Laisk nõudepesumasin
6.0
1 hindaja

25. Laisk nõudepesumasin
Urve Tinnuri

2012. aastal ilmunud menuka „Julge mereröövli muinasjutu” autori Urve Tinnuri hoogne värsslugu „Laisk nõudepesumasin” räägib sellest, kuidas peresse saabub appi nõudepesumasin. Uustulnuka tervituseks korraldavad köögiriistad öösel uhke peo. Mis peol juhtub ja kuidas see nõudepesumasina jaoks lõpeb, seda loe juba raamatust.


Lisas cantabile 21.03.2013
Pane hinne:
Peidus pool
9.0
1 hindaja

26. Peidus pool
UMA

1. Otsmikult kukub pisar 2. Pärastlõuna 3. Pilgupüüd ja ... 4. Esna 5. Veoloom 6. Tume vari 7. Tähevalgus 8. Ristirada 9. Päev vaikselt seab 10. Tuul taga ajab 11. Õrn õhus


Lisas cantabile 07.03.2013
Pane hinne:
Kreutzwald Virumaa rahvarõivastest
9.3
3 hindajat

27. Kreutzwald Virumaa rahvarõivastest
Friedrich Reinhold Kreutzwald

Raamatus leiab avaldamist meie lauluisa Friedrich Reinhold Kreutzwaldi Alutaguse rahvarõivaste kirjeldus ja joonised. Kreutzwaldi käsikiri valmis 170 aastat tagasi Õpetatud Eesti Seltsi algatusel kirjeldada ja joonistada Eesti kihelkondade rahvarõivaid, olles üheks esimeseks terviklikuks rahvarõivaalaseks ülevaateteks Eestis. Rariteetse käsikirja andis ÕES sada aastat tagasi hoiule Eesti Rahva Muuseumissse. Kui 19. sajandi eestlase rõivastus on meile hästi tuntud arvukate rahvarõivaalaste raamatute ning muuseumites näidatavate eksponaatide näol, siis varasem rõivastus on vähemtuntud – vaid mõned võõrrahvastest vaatlejad on teinud põgusaid tähelepanekuid ning siin aitab meie teadmistes paiknevat tühimikku täita Kreutzwaldi kirjutatud ülevaade. Kreutzwaldi käsikirjast ilmneb, et ta tundis hästi kohalikke olusid, rahva tavasid ja kombeid, olulise väärtusega on esemete täpsete rahvapäraste terminite märkimine. Käsikirjale on lisanud kommentaarid etnograaf ja Eesti tunnustatuim rahvarõivauurija Aino Voolmaa.


Lisas Marge-Elin Roose 03.01.2013
Pane hinne:
Eesti talumaja lugu. Ehituskunst ja elu 1840-1940

28. Eesti talumaja lugu. Ehituskunst ja elu 1840-1940
Heiki Pärdi

19. saj keskpaigast algas aeg, mil Eesti arenes traditsioonilisest keskaegsest talurahvamaast moodsaks ühiskonnaks koos kõigi sellest tulenevate muutustega elulaadis ja mõtteviisis. Ka elumaja ise muutus millekski palju enamaks kui lihtsalt peavarjuks – sellest sai üks tähtsamaid staatusesümboleid. Selles rohkete fotode ja joonistega illustreeritud raamatus vaatlebki Eesti Vabaõhumuuseumi teadusdirektor Heiki Pärdi läbi elumaja arengu ka tolleaegses ühiskonnas toimunud psühholoogilisi muutusi.


Lisas Marge-Elin Roose 28.11.2012
Pane hinne:
V tumane (In the Fog) (2012)
7.2
5 hindajat

29. V tumane (In the Fog) (2012)
Sergei Loznitsa

Kahe aasta eest „Minu õnnega” PÖFFi võitnud Sergei Loznitsa uus film UDUS on hoolega häälestatud trio, mis mõjub rütmi aegluse ja täpsusega. Film põhineb peamiselt omaenda sõjakogemusest kirjutanud tuntud valgevene autori Vassil Bõkavi romaanil. Matemaatikuharidusega Loznitsa vormib Bõkavi loost haarava filmi, mille katkematu, kuid vaoshoitud liikumine seisneb kolme peategelase piruettides üksteise, küla ja lõppeks ka tõe ümber. Ringiratast käib ka emake Venemaa – nagu üks tegelane märgib, oli praegu sakslastega mesti löönud sadistlik külamees nõukogude perioodil samasugune tõbras ja küllap saab selleks taas. Loznitsa õilis kangelane Suštšenja on aastal 1942 Nõukogude Liidu läänepiiril elav lootusetu fatalist, kellele lisaks vastakaile sündmustele kaevab auku tema enda vankumatu moraalne selgroog. Keset ööd röövivad Suštšenja pere juurest end metsades ja mägedes varjavad, saksa okupantide vastu võitlevad partisanid Burov (Abašin) ja Voitik (Kolesov). UDUS tõuseb esile Loznitsa intellektuaalse lähenemise ja tema tehnilise meeskonna tõlgenduse poolest. Esiletõstmist väärib Kirill Šuvalovi kunstnikutöö, eriti silmapaistev on Vladimir Golovnitski muusikata heliriba, mis rõhutab filmi tasasust väljapeetud, täpselt rõhutatud vahenditega nagu hundi kauge ulg või lihtne metsakohin. Koos Loznitsa mõõdetud sammuga teevad need sellest ehedast vene tragöödiast kalliskivi, mida aeg saab vaid üha säravamaks lihvida. Eestikeelne pealkiri: Udus.


Lisas Marge-Elin Roose 26.11.2012
Pane hinne:
Umasuudu

30. Umasuudu
Siim Kärner

Siim Kärneri viimane mulgikeelne luulekogu Umasuudu (Eesti Kirjanike Liidu liikme Siim Kärneri surmast möödub sel sügisel 5 aastat). Eelnevalt on tema sulest ilmunud mitmeid luulekogumikke nii mulgi keeles kui ka kirjakeeles, publitsistikaraamatud Neljapäeva õhtul kell kuus ja Kuusteist aastat hiljem, samuti on tema koostatud Eesti esimene murdeluuleantoloogia Ime kütken tähe poole kist, Eesti haikuluule antoloogia Kõik on kusagil... jt.


Lisas Marge-Elin Roose 16.11.2012
Pane hinne: