Sinine kaardivägi
8.0
1 hindaja

55. Sinine kaardivägi
Paavo Matsin

Tegemist on ka kirjanduskriitikuna tuntud autori värske ilukirjandusliku teosega, mille kogu tegevus toimub Lätis. Jan Kaus on Matsini uue romaani kohta kirjutanud: „Kindlasti tasub mainida, et kuna „Sinise kaardiväe“ tegevus toimub Riias, siis on tegu ka nägemusliku ülistuslauluga sellele Baltikumi suurimale linnale, selle ajaloole, arhitektuurile, kohvikutele. Samuti on oluline, et Matsin tundub järgivat seisukohta, et kuigi kirjandust tuleb võtta tõsiselt, ei peaks seda tõsiseltvõtmist tõsiselt võtma – „Sinine kaardivägi“ on oma kohati luupainajalikus ja vägivaldses lennukuses väga naljakas. Ühtaegu action ja selle paroodia.“ Peeter Helme on võrrelnud Matsini uut romaani tema eelmise ilukirjandusliku teosega „Doktor Schwarz. Alkeemia 12 võtit“ (kirjastus Lepp ja Nagel, 2011) järgmiselt: „Matsini uues romaanis astub lugeja ette Riia, aga mitte igapäevane ja tavaline, vaid hoopis läti luuleklassiku Aleksandrs Čaksi „igavene Riia“, kus põimuvad tänapäev, minevik ja võib-olla ka tulevik. Fantaasia tulevärk on sama hullumeelne, vaimukas ja mitmekihiline kui „Doktor Schwarzis“, kuid seekord on Matsin lugejasõbralikum ning pakub lugejale ligipääsetavamat teost. Võrreldes „Doktor Schwarziga“ on „Sinise kaardiväe“ narratiiv selge, loogiline ning terviklikult üles ehitatud, alguse ja lõpuga lugu – Riias toimub Maskava eeslinna asukate, nn. kottpükste ülestõus (kas viide probleemidele Läti vene vähemusega?), mis suurte ohvrite ja pingutuste ning Kuramaa hertsogi amatsoonide kaardiväe abiga maha surutakse.“


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
Sulgedega kanasupp

56. Sulgedega kanasupp
Stella Salumaa

"Sulgedega kanasupp" on noore kunstniku reisikiri New Yorgist, kus igal lehel on pilt, mis kirjeldab koos tekstiga mõnd huvitavat või meeldejäävat seika reisist. Juttu on toitudest, jookidest, Bachatast ja hirvedest, kes näevad esimest korda elus eestlast ning paljust muust.


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
Kui on lõpp
8.5
4 hindajat

57. Kui on lõpp
Julian Barnes

Seda nappi romaani või pigem jutustust, 2011. aasta Man Bookeri auhinna võitjat, on paljud kriitikud nimetanud raamatuks mälust. Häiriv ja mõtlemapanev, autorile omases napis ja täpses, ent tähendustelt tihedas stiilis lugu viib peategelase Tony Websteri tagasi kooli- ja üliõpilaspõlve, toob talle meelde kunagised sõbrad ja armsamad. Sündmused käivitab ootamatu teade, et Tony ülikooliaegse armastatu ema on teda miskipärast oma testamendis meeles pidanud. Nõutu Tony püüab välja uurida, mis võis olla selle põhjuseks, ning tasapisi selgub, et vastuseid tuleks tal otsida eelkõige iseendast, kuigi need võivad olla üpris sügavale maetud. Nii mõnigi mälestus saab uue tähenduse ja sisu, mis aga omakorda püstitab uusi küsimusi.Tony otsingud näitavad, kuidas mälu aitab luua müüte, mis lubavad minna elus kergema vastupanu teed. Ent ometi aitab mälu neidsamu müüte purustada, olnust ja olevast ning kunagistest valikutest selgemat pilti saada, kuigi teekond minevikku võib kujuneda üpris valuliseks. Kirjastus: Varrak Lehekülgi: 176 Tõlkinud: Aet Varik


Lisas Alice 03.12.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“See raamat on mäletamisest - kuidas me oma minevikku mäletame ja miks see meile just sellisena paistab. Aeg ja mälestused mõjutavad teineteist ning tõde on tagantjärgigi raske leida. Barnesi lugu areneb rahulikus tempos, kuid ei muutu igavaks.
Peategelane ja jutustaja Tony Webster, kes on lahutatud kuuekümnendates eluaastates soliidne härrasmees, saab ootamatu päranduse. See ei ole midagi suurt ega hinnalist: ülikooliaegse kallima ema jätab talle paarsada naela ja nooruses enesetapu sooritanud sõbra päeviku. Selline "varandus" tekitab rohkelt küsimusi kui vastuseid ning paneb Tonyt oma elule tagasi vaatama.”

03.12.2013 14:50 - Alice
Hinnang arvustusele:
  +2   -0
Asjad kutsuvad meid
8.0
3 hindajat

58. Asjad kutsuvad meid
Juan José Millás

Juan José Millás. ASJAD KUTSUVAD MEID. Hispaania keelest tõlkinud Kai Aareleid ja Margarita Kuusmaa. 168 lk. LR nr. 21–23 / 2013 Saadaval ka e-raamatuna. Tänapäeva hispaania autori (sünd. 1946) lühijuttude kogumik üllatab oma fantaasia, ootamatute vaatenurkade ja huumoriga. Igas lühijutus, mis mõjub kui välgusähvatus, paljastatakse mõni kiivalt hoitud saladus, heidetakse kate müsteeriumilt, tõstatatakse küsimusi.


Lisas Alice 03.12.2013
Pane hinne:
Vaata kõiki arvustusi (1)

“Hispaanlane Juan José Millás jutukogu üllatab lugejat täiesti ootamatutes kohtades. Jutustused räägivad justkui igapäevastest inimestest, kellesarnaseid isegi igapäevaselt tänavatel, ühistranspordis ja tööl kohtame, aga neis on peides väikeseid detailid, mida reaalsuses ei ole. Millás ei viljele ulme- ega fantaasiakirjandust. See on maagiline realism, mida lugedest tuleb olla tähelepanelik, et kiirustades ei jääks märkamata need nii toredad detailid.
Lugedes jäid need vahel siiski esimese hooga märkamata ja alles järgmise lõigu ajal hakkas tunduma, et midagi ju oli veel...”

03.12.2013 14:26 - Alice
Hinnang arvustusele:
  +1   -0
Suvi sulab talvel
7.5
4 hindajat

59. Suvi sulab talvel
Mart Kadastik

Selle romaani keskmeks on seksuaalsuse otsingud. Inimese seksuaalsus võib väljenduda väga erinevalt: nähtavalt ja nähtamatult, häälekalt ja hääletult, nii sõnade kui kehade dialoogis. Meelad mõtted viivad romaani meestegelasi – endine ajakirjanik, rikas ärimees, lugupeetud arst, tuntud ooperilaulja, kogenud poliitik – üha sügavamale noorte naiste maailma. Nukralt grotesksetes suhetes kogevad mehed vabanemisrõõmu, erutavat lähedust ja ka pettumust. Ei mehed ega naised ole intiimelu haprasse hämarusse sattunuina enam need, kes nad igapäevavalguses paistavad olevat. “Suvi sulab talvel” on Mart Kadastiku esikromaani “Kevad saabub sügisel” iseseisev järg. Raamatu tegevus toimub 2013. aasta suvel ja sügisel.


Lisas sipsik 06.11.2013
Pane hinne:
Väike süda

60. Väike süda
Valve Saretok

Valve Saretoki (1911-2004) tuntuimaks teoseks on tema Tartu-romaan „Väike süda“. Teos keskendub peategelase Katrini suurele ja romantilisele armastusloole. Tartu Ülikoolis õppiv ja samal ajal moeäris töötav neiu on sügavalt kiindunud vabameelsesse noormehesse Tuurvali. Katrini väikekodanlik elustiil ja mõtteviis ei sobi Tuurvalile, keda köidavad rännakud kaugetel meredel ja maadel. Kuid Katrini väike süda ei suuda seda mõista. Oma kurbust püüab neiu leevendada osavõtuga korporatsioonide tegevusest ja ballidest, veetes aega teiste noormeestega. Ootamatult teeb Katrin abieluettepaneku kauaaegsele sõbrale ja austajale Peetrile, sundides nii oma südamest lahkuma Tuurvali, et too ei segaks tema turvalist abielu. Autori hea jutustamisoskus ja ladus stiil teevad raamatu mõnuga loetavaks ja kuigi domineerib romantiline käsitluslaad, annab teos avarapilgulise sissevaate Tartu tolleaegsese üliõpilaskonna eluolusse ja tegemistesse.


Lisas sipsik 06.11.2013
Pane hinne: