Virumaa seelikud
7.0
5 hindajat

7. Virumaa seelikud
Kersti Loite

Selles raamatus on ülevaade 18.-19. sajandil Virumaal kantud seelikutest, nende värvikasutusest ja valmistamise tehnoloogiast. Lisaks rõõmustavad silma enamiku säilinud Virumaa seelikute, riidekatkete või jooniste originaalide pildid, mis on raamatus enamasti oma loomulikus suuruses. Raamatu autor loodab, et kogutud materjal aitab rikastada ja laiendada rahvariideseeliku kandmise traditsiooni ning tuua unustatud seelikud taas rahva hulka.


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
90 tähtsamat okaspuud

8. 90 tähtsamat okaspuud
Urmas Roht

Kuidagi iseenesest on välja kukkunud, et 90 puud tutvustava sarja kolm raamatut on ilmunud aastaste vahedega. Seekord on tutvustamiseks välja valitud 90 okaspuud, pannes süvendatult rõhku nende rikkalikule sordivalikule. Okaspuude kohta on viimastel aastatel ilmunud palju häid käsitlusi – põhjalikke raamatuid, paksud nagu piibel, mõni lausa mitmeosaline. Eks erialaraamat olegi mingis mõttes taimesõbrale piibli eest, seda võib ikka riiulilt või lauanurgalt võtta ja aeg-ajalt sirvida. Okaspuuliikide kirjeldused on raamatust raamatusse samad ning juba sadu aastaid tagasi kirja pandud, need teadmised oluliselt ei muutu. Samas loob inimkonna kihk aretada elusorganismidest uusi sorte olukorra, kus aiasõpradele pakutakse igal aastal laialdast valikut uusi ja huvitavaid okaspuid. Raamat „90 okaspuud“ on kirjutatud sihiga pöörata etteantud tagasihoidliku mahu juures veidigi rohkem tähelepanu okaspuude sortidele, neid fotodega illustreerides. Loomulikult on kaante vahele mahutatud vaid väike osa iga käsitletud okaspuuliigi sordivalikust, sest mitmel on sorte lausa sadu. Suur tänu kõigile, kes raamatukese ilmumisele ühel või teisel moel kaasa aitasid, esile tõstma ei hakkaks kedagi.


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
Aiast ja aia tagant. Lilled minu köögis

9. Aiast ja aia tagant. Lilled minu köögis
Heli Kuusk

Raamatus on toodud üle 70 erineva õitsva taime, mis ei ole mürgised ja sobivad suurepäraselt kasutamiseks toidus, sealhulgas nii ilutaimi, ravimtaimi ja maitsetaimi, millega kaunistada oma aeda, kui ka valik õitsvaid taimi aia tagant, põlluveerelt ja kraavipervelt ning ka neid, mida tihti umbrohuna välja rohime ja ära viskame. Kõigil raamatus kirjeldatud taimedel on ka raviomadused ja neid on ammustest aegadest kasutatud rahvameditsiinis. Iga taime juures on toodud v'ärvilised fotod, mis aitavad taime hõlpsasti ära tunda. Taime nimetuse all on toodud tema ladinakeelne nimi ja taime kirjeldus- kui suureks ta kasvab ning millised on lehed, õied ja viljad. Ilutaimede puhul on kirjeldatud vajalikke kasvutingimusi ja toodud konkreetsed nõuanded kasvatamiseks. Metsikult kasvavate taimede puhul on täpselt kirjeldatud taimede kasvukohad. Kõikide taimede puhul on selgitatud, milliseid taimeosi millisel ajal tuleks korjata ja kuidas neid toiduks tarvitada, ning piltlikustamiseks on lisatud ka mõned toiduretseptid. Samuti leiab lugeja iga taime alt kirjelduse, kuidas taime on läbi aegade kasutatud rahvameditsiinis. Lisaks leiab lugeja raamatust hulgaliselt põnevaid ja kasulikke praktilisi nõuandeid. Nii näiteks on kirjeldatud, kuidas saab taimi kasutada aroomiteraapias ning valmistada neist lillevett ja mitmeid kosmeetilisi iluvahendeid. Samuti on ära toodud kasutusvõimalused koduses majapidamises (seebid, küünlad, putukatõrjevahendid jm). Lugeja leiab täpsed retseptid, kuidas valmistada kasulikke ürdisoolasid,-õlisid ja-äädikaid, toodud on näpunäiteid, kuidas võib taimi kasutada maitseküllaste toitude, aga ka keediste ja kompottide valmistamisel, juhiseid lillede suhkrustamiseks ning erinevate õite kasutamiseks toitude kaunistamisel. Lillekimbuvalmistajatele on abiks nõuanded, kuidas ja millistest õitest sättida dekoratiivseid lillekimpe, lisaks ka juhised, kuidas lilli kuivatada nii, et nende dekoratiivsus säiliks. Raamatu autor Heli Kuusk on oma maalapil Haljalas Saaremaal taimekasvatusega tegelenud juba õle 25 aasta - ainuüksi köögiviljadest on ta katsetanud enam kui 400 erineva sordi viljelemist! Huvi taimede vastu tekkis autoril puhtalt uudishimust - juba lapsena käis Heli, raamat käes, mööda metsaäärt ja õppis ravimtaimi tundma. Täisikka jõudes tekkis tal soov proovida kasvatamist omal käel ning aastate jooksul laienes sortiment tasapisi - nagu ütleb autor ise, süües kasvab isu! Aastatepikkuse kogemuse põhjal jagabki raamatu autor soovitusi ja praktilisi nõuandeid. Varasemalt on autori sulest ilmunud mahukas ja põhjalik köögiviljade kasvatamist käsitlev raamat "Eksootilised viljad koduaias".


Lisas sipsik 05.12.2013
Pane hinne:
Vilditud villaehted

10. Vilditud villaehted
Mareli Rannap

„Vilditud villaehted” pakub rohkelt ideid, kuidas viltida omanäolisi komplekte, kus kaunist käekotti täiendab pilkuköitev kaelaehe, pross või käevõru. Kuidas püüda villaloorist kinni vikerkaar? Kuidas kolmnurk keeriseks keerata? Kuidas viltida moone ja liiliaid? Mis nipiga luua merepõhi või milline võiks välja näha valge unistus? Raamatust ei puudu ka üldisemad näpunäited viltimiseks vajalike töövahendite ja -materjalide ning võimalike viltimistehnikate kohta. Kõhklejat julgustagu asja järele proovima Mareli Rannapi sõnad: „Vildiese võib tulla välja küll mõneti teistsugune kui kujutleti, kuid päris nässu ei saa see minna. Liiga väikese eseme võib venitada suuremaks, liiga suure vanutada väiksemaks, ja alati on asja parandamiseks võimalik villa lisada, eriti nõeltehnika puhul.” „Vilditud villaehted” on mõeldud kõigile viltimishuvilistele.


Lisas sipsik 06.11.2013
Pane hinne:
Ristpisteromantika
5.1
7 hindajat

11. Ristpisteromantika
Helga Koger

Ristpiste annab väga palju võimalusi nii lihtsate kui ka äärmiselt keeruliste mustrite tegemiseks. Siia väljaandesse on koondatud väga erinevad mustrid aastatest 1900–1940, leidub esivanemate tikitud seinavaipu ja laudlinu, kuid ka mustreid, mis on tikitud nüüd tänapäevastele esemetele, näiteks mobiilitaskutele ja ridikülile – seega, lisaks mustritele leiab lugeja siit ka ideid, kuhu tikkida. Väärtust lisavad ka vihiku keskele köidetud mustrilehed, millele on mahutatud suured ristpistemustrid. Helga Koger on raamatu „Nostalgilised tikandid“ autor ning kunagiste populaarsete käsitööajakirjade Ilutegija ja Käsitööleht väljaandja. Tikkisid ja õmblesid: Karin Hendla, Milvi Ploompuu, Merike Nisumaa, Kaie Juhalo Fotod: Mariken Nikker Töövõtete fotod: Urmas Luik Kujundaja: Einike Soosaar


Lisas sipsik 06.11.2013
Pane hinne:
Suur tikandiraamat

12. Suur tikandiraamat
Leida Kirst

Tuntud tikkija ja Muhu mustrite looja Leida Kirstu „Suur tikandiraamat“ viib lugeja rännakule läbi suvise Muhu saare ja meistri elutöö. Raamatust leiab hulga meistri seni avaldamata tikandeid ja üle 150 selle raamatu jaoks joonistatud mustri. Lisaks autori töödele saab inspiratsiooni ammutada tema õpilaste värvikirevatelt tikanditelt, mis on tehtud Leida mustrite järgi. Meister on toonud sahtlitest ja kohvritest välja elu jooksul tikitud valge-, varju-, rokokoo- ja muudes ühevärvilistes tikandites esemed. Fotosid täiendavad mustrite paigutamise juhised ning joonistega varustatud tikkimispistete õpetused. Mustrite osa algab uute Muhu mustritega ja jätkub õnnetoovate kaheksa õielehega lilledega, mida võib tikkida pidulikele esemetele. Selle raamatu mustrid sobivad kleitide, pluuside, rahvarõivaseelikute alläärte, arvuti- ja mobiilikottide, prosside, susside või muude esemete kaunistamiseks.


Lisas sipsik 16.10.2013
Pane hinne: