9.2 17 hindajat

Big Green Egg L söegrill

Keraamilise sisuga söegrill.
Kõrgus: 84 cm
Resti läbimõõt: 46 cm
Kaal: 73 kg

Lisas Tuuli Mathiesen 02.08.2016
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks

Big Green Egg

Ma julgen oletada, et eestlaste seal on rohkelt neid, kelle grillivarustuse ajalugu on kulgenud sarnaselt. Esmalt UFO-grilli vaimustus. Aastaid tagasi, kui kodukeevitatud rennidele, pikuti poolekslõigatud gaasiballoonidele või aianurka punastest tellistest ehitatud grillahjudele lisandusid ehituspoodides müüdavad kuppelgrillid, tundus see olevat iga endast lugupidava eestlase jaoks kohustuslik varustus. Veidi suuremad või väiksemad, aga uhkelt oma kolmjalgadel trooniv kuppel sätiti igasse tagaaeda, terrassile või rõdule. Sütel küpsetatud liha maitses hää ning seda avastasid ka lihatööstused, kes erinevaid grillvorste ja eelmarineeritud lihasid pakkusid lettide kaupa. Nendel grillkuplitel oli ainult üks viga. Kuidas neid ka ei hooldatud ega hoitud, järgmisel hooajal kippusid nad juba veidi vanunud olema. Rooste sõi õhukese plekikihi kiirelt ära. Siis tuli uus ajajärk ning jõukuse kasvades ja uhkelt viie rikkama riigi hulka tüürides tekkis vahepeal veidi suuremateks kosunud tagaaedadesse suured ja uhkeldavad gaasiahjud. Erinevad küpsetusalad, reguleeritavad temperatuurid, uhke disain ja üsna lollikindel tulemus. Entusiastlikud grillijad kohtusid aeg-ajalt neis punktides, kus jagati gaasiballoone, sest kõige suurem oht gaasigrilli kasutades oli alati see, et kõige ebasobivamal hetkel ehk siis kui liha grillile laotud, kippus vahel gaas otsa saama. Tark hoidis paari balloonitäit alati garaažis varuks. Tõepoolest, gaasigrill pidas vastu mitu head hooaega, tema kasutamine oli lihtne ja mugav, ta nägi ka epakas välja, aga… see päris õige grilli maitse, mis tekib just sütel grillides, jäi olemata. Mitte et gaasigrillil valmistatud toit poleks maitsev olnud, aga tal puudus see ÕIGE maitse, mille leidsid kohe jälle üles, kui näiteks suvistel lõpututel laatadel käies suurel rennil küpsetatud šašlõki või grillitud liha lasid taldrikule sättida. Nii jõudsime meie küll välja tõdemuseni, et tahaks ikkagi tagasi vana hea sütel grillimise juurde. Olles eelnevatest perioodidest mõned olulised tarkused kõrva taha pannud, tahtsime leida grilli, mis peaks vastu rohkem kui ühe hooaja ja millel oleks samas mugav ja käepärane toitu valmistada. Olin märganud, et tippkokkade köökides liikudes võis sageli märgata kuuma köögi nurgas üht vahvat rohelist muna, millel liharoogasid küpsetati. Uurides teemat veidi lähemalt, hakkas selle rohelise muna olemus ja hingeelu minu ees lahti rulluma ja see, mida ma kuulsin, nägin ja maitsesin, meeldis mulle väga.

Big Green Egg

Ehk siis ei möödunud kaua aega, kui ka meie tagaaeda end üks ilus samblaroheline muna sisse sättis. Sellest on nüüd juba päris mitu head aastat ja seni julgen küll käsi südamel tunnistada, et see ost oli vaatamata algul veidi ehmatavale hinnale igati õigustatud ost. Miks siis Big Green Egg on üks neist grillimise abivahenditest, mille puhul arvestatakse aega enne ja pärast Big Green Eggi soetamist? Esmalt, ta näeb lihtsalt nii äge välja. See metsaroheline suur muna kaunistab oma muhedal moel iga tagaaeda ja terrassi. Aga see ei ole veel kindlasti kõik. Kuigi suur roheline muna figureerib ka paljude tippkokkade köökides, on tegemist grillimise abivahendiga, millega suudavad hakkama saada ka vähem vilunud grillmeistrid. Selle grilliahju puhul on kogu korpus tehtud keraamilisest materjalist, mis hoiab ahju sees temperatuuri stabiilsena ja seetõttu ei kipu küpsemise ajal toit liialt kõrbema või vastupidi, vinduma. Väidetavalt on sarnane materjal kasutusel ka NASA kosmosesüstikute välispinnal. Ahju kaanel asuv termomeeter näitab täpselt, millisel temperatuuril küpsemine hetkel kaane all toimub ning ülevalt ja alt õhuvoolu reguleerides saab küpsetusprotsessi üsna lihtsa vaevaga kontrolli all hoida. Võime oma kogemuse põhjal üle kinnitada, et temperatuuri hoiab see ahi uskumatult hästi! Tänu stabiilsena püsivale temperatuurile sobib Big Green Egg soovi korral ka pagaritoodete või pizzade küpsetamiseks. Restile asetatud vaheplaadil saab soovi korral tõeliselt rustikaalse maitsega saia või leiva valmis küpsetada või siis spetsiaalse pizzaplaadi puhul eheda kiviahju maitsega pizza valmis küpsetada. Suitsutamise tarbeks tuleb ka süte kohale asetada vaheplaat ning ühtlasel temperatuuril saab siis vaheplaadil kas kala, liha, mereande või muud meelepärast kuumsuitsutada. Igal juhul on peale rohelise munakujulise konkurendi saabumist meie suitsuahi üsna nukraks aia nurka konutama jäänud. Kes on vahel katsetanud talvist grillimist, see oskab ka seda meeleolukat ettevõtmist hinnata. Big Green Egg ei vea alt ka talvisel ajal, vaid vastupidi. Tänu oma paksule kivist vooderdusele hoiab ka tugevate miinuskraadide puhul ahi ühtlast temperatuuri siis, kui ta on parajalt üles soojendatud. Nii et grillitud verivorstid on meil igal juhul juba mõnda aega kohustuslikuks menüüks jõulude paiku.
Meie koju sai soetatud L-suuruses Big Green Egg. Meie viieliikmelise pere jaoks on see üsna optimaalne. Samas, kui suurem sõprade ring mõnel kaunil suveõhtul meie juures kogunemas, siis tunneme juba vaikselt igatsust veidi suurema rohelise muna järgi. Eks vist süües kasvab isu ;)

Big Green Egg

Ise oleme täheldanud ka seda, et tänu täiuslikule sisule ja tehnoloogiale, on üks L-suuruses roheline muna parajalt raske. Tootearendajad võiksid ehk edaspidi mõelda mõnele lisasangale, mis aitaksid veidi lihtsamaks muuta ahju tõstmist, mida aeg-ajalt ikka vaja läheb.
Igal juhul oleme meie pööranud lootusetult rohelise muna usku ja levitame seda valjuhäälselt ka kõigi nende seas, kes hetkel grilliahju soetamas ja valimas. Kui sulle meeldib söegrillil valmistatud toidu ehe maitse ja sa tahad kindla kvaliteediga tulemust, siis võiks üks Big Green Egg end ka sinu majapidamises sisse seada. Kahetsema ei pea kohe kindlasti!”

02.08.2016 08:07 - Tuuli Mathiesen
Hinnang arvustusele:
  +1   -0
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
Loe Big Green Egg L söegrill arvustusi (review)Otsi Google abil: big green egg l söegrill (review)