a7R II
6.0
6 hindajat

1. Sony a7R II

42 MP täiskaadersensoriga digipeegelkaamera. Exmor R BSI CMOS Sensor / BIONZ X pildiprotsessor / Sisemine UHD 4K Video & S-Log2 Gamma / 5-suunaline SteadyShot stabilisaator / 399 faasituvastusega autofookus & 5 fps pildistamine / 0.5" 2.36M-punktiga XGA OLED Tru-Finder elektrooniline pildiotsija / 3.0" 1,228.8k-punktiga pööratav LCD Monitor / ISO 102,400 / Sisseehitatud Wi-Fi ja NFC.


Lisas sonic
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
10.06.2016
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Sony a7 oli maailma esimene täiskaadersensoriga kompaktsüsteemkaamera, millele järgnes a7R ja nüüd siis a7R II. Ma pean ütlema, et a7R oli suurepärane kaamera, seega kui suurepärast veel parendada, siis.. siis saab a7R II, ehk etteruttavalt öeldes sisuliselt täiuslikkuse.

42 miljonit pikslit on midagi, mida kompaktsüsteemkaameratest keegi kunagi oodata poleks osanud, ja seda kõike aitab keerutada Bionz X pildiprotsessor, mis tähendab,e t kaamera on kärme, aga lisaks või peamiselt seda, et sensori tundlikkus on ISO 100-25 600, mis on suht massiivne. Seda saab veel mõlemas suunas laiendada, aga see tähendab juba elektroonilist pildi modimist, millega ma kaameras ei tegeleks. Detailiresolutsioon on väga hea tänu optilise low-pass filtri puudumisele.

Päris huvitava asjana on Sony vahetanud alumiiniumühendused sensoril vase vastu, mis tähendavat üle 3x suuremat sensorilt lugemise kiirust ja kiiremat autofookust.

Kui Sony a7 oli, nagu eelpool nimetasin, esimene kompaktsüsteemkaamera, millel täiskaadersonsor, siis a7R II on esimene, millel lisaks 4K video salvestamine ja 5-suunaline stabilisaator. Sellist nalja olen enne näinud vaid Olympusel ja see toimis küll suurepäraselt. Nii ka selle Sony puhul, absoluutne võit. Videokvaliteet ise on suurepärane, eriti kui Sony S-Log2 sisse lülitada, mis võimaldab oluliselt laiemat dünaamilist ulatust. Ehk kaamerast saad kätte hästi flat'i pildi, mis näeb esmalt välja muidugi kole ja värvitu, aga sisaldab väga palju detailiinfot, mida postproduktsioonis värve keerates välja tuua.

Fotode kvaliteet on samuti eeskujulik ja korraliku optikaga on see sisuliselt veatu. Väga detailne ja lisaks optikale juba sensori poolt võimaldatud teravussügavuse piiramise võimalusega, mis taustad suurepäraselt fookusest välja viib.

Kõige selle juures, olles super tööriist proffile ja tõsisele fotohuvilisele, on see kaamera ju lõppeks kompaktsüsteemkaamera, ehk päriselt ka pisike. No mitte tilluke, aga siiski vähemalt poole väiksem kui mõnigi proffidele mõeldud dSLR. Istub käes hästi ja on ehitatud korralikult.

Jah, maksab. Aga kvaliteet maksabki. Ainus asi, mille kallal üldse nuriseda saaks, on kaamera autofookus, mis vahel, eriti hämaramas, siiski lõpuni hästi hakkama ei saa ja mõned kaamerad on selles osas osavamad.”

10.06.2016 22:02 - sonic
PRO
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
A7
6.7
7 hindajat

2. Sony A7


Lisas Valdek Laur 03.02.2016
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Nüüdseks on aastake möödas sellest, kui endale Sony A7 soetasin. Olen seda saanud igasugustes oludes kasutada - nii turistikaamerana, stuudios, kodudes, klubides üritustel, portreekaamerana, tänaval ja enam-vähem kõikjal, kuhu üks piltnik sattuda võiks. Tõsi, looduses loomasid pole ma sellega jahtinud ning spordivõistlustest olen piirdunud bowlinguga. Kuid pilte on kogunenud piisavalt, et teha vahekokkuvõte plussidest ja miinustest, piirangutest ja võimalustest.

Mõne sõnaga üldomadustest. Tegu on Sony esimese põlvkonna täiskaader sensoriga hübriidkaameraga, tegelikult esimese sellisega maailmas üldse. Kuigi tänaseks on kaamera jõudnud juba oma teise põlvkonnani (mis tipneb kosmilise A7IIR-iga), on praegugi võimalik esimese põlvkonna A7 uuena poest soetada ja jätkuvalt on tegu turu kõige soodsama täiskaadriga.

Kaamera ise on naeruväärselt väike ning sel asjaolul on nii eeliseid kui puudusi. Kahtlemata on väikest kaamerat kergem kaasas vedada ning palju ringi liikudes on see suureks eeliseks. Samas on ergonoomika kehvapoolne, kuigi sellega harjub. Kui pead suure ja raske kere käes hoidmist mugavaks ning stabiliseerivaks, siis pole see kaamera sinule.

Kaameral on nii elektrooniline pildiotsija (EVF), kui ka ekraan, mida annab vähesel määral ka vertikaalselt liigutada. Ekraani heledust annab erksamaks muuta ning päikelistes oludes on sellest palju abi.

Kohe algul tuleb ära märkida, et peegelkaameraga võrreldes on Sony sensor väga alasti ning seetõttu on leiab tolm ja prügi varmalt tee sensorini. Kindlasti on see probleemiks ka teiste hübriidkaamerate juures. Praeguseks olen pidanud juba 4 korda sensorit laskma märgpuhastada (teisisõnu on sensorile tekkinud täppe, mida tavalise käsipumbaga ei eemalda). Selle asjaoluga peab kindlasti arvestama, eriti kui oled fiksobjektiivide austaja. Objektiivivahetus olgu hoolikas, kiire ja võimalikult stabiilses keskkonnas.

Täiskaadrile kohaselt on pildikvaliteet kehvades valgusoludes märksa parem poolkaadri omast, eriti kui kasutada valgusjõulisi objektiive. Kuigi tundlikkust annab keerata kuni 25 600ni, on pildikvaliteet üle ISO 2000 siiski minu maitsele juba liiga mürane ja laiguline. Veebi jaoks saab pildid ka kõrgema tundlikkusega kätte, kuid ma üldiselt proovin seda siiski vältida.

Kaamera üheks nõrgaks küljeks on autofookus. See kipub olema aeglane ning kehvades valgusoludes on üsna palju fookuse otsimist. Tõsi, allnimetatud fiksobjektiivide puhul ning heades valgusoludes pole see suureks probleemiks ning töötab piisavalt kiiresti, et mitte töövoogu häirida, kuid pole siiski välkkiire nagu parematel peegelkaameratel.

Aku peab vastu umbes 450 säritust. Seda pole ülemäära palju, niiet lisaaku kulub marjaks ära. Videot filmides kestab aku umbes tund aega ning kui filmida tundlikkusega üle ISO 800 kipub ta umbes poole tunniga üle kuumenema ja lülitab end välja. Kaameral puudub sisseehitatud välk, kuid seni proovitud väliste välkude ja saatjatega pole mul probleeme olnud.


Kasutajaliides

A7 lisafunktsioonide valik on muljetavaldav, kuid see teiseneb massiivseks ning labürindilaadseks kasutajaliideseks, kus kasutatud sõnavara kipub esmakasutaja jaoks olema krüptiline. Paljudel juhtudel olen pidanud netist abi otsima, et mingeid esmapilgul lihtsaid funktsioone sisse või välja lülitada. Õnneks on juhendeid piisavalt ning näiteks Gary Fong on teinud igati kõikehõlmava videojuhendi, kus ta kõik nupud lahti seletatab. Kuid Nikoni või Canoni süsteemilt üle tulijad võivad nii ehk naa kukkuda kiruma. Ning tegu pole ainult A7 probleemiga, ka teised Sony kaamerad kannatavad sama kasutajaliidese all. Muidugi õpib selle aastaga ära, kuid intuitiivsuseni on veel pikk maa minna.

Paljud funktsioonid, nagu näiteks kaamera kontrollimine telefoni abil, on ära peidetud eraldi menüüsse ning serveeritud äppidena, mis ei aita kasutajakogemusele kuidagi kaasa. Positiivse küljena võimaldab see muidugi kaamera omadusi märkimisväärselt laiendada. Kahjuks pole aga tasulised äpid eestlastele kättesaadavad, kuna Eesti krediitkaarte Sony lihtsalt ei tunnista. Hea meelega oleksin nõus maksma 10 dollarit aegluubi või sisseehitatud HDR funktsionaalsuse eest, kuid ju siis pole jaapani suurkorporatsioonile minu almuseid vaja.

Tasuta äppidest on vast kõige kasulikumaks võimalus kaamerat telefoni abil üle wifi juhtida. Aga ühtlasi ka fotode saatmine otse telefoni. Püstolreporteritele kahtlemata huvipakkuv võimekus. Tavapäraselt tasub küll fotokas hoida lennukirežiimis, kuna wifi ja muud kellad-viled kulutavad niigi tagasihoidliku aku kiiremini tühjaks.

Kasutajaliidese positiivseks küljeks on, et see on suhteliselt lihtsa vaevaga ning väga laialdaselt ümberprogrammeeritav just enda maitsele sobivaks. Nii olen ma näiteks ekraaniheleduse vahetamise viinud ühe nupuvajutuse kaugusele, nagu ka fookussuurenduse, mida manuaalfookuse puhul pidevalt vaja läheb. Teisisõnu, kaamera selgeks õppimine võtab aega, kuid seejärel avanev võimekus on põnev ja rahuldustpakkuv. Kui saaks ainult neile tasulistele äppidele ka ligi...


Objektiivide valik

Täiskaader FE-bajonetiga objektiivide valik on juba täiesti tõsiseltvõetav ning sealt leiab midagi igale maitsele. Tõsi, originaalobjektiivide hinnaskaala on suhteliselt krõbe ning see kindlasti vähendab kogu süsteemi hinnaeelist, mis puhtalt kere hinda vaadates võib tunduda märkimisväärne (Canon 6d maksab umbes 500 eurot rohkem). Samas võib erinevate adapterite abil kaamerale peaaegu ükskõik millise objektiivi ette keerata, ning õigeid vaherõngaid kasutades töötab ka autofookus.

Poes leiduv standardkomplekt on 28-70 kit-objektiiviga. Tegu on suhteliselt pimeda (3.5-5.6) objektiiviga, mis ajab küll asja ära, kuid pole ülemäära erutav. Vast piisab kui ütlen, et sisuliselt pakub see sama tulemust, mis 18-55mm poolkaadri ees. Turistipildid saab tehtud, aga kehvades valgusoludes jääb hätta, seega ürituste kajastamisel on välk kohustuslik. Kui vähegi võimalik, soovitan see objektiiv vahele jätta ning valida kere kõrvale kohe alguses midagi asisemat. Minul seisab see juba viimased paar kuud riiulis (andke märku, kui keegi osta tahab :)).

Originaalobjektiividest olen kasutamiseks valinud 28mm (ava 2) ja 90mm (ava 2.8) fiksobjektiivid. Esimene on valgusjõuline lainurk ning teine makrovõimekusega portreeobjektiiv. Mõlemad on head ja teravad tööriistad, mis katavad ära suurema osa vajalikust vahemikust. Allpool kirjeldan neid lähemalt ka reaalses kasutuses.

Tasub mainida, et 28mm on kõige soodsam FE objektiiv (469 eur) ning selle valgusjõudu ja praktilisust arvestades on see suhteliselt kohustuslik ost. Poleks üldse halb mõte osta kere koos nimelt selle objektiiviga ja jätta algne kit üldse vahele. Paarisaja euro eest saab sellele ette osta ka 21mm ja 16mm laiendused.

Pea kõik ülejäänud objektiivid maksavad üle 1000 euro, kuid Miterassa kodulehel tasub silm peale hoida, kuna paar korda aastas lastakse objektiivide hinnad u 10% alla. Lisaks ülalmainitutele on neil valikus nii valgusjõulised 55mm ja 35mm fiksid kui ka erineva vahemikuga suumid, lainurgast supersuumi ja ülikalli videokasutuseks mõeldud normaalsuumini.

Kuid üks tähtis objektiiv (täpsemini seeria) on maaletooja valikust puudu - ning tõenäoliselt pole selle saabumist ka niipea mõtet oodata. Nimelt Zeiss Batis seeria 25mm ja 85mm valgusjõulised objektiivid. Kui 25mm (ava 2) puudumist ma ülemäära taga ei nuta - Sony 28mm on pea 3x odavam ning kirjelduste järgi vaid natuke kehvem. Kuid 85mm Batis (ava 1.8) oli pikka aega minu soovinimekirjas - tegu tundub üsna ideaalse portreeobjektiiviga A7 jaoks. Kahjuks aga on nõudlus selle järele juba pikka aega ületanud tunduvalt pakkumist ning Eestisse oleks õnnestunud seda tellida vaid kas ülehinnatult või üldse mitte. Tüütasin selle sooviga mitmeid fotopoode ja maaletoojaid, kuid lõpuks lõin käega ja ostsin 90mm Sony - kaotasin küll veidike valgusjõus, kuid see-eest sain ka makrovõimekuse.

Zeissi objektiividest tasub ära mainida ka FE jaoks tehtud Loxia seeria - tegu on kahe üsna valgusjõulise manuaalobjektiiviga (35mm ja 50mm, mõlemil ava 2), mille fokuseerimiseks ei pea eraldi ühtegi nuppu vajutama - keerates fookusrõngast suurendatakse pildiotsijal automaatselt fookuspiirkonda. Sama funktsioon on ka Sony 90mm objektiivil, kui see manuaalfookusele lülitada. Selle kasutamine on vägagi mugav, eriti näiteks pimedamates oludes, kus AF segadusse satub - aga muidugi ka makrot pildistades.

Jättes originaalobjektiivid kõrvale läheb asi tegelikult märksa huvitavamaks. Ka paljud vähemtuntud kuid kõrge nohikufaktoriga tootjad teevad FE bajonetile objektiive (suures osas küll manuaale) ning adapterite abiga on valik juba praktiliselt piiramatu.

Otse FE bajonetile on saadaval näiteks Voigtländeri ülilainurgad Heliarid, Mitakoni toodetud ülimalt valgusjõulised 50mm (ava 0.95!) ja 85mm (ava 1.2), suur valik Samyang/Rokinoni kiireid fiksobjektiive, 15mm lainurk-makroobjektiiv Venus Opticsilt, äärmiselt põnev seebimulli-bokehiga Meyer-Optik-Görlitz Trioplan - ja see nimekiri jätkub. Härra Brian Smith on teinud sellest valikust eeskujuliku ülevaate alloleval lehel:
http://briansmith.com/sony-a7-a7r-a7s-lens-guide/

Nagu mainitud, siis adaptereid kasutades muutub pilt veelgi kirjumaks. Kui on soov kasutada näiteks autofookusega Canoni või Nikoni objektiive (ehk siis - kui tahad vahetada süsteemi, kuid jätkuvalt kasutada juba soetatud objektiive), siis on see täiesti võimalik vastava adapteri abil. Selle hind on suurusjärgus paarsada eurot ning väidetavalt töötab igati eeskujulikult. Tõsi, autofookus sõltub siiski vähemalt osadel objektiividel kaamerast ning see on A7 puhul üheks nõrgaks kohaks.

Kolmandate tootjate objektiividest olen ise keskendunud M42 keermega vanadele manuaalobjektiividele, põhiliselt nende lihtsa kättesaadavuse ja isuäratava hinna tõttu. Nende objektiivide kasutamist võimaldav vaherõngas maksis Amazonist tellides u 15 eurot. Meie piirkonnas on muidugi heaks ja kindlaks esmaseks valikuks Helios-44, üliodav 58mm standardobjektiiv (ava 2), mis mul õnnestus osta.ee-st soetada 15 euro eest - ning lisaks sain kauba peale igati korraliku, töötava valgusmõõdikuga rangefinder-tüüpi Zenit-e. Helios ise on omapärase joonisega, lahtise avaga muidugi pehme...” Loe edasi→

03.02.2016 19:00 - Valdek Laur
Valdek Laur on seda arvustust muutnud: 04.02.2016 18:48
NX30
8.8
5 hindajat

3. Samsung NX30

20 megapiksline APS-C CMOS sensoriga süsteemkaamera. Kallutatav elektrooniline pildiotsija. Integreeritud WiFi ja NFC.


Lisas Koll 12.06.2014
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“NX30 teeb väga viisakaid fotosid ja sed aon lihtne kasutada. Nuppude asetus korpusel on väga hea, kahjuks ei leia sealt ise seadistatavaid nuppe.
Tehtud pildid saab otse üle WiFi kohe kaamerast Facebooki vms laadida, samuti saab tahvelarvutit või nutitelefoni kaamera juhtimiseks kasutada. Ekraan on puutetundlik ja teeb mõnegi operatsiooni, näiteks autofookuspunkti seadistamise megalihtsaks. Kaamera saab üldiselt müraga üsna hästi hakkama, aga kui ise kõrgemale läheb, tekib seda siiski omajagu pilti, samas on seda näha vaid siis kui tõesti 100% peal vaatad.
Objektiivide valik pole Samsungil kahjuks veel eriti hea.”

12.06.2014 21:34 - Koll
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
Lumix DMC-GH4
5.0
2 hindajat

4. Panasonic Lumix DMC-GH4

16 MP Digital Live MOS Sensoriga Micro Four Thirds kaamera; 4K2K videosalvestus. 2,360K punktiga LCD ekraan. Primaarvärvifilter. Videosalvestuse formaadid [4K] 3840x2160:29.97p, 100Mbps (IPB) (LPCM)/[4K] 3840x2160:23.98p, 100Mbps (IPB) (LPCM)/[Full HD] 1920x1080:59.94p, 200Mbps (ALL-Intra) (LPCM) / 100Mbps (IPB) (LPCM) / 50Mbps (IPB) (LPCM)/[Full HD] 1920x1080:29.97p, 200Mbps (ALL-Intra) (LPCM) / 100Mbps (IPB) (LPCM) / 50Mbps (IPB) (LPCM)/[Full HD] 1920x1080:23.98p, 200Mbps (ALL-Intra) (LPCM) / 100Mbps (IPB) (LPCM) / 50Mbps (IPB) (LPCM). Wifi. NFC.


Lisas WentPro 14.02.2014
Pane hinne:
GH3
8.8
5 hindajat

5. Panasonic GH3

Peeglivaba Micro Four Thirds kaamera, 16.05MP Digital Live MOS Sensor. 4-CPU Venus Engine. Pööratav 3.0" 614k punktiga puutetundlik OLED ekraan. 1744k punktiga OLED pildiotsija. Full HD 1080p Video 60 kaadrit/sekundis. Sisseehitatud WiFi. Magneesiumsulamist korpus, ilmastikukindel. Salvestab videosid MPEG-4 AVC/H.264, MPEG-4 AVCHD, MOV formaadis. Kasutab SD, SDHC, SDXC mälukaarte.


Lisas WentPro 16.01.2014
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Tegemist ei ole kõige parema fotokaameraga, mida nähtud, aga üks uskumatult hea videokaamera on see küll. Kui Panasonic oma GH2-ga välja tuli ja seda ilmselt neilegi ootamatult videohuvilised kasutama hakkasid, siis uues versioonis GH3 on nad rõhuasetuse juba konkreetselt video peale pannud. Jah, Panasonic GH3 teeb fotosid. Jah, need on normaalsed. Aga seda ei osteta siiski selle pärast.

Kui muidu on ikka nii, et videorežiim on kaameratel küll olemas, aga see on nö lisafunktsiooniks, ehk kaamera "teeb ka videot", siis Panasonic GH3 on ikkagi eelkõige omapärane videokaamera.

Kuigi GH3 sensor ei ole väga suur, teeb see (tõsi, valguse olemasolul!) paremat videopilti kui kuulus Canon 5D Mark III. Mis on naeruväärne, arvestades hinnavahet.
Samas Blackmagicu vastu see muidugi ei saa, sest nii nagu kõik teised dSLRid, salvestab ka GH3 ikka 8 bit 4-2-0 videona, aga kasutab seejuures kompressiooniks nii häid videokoodekeid, et ka see kvaliteet on lihtsalt parem kui teistel peegelkaameratel.

Bitrate on sel kaameral kõrge, näiteks 1080p 60 k/sek bitrate on 50 Mbps. All-I kompressiooniga on aga 1080p30/25 ja 24 k/sek režiimis bitrate lausa 72 Mbps. Koodekitest saab valida MOV, MP4 ja AVCHD vahel.

Kaameral on olemas muidugi kõrvaklapiväljund ja mikrofonisisend, suur eraldi REC nupp ja menüüdes hulk erinevaid videoentusiastide meelt rõõmustavaid seadeid. Kui veel jääb kahtlus, kas Panasonic mõtles GH3-st videokaamerat teha, siis kuula seda -- see salvestab soovi korral isegi klippide ajakoodi! Nii et kui sul on mitme kaameraga võtted, ehk et oled ikka päris proff, ka siis ei jäta GH3 sind hätta. Muide, sellega oli helikopterilt filmitud üks TopGeari lõik, nii et ongi profitööriist.

Suurimateks miinusteks pean ma GH3 puhul focus-peakingu puudumist, mis on olemas näiteks konkurendil Sony NEX-7, ning sisse ehitatud ND-filtri puudumist.

Aga kokkuvõttes, kui tahad praegu osta peegelkaamerat, mis teeb parimat videopilti ja ei maksa seejuures kohutavalt palju, siis on see, mida otsid Panasonic GH3.”

16.01.2014 12:30 - WentPro
Hinnang arvustusele:
  +0   -0
OM-D E-M1
8.0
2 hindajat

6. Olympus OM-D E-M1

16,3 MP Live MOS sensoriga kompaktsüsteemkaamera. 2x crop faktor. TruePic VII pilditöötlusprotsessor. Ultraheli tolmueemaldus. Sensori nihutamisega viiesuunaline stabilisaator. 82 autofookuspunkti. Kallutatav 3" LCD ekraan. Kasutab SD või SDHC, SDXC (UHS-I ühilduv) mälukaarte.


Lisas WentPro 15.01.2014
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Olympuse praegune uhkeim süsteemkaamera OM-D E-M1 on küll hea, aga oma hinna poolest ligi poole kallim kui teiste tootjate Micro Four Thirds lipulaevad. Selles peitub aga ka kohati rohkem. Võimalus pildistamisele eelneval hetkel väga intuitiivse liidese kaudu kaadri värvi valida on väga uhke funktsioon ja võimaldab saada tulemuseks näiteks parimaid mustvalgeid fotosid, mida lisatöötluseta, otse kaamerast ühegi teise kaameraga saaks. See funktsioon toimib ka videos, millele kaamera suudab lisaks anda meeldivalt filmiliku välimuse ning oskab põhitegevust automaatselt fookuses hoida, liikuvate objektide puhul vaid haruharva ja hetkeks fookust otsima hakates. Video bitrate võiks aga olla kõrgem.”

15.01.2014 10:28 - WentPro
Hinnang arvustusele:
  +0   -0