- Tahan!
- Lisa nimekirja
- Tasuta soovinimekirjade kasutamiseks tuleb sisse logida.
- Soovinimekirjad
Vorwerk Kobold VR200
Robottolmuimeja.
Võimsus: 70 W (50 W Eco-režiimis)
Tööaeg 90 min (120 m2) (Eco-režiimis)
Liitium-ioon akud (14.4 V)
Mõõdud: 34 x 9 x 34 cm
Kaal: 4,2 kg
Saksa toode.
PRO
30.11.2015
PRO-staatus antakse arvustajatele, kes on oma sisukate kirjutistega Arvustus.com toimetusele silma jäänud.
Hindamiseks logi sisse.Registreeru kasutajaks
Arvustuse lisamiseks logi sisse. Registreeru kasutajaks
“Robottolmuimeja on mõeldud kodusse, kus on palju põrandapinda ja vähe soovi iga päev koju jõudes seda tolmuimejaga üle käia. Tegelikult ruutmeetrid isegi ei loe, robottolmuimeja sobib hästi ka parajalt laisa inimese ühetoalisesse korterisse. Mõnus on ju paljajalu käia, kui mingeid purukesi talla alla ei jää. Ja seinte äärde või voodi alla kogunenud tolmurullid on justkui imeväel kadunud.
Teised tüütud kodutööd nagu nõudepesu ja pesupesu on kenasti robotite hoolde usaldatud, vaid automaatkoristamine ei ole veel eriti levinud. Samas esimesed tõsiseltvõetavad robottolmuimejad ongi ilmunud alles viimaste aastate jooksul, varasemaid katsetusi võis pidada huvitavaks mänguasjaks, kuid mitte usaldusväärseks kodumasinaks. Ka praegu on müügil igasuguseid naljakaid robottolmuimejateks nimetatavaid tooteid, mille töötulemus ei vasta kellegi ootustele. Hinna või tuntud kaubamärgi järgi ei ole võimalik mingeid järeldusi teha, erinevused on tööpõhimõttes.
Pooleteise päeva jooksul Vorwerk Kobold VR200 jälgides oli rõõm veenduda, et see pole mingi mänguasi, vaid ikka tõsine tööloom. Liitium-ioonakude 1,5h tööaeg lubab masina põhjalikkusest hoolimata puhastada kogu kodu ilma vahelaadimiseta. Eks töö efektiivsus sõltub paljuski mööbli hulgast ja paigutusest, näiteks toolijalgade ümbert puhastamine on suurim aja- ja akukulu. Ka vaiksema ja akusäästlikuma Eco-režiimi puhul on imemistugevus parketi ja madala vaiba jaoks piisav. Rullikul on harjastega vaheldumisi silikoonlabad, mis tõhusalt tolmu lahti klopivad.
Tolmuimeja
Imemisvõimsus on võrreldav varstolmuimejaga. Töötamise hääl on suhteliselt talutav ja Eco-režiimis päris vaikne. Saab ka samas toas juttu ajada, aga sellegipoolest on robot pigem mõeldud töötama ajal, kui inimesi kodus ei ole.
Tolmuimeja tagant väljuv õhk on kavalalt suunatud veidi üles, nii ei lenda veel maas olev tolm laiali.
Navigatsioon
Vorwerki robot saab infot teda ümbritseva ruumi ja esemete kohta 360-kraadi pöörleva lasersilma abil. Silm asub roboti peal, umbes 8,5 cm kõrgusel ja näeb ainult enda kõrgusele. Esiküljes on ka 3 ultraheliandurit, mis peatavad roboti, kui ette peaks jääma mõni madalam takistus.
Pöörlevat lasersilma ümbritsev kate liigub veidi ja on saanud lülitiga anduri, mis vähendab madala mööbli alla kinnijäämist. Kate ulatub nimelt 0,5cm lasersilmast kõrgemale ja see on üks kriitiline 0,5cm, kuna robot oma silmast kõrgemale ei näe ja võib ilma selle andurita näiteks vastu kapi alumist äärt põrgata või madala diivani alla lausa kinni jääda.
Nurgahari
Varasemal mudelil (Kobolt VR100) oli küljehari, mis asus rullikust veidi tagapool. Seinte ääred tegi ta selle harja abil küll puhtaks ja oli nii oma küljeharjata kaksikvennast Neato XV-st parem.
VR200 hari on kolinud rullist ettepoole ja ulatab niimoodi ka nurka puhastama. Mööblijalgade ümber pöörab Vorwerk minu meelest Neato moodi, aga et küljeharjad asuvad neil 5 cm vahega, siis jääb mõnes kohas tolm puutumata. Selline viga on ilmselt üsna lihtsasti tarkvaraliselt parandatav. Üks tarkvarauuendus on praegugi saadaval. Uuendamiseks on vaja arvutit ja ühendamiseks vajaminev USB juhe tuleb tolmuimeja komplektis kohe kaasa.
Neato ja Vorwerk (Neato suurinvestor) on tegelikult algusest peale omavahel vastastikku kasulikku koostööd teinud ja teineteise arendused suuremal või väiksemal määral üle võtnud. Näiteks Neato XV seeria ja Kobolt VR100 olid küll pealtnäha ühesugused, kuid mõningate sisuliste erinevustega. Uus Kobolt VR200 ja Neato Botvac seeria erinevad nii seest kui ka väliselt päris palju. Neato poolt on laser-navigatsiooni tarkvara, tolmuimeja osa on arendanud Vorwerk ise. Vorwerk toodab muide lisaks muule kodutehnikale ka tavalisi tolmuimejaid, nii et küllap nad juba teavad, mida teevad.
Pult
Mnjah. Mõneti mänguasjalikult mõjub tolmuimejaga kaasa tulev pult. Sellega ma midagi väga mõistlikku peale ei osanud hakata. Juhtida ju kuidagi saab ka, aga roboti liigutamiseks ühest kohast teise on palju lihtsam sangast kinni võtta ja lihtsalt tõsta. Sisselülitamiseks võib ju pulti kasutada, kui küürutada ei viitsi.
Puhastamine
Üsna praktiline uuendus on tolmukonteineri laes olev ümmargune avaus, mis sobib tavalise tolmuimeja toruga. Selline tühjendamine on muidugi väga puhas ja mugav, aga tavaline voolikuga tolmuimeja peab siis käepärast võtta olema. Mina leidsin enda oma garaazhist, ei mäletagi, millal viimati kasutasin. Roboti ja varstolmuimejaga kahepeale saab kenasti hakkama.
Sedasorti tühjendamist oli ju huvitav proovida, aga tõenäoliselt ei viitsiks ma tavaliselt selle jaoks edasi-tagasi käima ja juhtmeid ühendama hakata. Palju lihtsam on konteiner välja võtta ja tolm lihtsalt prügikasti valada. Konteineri filtri ees on muide selline peene silmaga võrk, nii et suurem jama filtri sisse seda ummistama ei pääse.
Raha ja ehete äraviskamise vältimiseks on tolmukonteineril läbipaistvad “aknad”. Enne tolmu äravalamist tasub ikka korra piiluda, sest imemisjõud on tugev: kõrvarõngad, juuksekummid ja metallraha tõmbab tolmuimeja vaevata sisse.
Suuremate asjadega on nii ja naa. Esiserv on madalal ja toimib mõnes mõttes sahana. Näiteks maas vedelev sokk ei pruugi alt läbi mahtuda, aga kui mahub, siis kerib kohe ümber harja ja tolmuimeja jääb kurva meloodia saatel seisma. Meloodia saab küll menüüst välja lülitada, aga seisma jääb ikka ja koristamine pooleli. Sellepärast tuleb püüda kodus elementaarset korda ikkagi hoida, vähemalt nendes tubades, mille uks roboti töö ajal lahti on.
Kui peres on koduloomi või pikajuukselisi, siis seda on tolmuimeja rullikule peale vaadates kohe näha. Rulli eemaldamine on küll tehtud väga lihtsaks, aga puhastamine on ikkagi tüütu. Mina olen kääridega juuksed lahti lõiganud ja siis harjased puhastanud tavatolmuimejaga. Võiks ju olla selline nuga nagu Electroluxi varstolmuimejal, mis juuksed ja karvad ise ära peenestab.
Sellel pildil on hästi näha veel üks uuendus - kummagi ratta kõrval asub spetsiaalne käpp, mis aitab roboti kõrgemast lävepakust üles. Käpad käivad koos rattaga pidevalt kaasa ja tööasendisse liiguvad automaatselt, kui tolmuimeja lävepakust või muust takistusest rataste abil üles ei roni.
Sellise hinnaklassi seadme puhul on hea teada, et Vorwerk pakub oma tolmuimejatele remondivõimalust ka peale garantiiaja lõppu ja hoolduskeskused asuvad Tallinnas ja Tartus.
Plussid
Mahub voodi ja diivani alla kuhu tavalise tolmuimejaga on tülikas ligi pääseda.
Puhastab kiiresti ja efektiivselt - liigub loogilist rada mööda ja jätab meelde, kust ta on juba koristanud.
Tänu pöörlevale lasersilmale näeb ruumi enda ümber, ei sõida mööblile otsa.
Saab ruumidest aru ja koristab ühe toa ära, enne kui järgmist otsima sõidab.
Miinused
Harjastega rulliku puhastamine juustest ja karvadest on tülikas.
Võibolla tuleb kunagi selline mudel, mis paneb riided kokku ja kappi ja kastab lilli ja teeb jalamassaaži. Praegu aga on Vorwerk Kobold VR200 parim robottolmuimeja, mida osta on võimalik. 10p.”
Väga hea asi!
Mina hakkasin mõtlema, et näiteks puudega inimestele on pult just väga hea asi - pole tarvis kummardada, vaid saab vajaduse korral robotit kummardamata juhtida.