimi, nii et see miinus on väiksem kui mul.
18.03.2012 00:09 Firestar
Wired pakub välja 10 rakendust uue ekraani jaoks: http://www.wired.com/gadgetlab/2012/03/apps-for-ipad-retina-display
19.03.2012 10:16 jaanpoiss
Mul küll uus iPad puudub, aga tehnilisest andmetest loen välja, et seal on nüüd ka Bluetooth 4.0. Ise pean seda üheks olulisemaks uuenduseks, sest see standard võtab naeruväärselt vähe energiat ja lubab väga mugavalt seadmeid omavahel ühendada. Energia mõistes tähendaks see, et kui ostab Bluetooth klaviatuuri iPadile juurde, siis piisab ühest patareist kogu iPadi eluajaks. Ma olen kindel, et hakkame uuele iPadile väga huvitavaid lisaseadmeid nägema.
23.03.2012 22:27 Nimetu
Hea test tehtud :D
30.05.2012 21:51 Midary
Tänks, et vaeva nägid :)
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Apple iPad (2012) arvustusi (review)Otsi Google abil: apple ipad (2012) (review)